موضوعات
خراسان شمالی

شناخت بازارهای هدف؛ مهمترین مولفه توسعه صادرات غیرنفتی

نویسنده: مرضیه طاهری خراسان شمالی-خبرنگار
توسعه صادرات یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه اقتصادی در کشور است. از این رو اصلاح ساختار تولید، توجه به تامین کالاها و مواد مصرفی و توسعه صادرات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با این حال، صادرات غیر نفتی در کشور ما همواره با مشکلاتی همراه است....
1396/07/12
   توسعه صادرات یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه اقتصادی در کشور است. از این رو اصلاح ساختار تولید، توجه به تامین کالاها و مواد مصرفی و توسعه صادرات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با این حال، صادرات غیر نفتی در کشور ما همواره با مشکلاتی همراه است.

قفل اقتصاد
«حبیب مظفر» از فعالان عرصه صادرات محصولات کشاورزی با تاکید بر توسعه صادرات گفت: در زمانی که تحریم‌ها تا این اندازه دشوار نبود و رکود دست و پای اقتصاد را نبسته بود هیچ کس به فکر اضافه کردن سبدهای خود در بخش صادرات کالا نبود و فقط به فکر عرضه محصولات در بازار داخل بودند.
وی با اشاره به لزوم فراهم سازی بازارهای شناور در سایر کشورها، اظهارکرد: باید درکنار بازارهای خوب موجود چندین بازار دیگر هم شناسایی شود تا در صورت بسته شدن این بازارها درآینده کاسه چه کنم به دست نگیریم.
وی بیان‌کرد: متاسفانه اکنون این ظرفیت برای بسیاری از شرکت‌ها فراهم نشده و علم و تخصص لازم را ندارند. ورود به حوزه صادرات زمان بر است و باید تخصص‌های لازم فراهم شود تا در بازارهای خارجی دوام آوریم.
مدیر عامل شرکت بین المللی «پژواک تجارت» با بیان این که امروز اقتصاد قفل شده‌ای را در کشور شاهد هستیم، بیان‌کرد: نباید انتظار خارق العاده‌ای در وضعیت کنونی برای بازگشت به حوزه کسب و کار داشته باشیم زیراکه آماده سازی و چکش کاری حوزه ورود به صادرات کار بسیار سختی است. انجام یک سفر تجاری و پیدا کردن شریک تجاری به این راحتی امکان پذیر نیست.
وی با تاکید بر استفاده از افراد با تجربه گفت: مولفه‌های مختلفی در حوزه صادرات وجود دارد که اولین آنها شناخت بازارهای هدف است که باید مورد بررسی قرار گیرد.
مظفر با بیان این که نباید وقت و زمان را برای شناخت نوع کار و نوع محصولات صادراتی هدر دهیم، افزود: شناخت این مولفه‌ها در صادرات بسیار مهم است اما رفتن با یک هیات تجاری و حضور در بازار تجاری هیچ دستاوردی ندارد زیرا که در صادرات لایه های مختلفی وجود دارد که با انجام یک سفر قابل شناخت نیست.  وی با بیان این که اقدامات قبل، حین و بعد از انجام سفر تجاری برای صادرات باید کاملا حرفه‌ای باشند، اظهارکرد: متاسفانه در حوزه فعالیت های توسعه ای، صنعتی قوی دراستان نداریم ولی برای همین صنایع نیز بازارهایی در خارج از کشور وجود دارد که می توان با بازاریابی مناسب از آنها بهترین بهره برداری را داشته باشیم.
این فعال اقتصادی با بیان این که نوع فعالیت تجار ارتباط مستقیمی با بازارهای هدف دارد، 3رقیب خطرناک در بازارها را چین، ترکیه و تولید کنندگان داخلی دانست.
وی افزود: باید در بازار خارجی تجار باید با هم رفیق و در بازار داخل رقیب باشند اما این موضوع برعکس است و رقابت ناسالم وجود دارد. تجار گاهی به بدترین شکل ممکن اقدام به کم فروشی و ارزان فروشی کرده و بازار خارج را به نفع سایر کشورها می‌کنند.
تاکید نظام بر اقتصاد مقاومتی با تمرکز بر صادرات غیر نفتی نشان‌دهنده این است که راهی جز این وجود ندارد اما هنوز ساختار به خوبی چیده نشده است و بدترین نوع حمایت از سوی دولت ایران انجام می‌شود.
مظفر با اشاره به ظرفیت‌های بالای صادرات محصولات کشاورزی در استان و نبود دانش کافی کشاورزان، از بسته‌بندی نامناسب و ماندگاری ضعیف محصولات کشاورزی به عنوان یکی از معضلات برای صادرات این محصولات یاد کرد و گفت: باید دقت نظر بیشتری دراین حوزه صورت گیرد.
وی با بیان این که بهره‌وری کشاورزی در استان بسیار پایین و نزدیک به صفر است، اظهارکرد: اکنون کشورهایی بسیار ضعیف‌تر با ورود به کشت‌های طبقاتی، گلخانه‌ای و سیستم‌های خورشیدی بسیار بهتر از ما عمل می‌کنند .
این فعال اقتصادی ادامه داد: درحوزه کشاورزی گام‌های مناسبی برداشته نشده و انتخاب نوع محصولات بسیار بد انجام می‌شود به طوری که حتی در بازار داخل نیز جایی ندارد. بنابراین برای ورود به بازار جهانی باید انتخاب صحیح داشته و به فکر بازارهای صادراتی باشیم.
مظفر بهترین محصولات دارای قابلیت صادراتی در کشورمان را پسته و زعفران دانست که ارزش افزوده بالایی دارند و گفت:  اکنون بیشتر تولید این محصولات در ایران است ولی برند آنها مربوط به اسپانیا است.
وی اضافه‌کرد: این محصولات در خراسان شمالی ظرفیت بسیار خوبی دارند که می‌توان با انتخاب صحیح، اصلاح نوع صادراتی و تولید محصولات پاک و ارکانیگ بازار این محصولات را به دست گرفته وارزش افزوده بالایی برای کشور فراهم سازیم.
مظفر با بیان این که خام فروشی محصولات کشاورزی به تجارت آنها ضربه زده، اظهارکرد: باید تجارت سنتی و اعتباری فروختن را فراموش کنیم. درست است ال.سی نداریم و سیستم بانکی دچار مشکل است اما نباید تا این اندازه سنتی عمل کنیم.
وی کشت فراسرزمینی را در صورت ورود قوی به این حوزه بسیار مناسب دانست و گفت: باید برای ورود به این حوزه روی این محصولات و کشورهایی تمرکز داشته باشیم که تعرفه تدریجی دارند و کشورهایی  فعال در عرصه کشاورزی هستند.

