موضوعات
خراسان شمالی

کاوش و گمانه زنی در تپه منجاق2 خراسان شمالی، هفته دیگر به پایان می‌رسد

نویسنده:
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: کاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم در تپه منجاق 2 در شهرستان گرمه این استان تا 2 هفته آینده به پایان می‌رسد....
1396/05/17
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: کاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم در تپه منجاق 2 در شهرستان گرمه این استان تا 2 هفته آینده به پایان می‌رسد.
«علی اکبر وحدتی» به ایرنا اظهار کرد: این کاوش با هدف تعیین عرصه و مشخص کردن حریم محوطه انجام می‌شود.
این مقام مسئول ارائه گاه نگاری نسبی و مطلق محوطه، شناخت رژیم غذایی و تغذیه ساکنین و همچنین پوشش گیاهی و گونه‌های حیوانی، بررسی آثار و شواهد مبادلات تجاری و فرهنگی با استناد به یافته‌های باستان شناختی حاصل از کاوش، شناخت تحولات اقتصادی و اجتماعی دوره‌های استقراری را از دیگر اهداف این کاوش دانست.
وی درباره علت طولانی شدن زمان کاوش‌های باستان شناسی افزود: در سایت باستان شناسی نمی‌توان به سرعت اقدامات مربوط به کاوش و مرمت را انجام داد، ممکن است اقدامات مربوط به کاوش سال‌ها به طول انجامد و این از محاسن کار است.
وحدتی با بیان اینکه تپه‌های باستانی، کاربری متفاوتی دارند و بعضا برخی روستاها و شهرهای هستند که در دل خاک دفن شده‌اند افزود: به نظرمی رسد که تپه باستانی منجاق مربوط به دوره مس و سنگ (کلکولیتیک) و عصرمفرغ و بیشتر به عنوان محدوده کارگاهی وصنعتی بوده است.
وحدتی با اشاره به کشف آثار زیادی از کوره‌های پخت سفال، بوته‌های ذوب فلز، پخت پیکرهای گلی در محل کاوش اضافه کرد: ذغال بقایای موادغذایی مانند گندم و جو و دانه‌های گیاهان و میوه‌ها، استخوان حیوانات اهلی و وحشی و نقش حیوانات برروی سفال‌ها نیز یافت شده است.
وی توضیح داد: از طریق شناورسازی نمونه خاک تپه منجاق و کاوش‌های باستان شناسی در این منطقه می‌توان به رابطه انسان با محیط و به تصویری ازحیات وحش و سبک زندگی در آن دوران دست یافت.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: در کاوش‌های باستان شناسی هر چیزی که کشف شود مانند چوب، زغال‌ها، استخوان‌ها، ظروف سفالی، ابزارسنگی(تراشنده‌ها، تیغه‌ها، خراشنده‌ها، منجاق‌ها) برای باستان‌شناسان حائز اهمیت است.
وی ادامه داد: برخی از آثار کشف شده بعداز اتمام کاوش، مستندسازی شده و به موزه تحویل داده می‌شود و تعدادی از آنها هم برای بررسی و مطالعات بیشتربه آزمایشگاه فرستاده خواهد شد.
وحدتی در باره اعتبارات هزینه شده برای انجام این کاوش باستان شناسی اظهارکرد: برخی از هزینه‌ها مانند هزینه اقامت، ایاب و ذهاب، خوراک، مزد کارگران و هزینه‌های ابزاری درحین کاوش انجام می‌شود، اما بخش مهم‌ترهزینه‌ها بعد از اتمام کاوش صورت می‌گیرد.
وی توضیح داد: باید بعد از اتمام کاوش برخی از آثار کشف شده برای مرمت و برخی دیگربرای مطالعات بیشتر و معنادار شدن به آزمایشگاه منتقل شوند که محقق ساختن این مهم نیازمند اعتبارات زیادی است.
تپه منجاق 2 در یک کیلومتری شرق روستای رباط قره بیل از توابع دهستان گلستان شهرستان گرمه واقع شده است.
این تپه یکی از محوطه‌های باستانی خراسان شمالی است که در آن می‌توان آثار دوره مس- سنگ تا عصر مفرغ منطقه را مورد مطالعه قرار داد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code