موضوعات
خراسان شمالی

دوره غربالگری و درمان سرطان در خراسان شمالی برگزار می‌شود

نویسنده:
استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: دوره سه روزه غربالگری‌ آموزش و درمان سرطان با تاکید بر سرطان‌های زنان در خراسان شمالی برگزار می‌شود.
1396/08/30
به گزارش تسنیم، « لعبت گران‌پایه» در همایش آموزشی مقابله با سرطان اظهار کرد: تیم پزشکی و مددکاران نظام پزشکی در دو ماه آینده به مدت 3 روز به ارائه خدمت رایگان درمانی به مردم شریف خراسان شمالی می‌پردازند.
وی افزود: پرورش فرزندان سالم در جامعه باعث می‌شود تا در آینده خدمتگزارن خوبی باشند و باید ما ذکات کار خود را به فرزندان خود پرداخت کنیم.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: بیشترین عامل مرگ و میر در جهان‌ سرطان عنوان شده که نشان می‌دهد این بیماری رو به افزایش است و جامعه ما را هم شامل می‌شود. مادر در خانواده تشبیه به ستون‌های یک خیمه شده است که اگر از بین برود بنیان یک خانواده سست می‌شود. مادر نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کند و سلامتی مادر خانواده‌ تضمین‌کننده کل جامعه است. گران‌پایه بیان کرد: 98 درصد سرطان‌ها بی صدا و بی درد هستند و علت شایع اکثر سرطان‌ها استرس است که قدرت دفاعی بدن را پایین می‌آورد. از هر 8 نفر خانم یک نفر به سرطان مبتلا می‌شود و سن مبتلایان به سرطان 40 تا 50 است. تشخیص و پیشگیری به موقع آن نیز در سن 20-25 سالگی است. در کشورهای خاورمیانه شیوع سرطان 10 سال جوان‌تر از کل جهان است. وی در خصوص سرطان سینه نیز افزود: ریسک فاکتورهای سرطان سینه در مردان یک درصد و در زنان 99 درصد  و از سنین 40- 50 سالگی است. این آمار در کشور ایران 10 سال جوان‌تر اعلام شده که خیلی نگران کننده  است و وظیفه ما را سنگین تر می‌کند. وی افزود: مصرف بی‌رویه سیگار و قلیان در میان دختران و زنان در کشور باعث شده تا سرطان ریه گسترش پیدا کند که در این بحث و خطر بزرگ باید والدین و معلمان حواس خود را جمع کنند تا جامعه سالم بماند و خطرات کمتر شود.
گران پایه خاطر نشان کرد: تنها راه شناسایی سرطان خود فرد است که درد را لمس می‌کند و از حالات آن آگاه است و با مراجعه به موقع از خطرات احتمالی پیشگیری می‌شود.
وی در پایان بیان کرد: با مراقبت، فرهنگ سازی، کنترل تغذیه و سلامت در یک جامعه می‌شود از ابتلا به سرطان پیشگیری کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code