صادرات 250 هزار تن کالا
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز در این‌‌باره به صادرات 5 ماهه استان اشاره کرد و گفت: طی این مدت 250 هزار تن کالا به ارزش 52 میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شده است.
«محمد صمدی» افزود: این میزان از لحاظ ارزشی 98 درصد و از لحاظ وزنی 16/4 درصد  رشد داشته است.
وی با اشاره به صادرات این محصولات به 22 کشور دنیا، اظهار کرد: 36 درصد این محصولات به افغانستان، 17 درصد به ترکمنستان و مابقی به کشورهایی از قبیل عراق ، ترکیه، هند، آلمان، امارت، ارمنستان، تایلند، اسپانیا و ... صادر می‌شود.
وی با تاکید بر افزایش تولید برای صادرات  افزود: باید با افزایش تولیدات به دنبال عرضه آنها در بازارهای مختلف باشیم تا به اقتصاد استان کمک شود.
وی بیان کرد: همچنین باید به دنبال راه حل‌های مناسب برای ارائه محصولات در بازارهای جهانی به منظور رقابت با کشورهای مختلف بوده و از تجربیات افراد موفق به بهترین نحو ممکن استفاده شود.
صمدی بر جذب سرمایه گذاران بیشتر دراستان به منظور افزایش تولیدات و فراهم سازی زمینه کار بیشتر در حوزه‌های مختلف تاکید کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code