موضوعات
خراسان شمالی

هشتمین نمایشگاه کشاورزی و صنایع وابسته در خراسان شمالی

نویسنده: مرضیه طاهری خراسان شمالی- خبرنگار
هشتمین‌نمایشگاه کشاورزی و صنایع وابسته و دام و طیور با ۱۰۹ غرفه با شرکت ۷۴ شرکت از استان‌های مختلف کشور در محل دائمی نمایشگاه بجنورد در حال برگزاری است...
1396/09/05
  هشتمین‌نمایشگاه کشاورزی و صنایع وابسته و دام و طیور با ۱۰۹ غرفه با شرکت ۷۴ شرکت از استان‌های مختلف کشور در محل دائمی نمایشگاه بجنورد در حال برگزاری است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی در آیین افتتاح این نمایشگاه با اشاره به مطلوب نبودن وضعیت صنایع تبدیلی و تکمیلی وابسته به بخش کشاورزی در استان، گفت: بسیاری از محصولات استان در مراحل اولیه مصرف قابل تبدیل شدن به زنجیره‌های ارزش افزوده نیستند.
«محمود دلپسند» با اشاره به کمبود سرمایه‌گذاری و منابع ارزان قیمت در بخش کشاورزی، اظهار کرد: این امر همیشه به عنوان یک دغدغه مطرح بوده زیرا با بهره‌های بانکی بالای ۱۸ درصد فعلی سرمایه گذاری در این بخش توجیه لازم را ندارد.
وی از بحران آب و اشتغال به عنوان 2 چالش اساسی در بخش کشاورزی استان یاد کرد و گفت: کشاورزی، بیشترین و مهم ترین بخشی است که در موضوع بحران آب تاثیرگذار است.
دلپسند به نیاز جمعیتی امروز به منابع آب جدید و بهداشتی اشاره کرد و افزود: این مساله برای ما یک اخطار است و توجه جدی در رابطه با ضرورت مدیریت منابع آبی موجود را می‌طلبد.
وی با بیان اینکه با شرایط موجود بدون تردید افزایش سطح زیر کشت را نداریم، اظهار کرد: باید به سمت کاهش سطوح و ذخیره و برداشت نکردن از منابع آبی برویم تا دچار شرایط بحرانی نشویم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی از اختصاص ۵۶۰ میلیارد تومان تسهیلات از ردیف‌ها و منابع مختلف برای مناطق روستایی و عشایری استان خبر داد که در شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر با کارمزد ۶ تا ۱۰ درصد برای اشتغال و تولید اختصاص پیدا می‌کند.
وی با تاکید بر استفاده از دانش و تکنولوژی روز در کشاورزی، اظهار کرد: باید بهره‌وری آبیاری، تکنولوژی فعلی، استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین و به ویژه کشت در محیط‌های مدیریت‌شده همانند گلخانه‌ها را در کشاورزی گسترش دهیم تا از منابع آبی فعلی بهره وری مطلوبی داشته باشیم.
دلپسند با اشاره به سهم اشتغال ۳۸ تا ۴۰ درصدی بخش کشاورزی در استان، گفت: از این منظر نیز توجه به بخش کشاورزی حائز اهمیت است. اعتقاد داریم این نرخ باید با استفاده از مکانیزاسیون تعدیل شده، جایگزین نیروی انسانی شود تا ضریب بهره وری افزایش پیدا کند.
وی یادآوری کرد: این در حالی است که به لحاظ قیمتی نیز می‌توانیم با ورود ماشین‌های کشاورزی قیمت محصولات را پایین تر آورده تا قابل رقابت و عرضه در بازارهای داخل و خارج باشد.

سهم خراسان شمالی از اعتبارات طرح فراگیر اشتغال
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در این آیین با اشاره به تصویب تسهیلات برای صندوق توسعه ملی از محل قانون توسعه پایدار اشتغال روستایی و عشایری، اظهار کرد: این تسهیلات به شکل ارزی و ریالی مصوب شده است.
«عبدالله یوسفی» سهم استان از این تسهیلات را ۱۹۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این تسهیلات با نرخ ۶ درصد به استان تعلق می‌گیرد که با توجه به اینکه کشاورزی اولویت نخست اقتصاد استان است سهم قابل توجهی از این تسهیلات به این بخش تعلق می‌گیرد.
وی از همه مدیران خواست تلاش کنند تا با فراهم کردن شرایط برای تولید کنندگان، این اعتبارات را به موقع جذب کنند و گفت: اگر این تسهیلات به خوبی جذب شود می‌توان علاوه بر سهمیه اولیه به صورت شناور از سایر بخش‌ها نیز اعتبار جذب کرد.
یوسفی با اشاره به افزایش قابل توجه غرفه‌های نمایشگاه امسال، بیان کرد: برگزاری این‌نمایشگاه گام مثبتی در راستای انتقال تکنولوژی، فناوری، توسعه سیستم‌های نوین کشاورزی و افزایش بهره وری است.
وی همچنین هدف نهایی از برگزاری این نمایشگاه را افزایش به کارگیری دانش فنی در واحدهای تولیدی و دانش محور کردن فعالیت‌ها در این بخش اعلام کرد و گفت: با به کارگیری فناوری ممکن است اشتغال مستقیم در بخش کشاورزی کمتر شود ولی می‌تواند منجر به تولید خدمات و ارزش افزوده و نیز اشتغال و توسعه بهره وری سیستم‌های کشاورزی شود.

