موضوعات
خراسان شمالی

نواقص كشتارگاه صنعتی بجنورد

نویسنده:
كشتارگاه صنعتی بجنورد یكی از پروژه‌های بزرگی بوده كه در این استان اجرایی شده است و یكی از اهداف راه‌اندازی این كشتارگاه كشتار بهداشتی دام و همچنین صادرات گوشت به جای دام زنده به سایر استان‌ها بوده است...
1395/02/22
كشتارگاه صنعتی بجنورد یكی از پروژه‌های بزرگی بوده كه در این استان اجرایی شده است و یكی از اهداف راه‌اندازی این كشتارگاه كشتار بهداشتی دام و همچنین صادرات گوشت به جای دام زنده به سایر استان‌ها بوده است. به گزارش ایسنا این درحالی است كه همچنان دام به‌صورت زنده از این استان به سایر استان‌ها به‌خصوص استان‌های شمالی كشور و تهران صادر می‌شود و كشتارگاه صنعتی نیز با كمترین ظرفیت خود در حال فعالیت است.
مدیر كل دامپزشكی خراسان‌شمالی ، در پاسخ به این سؤال كه قرار بر این بود تا تعدادی از كشتارگاه‌های استان تا آذر سال گذشته، تعطیل و كشتار دام در شهرستان‌ها نیز در كشتارگاه صنعتی بجنورد صورت گیرد، گفت: هنوز شروط لازم برای تعطیلی چند كشتارگاه در استان محقق نشده است.
دكتر «سید محمد مهدی احمدی» افزود: هنوز پیمانكار كشتارگاه صنعتی و شهرداری بجنورد اصلاحات لازم در این كشتارگاه را انجام نداده‌اند تا كشتار دام سایر شهرستان‌ها به این مكان انتقال یابد به‌عنوان مثال كوره تبدیل ضایعات و خروجی فاضلاب در كشتارگاه صنعتی بجنورد دچار اشكال است كه باید اصلاح شود.
وی توضیح داد: قرار بر این بود تا 5 كشتارگاه سنتی استان، تعطیل و دام‌های كشتاری به سوی كشتارگاه صنعتی بجنورد هدایت شوند و فقط 3 شهرستان دارای كشتارگاه باشد.
احمدی تصریح كرد: كشتارگاه صنعتی بجنورد در سال 88 به بهره‌برداری رسید. این كشتارگاه ظرفیت كشتار 500 راس دام سبك و 50 راس دام سنگین در روز را دارد اما اكنون با توان كشتار حدود 80 تا 100 راس دام سبك و 7 تا 8 راس دام سنگین در حال فعالیت است.
پیمانكار كشتارگاه صنعتی بجنورد نیز درباره اینكه چرا نواقص این كشتارگاه برطرف نشده است، گفت: كشتارگاه صنعتی را با مبلغ 20 میلیون تومان به مدت 5 سال اجاره كردیم كه هر‌سال 15 تا 20‌درصد مبلغ اجاره افزایش می‌یابد.
«ابراهیم ملك پور» با اشاره به اینكه مالكیت كشتارگاه متعلق به شهرداری بوده و این نهاد متعهد به رفع نواقص شده است، افزود: تا به امروز اقدامی در این خصوص انجام نشده است و ما در قالب سرمایه‌گذار برای تأمین گوشت بهداشتی مكاتبات انجام دادیم و فقط توانستیم تاكنون یك واحد تبدیل ضایعات را در این واحد راه‌اندازی كنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code