موضوعات
خراسان شمالی

واحدهای تولیدی خراسان شمالی؛ گرفتار مشکلات

نویسنده: مرضیه طاهری خراسان شمالی-خبرنگار
خراسان شمالی، شاید از قطب‌های صنعتی در کشور نباشد اما با داشتن واحدهای صنعتی فعال که صادرکننده محصولات خاص نیز هستند از استان‌های مهم در این حوزه به شمار می‌رود. با این وجود اغلب این واحدها در سال‌های اخیر با مشکلات بسیاری مواجه بوده‌اند که نیازمند توجه بیشتر برای حل این مشکلات هستند....
1396/05/08
  خراسان شمالی، شاید از قطب‌های صنعتی در کشور نباشد اما با داشتن واحدهای صنعتی فعال که صادرکننده محصولات خاص نیز هستند از استان‌های مهم در این حوزه به شمار می‌رود. با این وجود اغلب این واحدها در سال‌های اخیر با مشکلات بسیاری مواجه بوده‌اند که نیازمند توجه بیشتر برای حل این مشکلات هستند.
در این خصوص، مدیرعامل شرکت لوله گستر اسفراین که از فعالان حوزه صنعت خراسان شمالی و تنها تولید کننده لوله‌های بدون درز در کشور است گفت: عمده مشکل این شرکت در سال‌های گذشته واردات بی‌رویه لوله به ویژه از چین بوده است که به دلیل تحریم‌ها و قیمت، قدرت رقابت شرکت را کمتر کرده است.
«رضا فرزین» با اشاره به حیاتی بودن موضوع سفارش‌ها برای این شرکت، اظهار‌کرد: این سفارش‌ها اندک است و نیاز به کمک و مساعدت مسئولان داریم.
وی با بیان اینکه میزان مطالبات این شرکت از بخش‌های مختلف به ویژه شرکت نفت قابل توجه است، اظهار کرد: انتظار داریم به عنوان حداقل کار ممکن، این مطالبات به صورت خرد پرداخت شود تا روند تولید در این شرکت متوقف نشود.
وی از مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یکی از معضلات تمامی واحدهای تولیدی فعال در حوزه صنعت یاد کرد و افزود: این شرایط باید برای واحدهای تولیدی برای ادامه حیات و فعالیت موثرتر، تسهیل شود.
مدیرعامل شرکت لوله گستر اسفراین با بیان اینکه در صورت حمایت بیشتر از این شرکت و ارجاع سفارش از سوی شرکت نفت، روند تولید در استان افزایش می‌یابد گفت: این شرکت پتانسیل بالایی دارد و می‌تواند با کمی کمک در زمان بسیار کوتاهی به خوبی پیشرفت کند.
وی از اشتغال به عنوان دغدغه‌ای اساسی در کشور یاد کرد و گفت: در این راستا آمادگی کامل داریم که با کمک و همراهی مسئولان، تولید را شبانه روزی کرده و اشتغال بیشتری فراهم کنیم.
 مشکلات تولید و تجارت
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان شمالی نیز در این خصوص به مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان اشاره کرد و گفت: سرمایه در گردش یکی از نیازمندی‌های ضروری واحدها تولیدی به شمار می‌رود که در قالب وام‌های کم بهره و مدت‌دار در قبال تضمین‌های مناسب از سوی بانک‌های استان پرداخت می‌شود.
«محمد صمدی» با اشاره به کم‌توجهی به قوانین و معافیت‌های مالیاتی برای صادرکنندگان و کشاورزان و صنایع‌دستی  بالا بودن سود تسهیلات بانکی، وجود مشکلات مالیاتی به خصوص مالیات بر ارزش افزوده و افزایش نرخ سالیانه آن، افزایش هزینه‌های انرژی، افزایش هزینه‌های سوخت و حمل مواد اولیه و صدور پروانه‌های مازاد در استان که موجب مازاد عرضه بر تقاضا شده را از مشکلات موجود ذکر کرد.
وی همچنین کمبود نقدینگی ناشی از افزایش قیمت ارز، نوسانات بازار و اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، پرداخت نشدن یارانه تولید، نبود حمایت بانک‌ها از واحدهای تولیدی و صدور اجرائیه و تقسیط وام‌ها که موجب پرداخت چند برابری وام‌ همراه با سود آنها شده، کاهش نیروها با توجه به افزایش هزینه‌ها و پایین آمدن شاخص بازده‌کاری واحد تولیدی را از دیگر مشکلات برشمرد.
صمدی به طولانی شدن مراحل اخذ وام برای واحدهای تولیدی و عدم تغییر درآمد حاصل ازتولید علی‌رغم افزایش دستمزد کارگران و هزینه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: همه صادرکنندگان و بازرگانان استان به سرمایه در گردش و نقدینگی برای خرید و ارسال کالا به بازارهای هدف نیاز ضروری دارند.
وی بیان کرد: بانک‌ها حساب معدل‌گیری و عملکرد گردش حساب را ملاک قرار می‌دهند که با توجه به پروسه طولانی و شرایط ارائه بانک‌ها، به جز افراد انگشت شمار، اغلب موفق به دریافت وام نشده‌اند.
رئیس اتاق بازرگانی خراسان‌شمالی اظهارکرد: علی‌رغم بخشنامه شورای پول و اعتبار که بانک‌ها را مکلف و موظف کرده که عملکرد گردش حساب و سایر شرایط را در پرداخت تسهیلات صادراتی ملاک عمل قرار ندهد اما متأسفانه هیچکدام از بانک‌ها به این موارد و بخشنامه شورای پول و اعتبار توجهی نمی‌کنند.
وی ارائه پیشنهاداتی در راستای حل این مشکلات از جمله پرداخت به موقع جوایز صادراتی گفت: متاسفانه هنوز جوایز سال 89 کاملا پرداخت نشده است.
صمدی تخصیص ارز دولتی برای مسافرت‌های صادرکنندگان جهت بازاریابی و حضور در نمایشگاه‌ها و عقد قراردادها بدون اعمال محدودیت را از دیگر راهکارها اعلام کرد.
وی ادامه داد: همچنین ایجاد تشکیلات برای جهش صادراتی در اتاق‌های بازرگانی استان‌ها و تخصیص اعتبار برای این تشکیلات از طرف اتاق ایران، استمهال و تجدید تقسیط دیون معوقه صادرکنندگان و اعطای کارت ویژه جهت صادرکنندگان به طوری که در مراجعه به ادارات مختلف بتوانند از تسهیلات و تخفیفات مربوطه از جمله بخشودگی جرائم و تقسیط بلند مدت بدهی‌ها بدون انجام تشریفات معمول اداری بهره‌مند شوند نیز می‌تواند در حل این مشکلات تاثیرگذار باشد.
وی بر پرداخت تسهیلات با نرخ سود پائین‌تر به صادرکنندگان و تأمین پیش پرداخت جهت استفاده از ال.سی داخلی برای کارخانه‌های صادرکننده به منظور تأمین مواد اولیه مورد نیاز نیز برای حل مشکلات تاکید کرد.

