موضوعات
خراسان شمالی

نبود حامی‌مالی، شوق صعود را از کوهنوردان خراسان شمالی گرفته است

نویسنده:
شماری از کوهنوردان خراسان شمالی نبود امکانات و سرمایه مالی را مشکلات گریبانگیر ورزشکار این رشته عنوان کرده و می‌گویند این وضعیت اشتیاق ادامه فعالیت در این عرصه را از آنان گرفته است.
1396/05/21
به گزارش ایرنا، خراسان شمالی به لحاظ موقعیت جغرافیایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوانی برای توسعه کوهنوردی دارد، وجود رشته‌های کوه آلاداغ، سالوک و شاه جهان یکی از فرصت‌های فعالیت در عرصه کوهنوردی است و دامنه این کوه‌ها، عرصه حضور کوهنوردان مختلف بوده اما فعالیت این ورزشکاران با مشکلات زیادی عجین شده است. رئیس گروه کوهنوردی و همنوردی شهرستان بجنورد در باره مشکلات این ورزشکاران گفت: خراسان شمالی و مرکز استان در زمینه ورزش کوهنوردی استعداد و توانایی خوبی دارد اما به علت عدم حمایت‌های مالی و نبود حامی‌مالی، این ورزش به جایگاه شایسته خود نرسیده است.«علی علیباشی» افزود: در ورزش کوهنوردی جایگاه استان در سطح کشور در رده سوم و یا چهارم است.
وی از استاندارخراسان شمالی، اداره کل ورزش وجوانان، صدا و سیما و دیگر نهادهای مرتبط خواست در جهت تامین هزینه‌های مالی ورزشکاران همکاری لازم را داشته باشند تا شاهد موفقیت‌های بیشتری در این رشته ورزشی باشیم. علیباشی با تاکید بر جذب حامی‌های مالی ورزشی در این استان ادامه داد: ورزشکاران برای صعود هر قله در خارج از استان به بیش از 150 میلیون ریال اعتبار نیاز دارند که متاسفانه عده ای از آنها به علت عدم تامین اعتبار از صعود باز می‌مانند.

 نبود پول، سد راه صعود کوهنوردان
مربی و مدرس صعودهای ورزشی خراسان شمالی نیز در این زمینه اظهارکرد: به علت مشکلات مالی، تعدادی از افراد با استعداد و توانا دراین ورزش در قسمت صعود ناموفقند که این مساله برای من ناراحت کننده است.
«مهنازابراهیمی تبار» گفت: اگر مسئولان بتوانند به کوهنوردانی که از نظر مالی مشکل دارند کمک کنند قطعا آنها در عمل حرفی برای گفتن دارند. وی ادامه داد: عده ای بر این باورند که ورزش کوهنوردی رشته هزینه بر و گرانی است، در صورتی که این ورزش فقط نیازمند کمک‌های مالی مسئولان و جذب حامی‌مالی است، که اگر این مهم محقق شود شاهد موفقیت‌های بیشتری خواهیم بود. ابراهیمی تبار گفت: باید درباره ورزش کوهنوردی و مسائلی که ورزشکاران با آنها مواجهند به شیوه‌های مختلفی مانند برگزاری جشنواره، همایش و برگزاری کلاس‌های آموزشی از طریق اداره آموزش و پرورش تبلیغات و اطلاع رسانی صورت گیرد.

 هیات کوهنوردی حمایت نشده است
رئیس هیات کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی خراسان شمالی در خصوص تجهیزات ورزشی مورد نیار در این رشته گفت: متاسفانه هیات‌های ورزشی توسط اداره کل ورزش و جوانان استان و فدراسیون ورزش حمایت نمی‌شود و بودجه تخصیص یافته از سوی وزارت ورزش و جوانان پاسخگوی نیازورزشکاران نیست.
«حسین بهمن‌یار» با اشاره به اینکه خراسان شمالی از استان‌های محروم کشور است اظهار کرد: متاسفانه به علت محروم بودن استان مشکلات بسیاری گریبانگیر ورزشکاران است.
وی به عدم جذب اسپانسر موفق برای حمایت از ورزشکاران کوهنورد اشاره کرد و گفت: از استاندار خراسان شمالی تقاضا داریم که برای کاهش مشکلات مالی و جذب حامی‌مالی ورزشی از این گروه ورزشی حمایت کنند.

 نگاه کارت خوانی به اسپانسر نداشته باشیم
معاون امور توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی بدون ارائه آمار از تعداد حامیان‌مالی ورزشی گفت: حامیان‌مالی تبلیغات همیشه کمک حال این نهاد بوده اند اما به علت کوتاه بودن مدت زمان قرارداد، حامیان‌مالی از ادامه کار در این استان استقبال نمی‌کنند.
«عباس شاهی» اظهار کرد: نباید از حامیان‌مالی به عنوان دستگاه کارت خوان استفاده کرد و فقط در زمان نیاز به سراغ آنها رفت.
وی توجه و معرفی حامی‌های مالی ورزشی این استان به دیگر استان‌ها را امری بسیار مهم عنوان و اظهار کرد: برند شدن حامی‌های مالی تبلیغاتی در سطح استان بر فعالیت بیشتر آنها انگیزه می‌بخشد. وی با اشاره به محروم بودن خراسان شمالی و ناتوانی آن در پشتیبانی از هیات‌های ورزشی تاکید کرد: در این استان از حامیان تبلیغاتی، در هیچ مقطعی از زمان حمایت خاصی صورت نگرفته است تا آنها برای ادامه فعالیت‌ها رغبت نشان دهند. معاون امور توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی با تاکید بر اینکه اعتبار هیات‌های ورزشی بسیار ناچیز است گفت: اعتبار هیات‌های ورزشی براساس عملکرد و ارائه برنامه‌های مفید و مستند توزیع می‌شود. اکنون 5 هزار کوهنورد به طور رسمی در خراسان شمالی فعالیت دارند.  45 هیات ورزشی در خراسان شمالی وجود دارد که از این تعداد، 35 تا 40 هیات ورزشی فعال هستند.



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code