موضوعات
خراسان شمالی

پیش قلعه در خراسان شمالی 2بار لرزید

نویسنده:
زلزله بامداد دوشنبه 2 نوبت شهر پیش قلعه شهرستان مانه و سملقان در خراسان شمالی را لرزاند.
1396/05/10
به گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسۀ ژئوفیزیک دانشگاه تهران، شدت وقوع این زمین لرزه‌ها 3 و 2/5 درجه در امواج درونی زمین ریشتر اعلام شده است.
زمان وقوع زلزله 3 ریشتری مذکور، ساعت 6 و 44 دقیقه در عمق 10 کیلومتری زمین به ثبت رسیده و زمین لرزله 2/5 ریشتری نیز ساعت 6 و 44 دقیقه در عمق 10 کیومتری زمین رخ داده است.
خراسان شمالی از استان‌های لرزه خیز کشور است و در 23 اردیبهشت ماه امسال وقوع زمین لرزه 5/7 ریشتری سبب تحمیل خسارت‌های زیادی به بخش‌های مختلف به ویژه در مسکن روستایی و شهری شد.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه در منطقه کپه داغ قرار می‌گیرد که در این منطقه گسل‌های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل‌ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می‌دهند موجب وقوع زمین لرزه‌های مخرب می‌شوند.
مهم ترین گسل‌های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می‌کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5/5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6/2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code