موضوعات
خراسان شمالی

سنگینی مسئولیت دهیارها در خراسان شمالی

نویسنده:
حدود 48 درصد از جمعیت خراسان شمالی در روستاها ساکن هستند، بنابراین در این استان شاهد وجود تعداد زیادی روستا هستیم که مردم در این روستاها به مشاغل کشاورزی و دامپروری مشغل هستند.
1396/06/13
به گزارش ایسنا، برخی از روستاهای خراسان شمالی فاصله خیلی زیادی با مرکز شهرستان یا استان دارند که پیگیری مشکلات برای تک‌تک اشخاص روستایی ممکن نیست به همین دلیل این وظیفه بر دوش دهیاران گذاشته شده است اما این افراد نیز نسبت به وظیفه‌ای که در روستاها انجام می‌دهند دارای مشکلات متعددی هستند که برخی از آنان درباره مشکلات خود توضیحاتی را ارائه داده‌اند.
دهیار روستای دونگل از توابع شهرستان بجنورد، با اشاره به اینکه میزان حقوق دهیارهای روستاها بسیار اندک است، گفت: میزان حقوقی که بنده به عنوان دهیار از دولت دریافت می‌کنم ماهانه فقط 190 هزار تومان است.
«رضا برزگر» افزود: تمامی مسئولیت یک روستا بر عهده یک دهیار است. تمام پیگیری‌های مسائل و مشکلات مردم در یک روستا باید به وسیله یک دهیار انجام شود.
وی ادامه داد: شاید دوندگی‌های یک دهیار از یک شهردار ببیشتر باشد، اما در حقیقت در روستاها همه کاره و هیچ کاره محسوب می‌شوند.
برزگر با بیان اینکه میزان حقوقی که از سوی دولت به یک دهیار پرداخت می‌شود بر اساس میزان جمعیت آن روستاست، اظهار کرد: تعداد جمیعت این روستا در سرشماری گرفته شده 270 نفر بوده است. این درحالی‌ است که بنده در زلزله اخیر فقط برای 300 نفر به منظور دریافت تسهیلات ساختمان‌سازی پرونده تشکیل داده ام.
وی بیمه‌های تامین اجتماعی دهیاران را یکی دیگر از مشکلات بیان کرد و توضیح داد: بیمه‌ها نیز بر اساس میزان حقوقی که یک دهیار دریافت می‌کند، از سوی دولت واریز می‌شود.
وی تصریح کرد: بنابراین بیمه بنده بر اساس حقوقی که واریز می‌شود فقط برای چند روز محاسبه می‌شود، که با یک بیمه نصف و نیمه نمی‌توان کاری انجام داد.

کارمندان دولت، دهیارها را قبول ندارند
دهیار روستای آق تپه از توابع شهرستان بجنورد نیز با اشاره به اینکه این روستا 680 نفر جمعیت دارد، گفت: برای مسئولیت دهیاری 520 هزار تومان حقوق دریافت می‌کنم. علاوه بر مشکل اندک بودن حقوق و ناقص بودن واریزی بیمه تامین اجتماعی، یکی دیگر از مشکلات دهیاران این است که نمی‌دانیم طی چند روز آینده به عنوان دهیار در روستا هستیم یا نه.
رضایی، نبود امنیت شغلی را از دیگر مشکلات دهیارها عنوان کرد و افزود: اگر اعضای شورای روستا از دهیار خوششان بیاید، یک دهیار فعالیت خود را ادامه می‌دهد و اگر خوششان نیاید، از سمت خود عزل می‌شود و یک نفر دیگر از طایفه همان عضو شورا به عنوان دهیار فعالیت می‌کند.
وی گفت:یکی دیگر از مشکلات دهیارها در روستاها، ادارات دولتی در شهرها هستند؛ به‌طوری‌که کارمندان دولتی، دهیارهای روستاها را حتی به عنوان یک ارباب رجوع قبول ندارند و روی حرف آن‌ها حساب باز نمی‌کنند.
رضایی گفت: همین مشکل سبب شده تا یک دهیار مجبور باشد برای پیگیری یک موضوع بارها به یک اداره در شهر مراجعه کند و دوباره باز گردد.
وی گفت: برخی از مردم روستا نیز نسبت دهیارها بی‌توجه هستند و همان کاری که دلشان می‌خواهد را در روستا انجام می‌دهند و هیچ گوش شنوایی نسبت به این افراد ندارند.

دولت هزینه‌های انجام شده دهیاران را پرداخت نمی‌کند
دهیار روستای «کلاته بهار» از توابع شهرستان راز و جرگلان نیز با اشاره به اینکه این روستا 500 نفر جمعیت دارد و فقط 500 هزار تومان به عنوان حقوق از دولت دریافت می‌کند، تاکید کرد: مشغله‌های یک دهیار آنقدر زیاد است که این شخص نمی‌تواند در کنار پیگیری امور روستا یک کار دوم در روستا برای کسب یک درآمد بیشتر داشته باشد.
نجاهی افزود: اداره زندگی برای بنده با 5 فرزند و دریافت فقط 500 هزار تومان حقوق سخت است و باید دولت نسبت به رفع این شکل توجه ویژه داشته باشد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر یک دهیار باید تمامی هزینه‌های پیگیری‌های امور یک روستا را از جیب خودش پرداخت کند، بدون اینکه دولت یک ریال بابت هزینه‌ها پرداخت کند.
نجاهی اظهار کرد: یک دهیار مجبور است در طول روز حداقل یک مرتبه از روستا به مرکز شهرستان و یا استان با وسیله شخصی خود سفر کند اما دریغ از اختصاص یک قطره بنزین از سوی دولت و یک ریال پول بابت این هزینه‌های انجام شده.

لزوم توجه روستاییان به هنگام سرشماری
مدیر کل امور روستایی استانداری خراسان شمالی نیز گفت: طبق قانون یک دهیار که در روستای بالای 1500 خانوار خدمات رسانی کند به عنوان یک دهیار تمام وقت و کمتر از این جمعیت به عنوان یک دهیار پاره وقت محسوب می‌شود.
«عبدالله قدرتی» با قبول این موضوع که انجام و پیگیری تمامی امور یک روستا توسط دهیار انجام می‌شود اما میزان حقوق دریافتی آنان اندک است، گفت: اما در حال حاضر این موضوع دستوالعمل سازمان دهیاری هاست.
وی افزود: بارها به دهیاران و مردم ساکن در روستاها گفته شده که به هنگام سرشماری در آبان ماه در روستاها حضور داشته و مدارک مورد نیاز را آماده داشته باشند اما برخی از افراد نسبت به این موضوع بی توجه هستند.
قدرتی ادامه داد: دولت در حال تهیه لایحه جامع دهیاری‌هاست که با اتمام آن به مجلس فرستاده می‌شود و با تایید و تصویب این لایحه بسیاری از مشکلات دهیاران مرتفع خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code