تسهیلات برای تولید
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز در ادامه بر اولویت قرار دادن واحدهای تولیدی در اخذ تسهیلات تاکید کرد و گفت: هم اکنون اکثر واحدهای تولیدی در این بخش دچار مشکل هستند.
«یحیی نیکدل» با اشاره به مطالبات کارخانه‌هایی از قبیل لوله گستر، فولاد اسفراین و آلومینای جاجرم اظهارکرد: شرکت‌های نفتی و سایر شرکت‌ها به صورت زنجیره وار به هم بدهکار هستند. در این راستا می‌طلبد تا این بدهی‌ها هر چه زودتر پرداخت شود تا شرکت‌ها با مشکل در تولید و تامین هزینه‌ها مواجه نشوند.
وی لزوم کمک بانک‌ها در حوزه طرح رونق تولید به دلیل مشکلات سیستمی و ساختاری را نیز مورد تاکید قرار داد و افزود: اکنون سهم جذب سپرده‌ها بین موسسات پولی و اعتباری خصوصی و بانک‌های دولتی برابر است اما نسبت مصارف به منابع در بانک‌های دولتی بین 1/2 تا 1/3 و در بانک‌های خصوصی 0/4 است.
وی بیان کرد: این امر نشان می‌دهد پول جذب شده در خود استان استفاده نمی‌شود که یکی از آسیب‌های استان است. انتظار می‌رود در ارتباط با بانک‌های خصوصی تدبیری اساسی اندیشیده شود.
نیکدل استمهال بدهی واحدهای تولیدی با نرخ 20 درصد و بدهی‌های معوقه این واحدها را باعث بی‌اعتمادی بانک‌ها دانست که موجب می‌شود در جذب تسهیلات در گردش سخت گیری کنند.
وی خواستار کمک صندوق توسعه ملی برای رفع این مشکلات شد و گفت: نبود ساختار مالیاتی منسجم و تاثیرات منفی که مالیات بر تولید گذاشته نیز از عمده‌ترین مشکلات پیش روی این واحدهاست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code