موضوعات
خراسان شمالی

سیلاب، ذخیره آب سدهای خراسان شمالی را افزایش داد

نویسنده:
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: سیلاب چهارشنبه گذشته سبب افزایش 2/5 متری ارتفاع آب ذخیره شده در سد غلامان شهرستان راز و جرگلان و افزایش 50 سانتیمتری سد شیرین دره در مانه و سملقان شد....
1396/05/16
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: سیلاب چهارشنبه گذشته سبب افزایش 2/5 متری ارتفاع آب ذخیره شده در سد غلامان شهرستان راز و جرگلان و افزایش 50 سانتیمتری سد شیرین دره در مانه و سملقان شد.
«حسین عظیمی» در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: با جاری شدن سیلاب یک میلیون و 800 هزار مترمکعب آب وارد سد غلامان شده است.
سد مخزنی غلامان در شهرستان مرزی راز و جرگلان، از نوع خاکی با هسته رسی است که مهرماه سال گذشته به بهره برداری رسید.
گنجایش مخزن این سد حدود 14 میلیون مترمکعب است و با بهره‌برداری از شبکه آبیاری و زهکشی این سد 770 هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه زیرپوشش رفته است.
توان تنظیم آب در این سد سالانه هفت میلیون و 660 هزار مترمکعب است و با هدف مهار سیلاب‌ها و جلوگیری از فرسایش خاک حاصلخیز، مهار آب‌های سطحی، بهبود کشاورزی و افزایش سطح درآمد و اشتغال‌زایی در منطقه ساخته‌شده است.

 افزایش نیم متری ارتفاع آب در سد شیرین دره
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود اظهار کرد: همچنین با بارش باران و جاری شدن سیل یک میلیون و 600 هزار مترمکعب آب به مخزن سد شیرین دره وارد شده است.
وی تصریح کرد: جاری شدن سیلاب سبب افزایش ارتفاع آب این سد به میزان 50 سانتیمتر شده است.
عظیمی با اشاره به اینکه جاری شدن سیلاب و روانه شدن آن به مخزن سدها، سبب افزایش رسوب در سدها می‌شود گفت: روان آب‌ها میزان رسوب گذاری در سدها را افزایش می‌دهند و این امر سبب کاهش عمر مفید سد می‌شود. از این رو و با هماهنگی انجام شده، قرار است شرکت آب منطقه ای استان نسب به رها سازی آب سد شیرین‌دره اقدام کند.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: با بازکردن دریچه‌های تحتانی سد شیرین دره بخشی از آب این سد با دبی 6 مترمکعب در ثانیه رها سازی می‌شود. عظیمی خاطرنشان کرد: پیش از این و در نیمه‌های اسفند سال گذشته، بخشی از آب سد شیرین دره رهاسازی شد.
سد شیرین دره، بزرگ ترین سد خراسان شمالی است که با هدف کنترل و مهار سیلاب‌ها، تأمین آب آشامیدنی شهر بجنورد و روستاهای مسیر خط انتقال و آب مورد نیاز صنایع و کشاورزی زمین‌های پایین دست ساخته شده است. عملیات ساخت این سد در مهر ماه سال 75 آغاز شد و در فروردین ماه سال 84 به بهره برداری رسید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code