جذب 964 نفر از فارغ التحصیلان کشاورزی با تصویب قانون نظام جامعه دامپروری
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی نیز با اشاره به تصویب قانون افزایش بهره وری و نظام جامع دامپروری گفت: این امر باعث جذب ۹۶۴ نفر از فارغ‌التحصیلان این بخش در عرصه کشاورزی و منابع طبیعی با حضور پررنگ این سازمان شد.
«حسن ‌نامجو» یکی از دغدغه‌های موجود در این بخش را اشتغال فارغ التحصیلان دانست و افزود: با تاسیس سازمان امکان ورود فارغ التحصیلان به عرصه کشاورزی و نظارت فراهم شد.
وی یکی از مهم ترین وظایف این سازمان را نظارت بر باغ‌ها، مزارع و محصولات کشاورزی دانست و گفت: در آخرین ارزیابی کشور با تقسیم‌بندی استان‌ها به سه گروه الف و ب و جیم، سازمان نظام مهندسی استان در صدور پروانه واحدهای تولیدی در گروه الف رتبه اول را کسب کرد.
نامجو افزود: این در حالی است که در صدور مجوز محیط زیست نیز تا کنون ۲۰ نفر از فارغ‌التحصیلان این بخش مشغول به کار شده و پیگیر هستیم تا به طرحی ملی تبدیل شود و به زودی در سایر استان‌ها به عنوان الگو اجرا شود.
وی به آغاز کار پروژه‌های آب و خاک از 2 سال گذشته توسط سازمان نیز اشاره و اظهار کرد: در آخرین ابلاغیه مبلغ ۳۸ میلیارد تومان اعتبار به این بخش اختصاص یافت که ۶ میلیارد تومان نسبت به سنوات قبل در اجرای این پروژه‌ها صرفه جویی شد.
نامجو کسب این امتیاز را در کاهش تصدی‌گری،‌ صرفه جویی در اعتبارات دولتی و استقبال شرکت‌های معتبر سراسر کشور از نمایشگاه بسیار تاثیرگذار دانست و افزود: این موفقیت نشان داد خصوصی سازی و واگذاری تصدی‌گری در خراسان شمالی با موفقیت انجام شده است.
وی به بررسی روند نمایشگاه امسال پرداخت و گفت: با برنامه ریزی خوب انجام گرفته و اطلاع رسانی مطلوب غرفه‌های نمایشگاه امسال طی یک هفته به شرکت‌های معتبر و قوی از سراسر کشور واگذار شد. این امر نشان داد در خراسان شمالی مدیران و تصمیم‌گیران بخش کشاورزی به نحو خوبی فعالیت کرده اند که شاهد این حضور پررنگ شرکت‌های قوی بخش خصوصی در نمایشگاه بودیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی از استان‌های شر‌کت کننده در این نمایشگاه را اصفهان، همدان، کرمانشاه، خراسان شمالی و شهرستان‌های مشهد، نیشابور و سبزوار خراسان رضوی اعلام کرد و گفت: با توجه به وضعیت کشاورزی این استان و اشتغال قابل توجه مردم به کشاورزی، این نمایشگاه هر ساله با استقبال خوب مردم، کشاورزان، دامداران و صنعتگران مواجه است.
وی ازجمله اهداف برگزاری این نمایشگاه را تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی، ایجاد فضای رقابتی برای ورود به بازارهای جدید، تبلیغ گسترده برای معرفی خدمات و محصولات شرکت ها، آشنایی بیشترشرکت‌ها و واحدهای تولیدی با یکدیگر، اخذ نمایندگی در استان و... اعلام کرد.
نامجو با اشاره به اضافه شدن غرفه سوغات در نمایشگاه امسال، خاطرنشان کرد: در غرفه نظام مهندسی نیز مشاوره رایگان در خصوص اخذ رتبه از سازمان، احداث گلخانه، واحد پرورش قارچ، دامپروری و... ارائه می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code