موضوعات
خراسان شمالی

ايران يكپارچه شادی و شور مي‌شود

خاك پاك اين سرزمين چشم‌انتظار منجي(عج)

نویسنده:
شيوا نوروزي‌ـ خبرنگار همشهري: قريب ۱۱۷۷ سال است كه شيعيان، انتظار لحظه وصل را مي‌كشند.
1393/03/21
 انتظار آن لحظه كه عطر و بوي خوش محمدي سراسر جهان را يك بار ديگر معطر كند. در آن لحظه نوگل نرگس و اميد شیعیان از راه مي‌آيد. از سفري دور، به دوري قرن‌هاي طولاني، كوله‌بار سفر «انتظار» را زمين می‌نهد و از درون آن، عشق و طراوت و عدل و عدالت را -كه ارمغان سفر براي منتظران چشم به راه است- بيرون مي‌آورد.
 هر ساله شيعيان و دلباختگانش به مناسبت روز تولدش دور هم جمع مي‌شوند و به شادي و سرور مي‌پردازند. در ادامه به برخي از ويژه‌برنامه‌ها و جشن‌هايي كه به مناسبت ايام مبارك نيمه شعبان در استان‌هاي كشور برگزار مي‌شود پرداخته‌ايم تا گوشه‌اي از عشق مردم به صاحب عصر(عج) نمايان شود.
برنامه‌هاي ويژه در خراسان رضوي
دبير هماهنگي ستادهاي مردمي دهه مهدويت از فعال بودن بيش از 600 پايگاه مردمي در خراسان رضوي خبر داد. حجت‌الاسلام والمسلمين «سعيد آخوندي» در نشست خبري شوراي هماهنگي ستاد مردمي دهه مهدويت در محل خيمه‌الانتظار گفت: شعار امسال شوراي هماهنگي ستاد مردمي دهه مهدويت «به انتظار برخيزيم» است كه در 313 پايگاه مردمي شهر مشهد و 300 پايگاه مردمي شهرستان‌هاي استان برگزار مي‌شود. آخوندي با بيان اين‌كه هریک از سازمان‌ها برنامه خاصي در اين زمينه ارائه خواهند كرد، گفت: سازمان تبليغات اسلامي با فرستادن مبلغان و مداحان به پايگاه‌هاي ستاد مردمي، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با اجراي برنامه در بيش از 300 كانون فرهنگي هنري مساجد، اوقاف با برگزاري برنامه‌ها در بقاع متبركه استان و شهرداري با برنامه‌هاي خود در فرهنگسراي انتظار به‌صورت تخصصي در دهه مهدويت فعال خواهند بود. تفاوت مراسم امسال با سال‌هاي گذشته برگزاري همزمان جشن‌ها در روز ميلاد امام زمان(عج) است.
آيت‌الله‌العظمی ‌نوري همداني در تبريز
نماينده ولي فقيه در آذربايجان‌شرقي از سفر آيت‌الله ‌العظمي نوري‌همداني مرجع عاليقدر عالم تشيع همزمان با ولادت امام زمان(عج) در نيمه شعبان به شهر تبريز خبر داد. آيت‌الله «محسن مجتهد شبستري» در جمع مردم تبريز اظهار كرد: آيت‌الله‌العظمی نوري همداني طبق هماهنگي‌هاي به عمل آمده در ميلاد منجي عالم بشريت(عج) در تبريز حضور مي‌يابند و در مراسمي كه در مصلاي امام خميني(ره) شهر تبريز برگزار مي‌شود ضمن ديدار با مردم اين شهر، به سخنراني مي‌پردازند.
تبيين فلسفه انتظار در لرستان
رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان بروجرد از اجراي برنامه‌هاي مختلف در روز ولادت امام عصر(عج) خبر داد. حجت‌الاسلام والمسلمين «صادق جعفرپور‌»در جمع خبرنگاران در بروجرد گفت: مراسم جشن ميلاد مسعود حضرت مهدي(عج) در 50 مسجد شهري و روستايي بروجرد برگزار خواهد شد. علاوه بر فعاليت مبلغان اين شهرستان، 10 مبلغ نيز از شهرستان قم به بروجرد اعزام مي‌شوند، تا با حضور در مساجد و تبيين فلسفه انتظار، وظايف منتظران در ايام غيبت و فراهم آوردن زمينه ظهور امام عصر(عج) را تشريح كنند.
وي ادامه داد: برنامه متمركزي نيز عصر جمعه 15 شعبان از ساعت 16 در حسينيه اميرالمؤمنين علي(ع) با حضور اقشار مختلف مردم به‌خصوص قشر جوان و نوجوان برگزار مي‌شود. همچنين 10 ايستگاه صلواتي در شهر برپا خواهد شد و يك ايستگاه در جلوي مصلای نماز جمعه براي نمازگزاران جمعه برپا مي‌شود.
جشن نيمه شعبان در بقاع متبركه همدان و مركزي
رئيس اداره اوقاف و امور خيريه ملاير، حجت‌الاسلام «مرتضي عزيزي» از برگزاري جشن نيمه شعبان در 4 بقعه متبركه ملاير خبر داد و گفت: تكيه حضرت ابوالفضل(ع)، امامزاده عبدالله(ع) ملاير، امامزاده ابراهيم (ع) طجرسامن و امامزاده عبدالله(ع) روستاي مهرآباد، بقاع متبركه‌اي هستند كه برنامه‌هاي جشن ولادت حضرت قائم(عج) در آنها برگزار خواهد شد. در بقاع متبركه، ايستگاه صلواتي براي پذيرايي از زائران برپا مي‌شود.
وي ادامه داد: مديحه‌سرايي، اهداي جوايز و اجراي سرود از جمله برنامه‌هاي جشن نيمه شعبان خواهد بود.
همچنين معاون فرهنگي اداره كل اوقاف و امور خيريه استان مركزي به‌ويژه برنامه اعياد شعبانيه اشاره كرد و گفت: مراسم ولادت حضرت مهدی موعود(عج) در 30 بقعه شاخص استان به‌صورت ويژه و با حضور سخنرانان و مداحان برجسته استاني و كشوري برگزار مي‌شود.
حجت‌الاسلام «اصغر سلطاني» با اشاره به اين‌كه جشن اعياد شعبانيه در همه بقاع برگزار مي‌شود، افزود: بقاع متبركه استان مركزي همواره ميزبان عاشقان و دوستداران اهل‌بيت(ع) هستند و علاوه بر اين در30 بقعه ديگر نيز برنامه جشن و شادي با حضور گسترده مردم برگزار می‌شود.
وي با بيان اين‌كه در بقاع متبركه و در كنار جشن‌ها و مراسم‌ برنامه‌هاي فرهنگي نيز برگزار مي‌شود، ادامه داد: برگزاري مسابقه فرهنگي براي افراد، پرسش و پاسخ به سؤالات جوانان، گفتمان‌هاي ديني، مشاوره و تبليغ وقف از برنامه‌هایي است كه براي تقويت باورهاي ديني جوانان برگزار مي‌شود.
توزیع لوح فشرده در سمنان
مديركل تبليغات اسلامي استان سمنان در جلسه ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت‌هاي مذهبي استان سمنان-كه به مناسبت برنامه‌هاي نيمه شعبان در محل مجتمع فرهنگي ولايت اداره تبليغات اسلامي شهرستان سمنان برگزار شد- از برنامه‌هاي اعياد شعبانيه خبر داد و گفت: 754 مبلغ به مناسبت نيمه شعبان به استان اعزام مي‌شوند.
حجت‌الاسلام «علي شكري» همچنين در خاتمه از توزيع لوح‌هاي فشرده صوتي مناسب براي جشن در استان خبر داد.
نور افشاني اهواز در شب ميلاد
معاون اموراجتماعي و فرهنگي شهرداري اهواز نيز همگام با شهروندان اهوازي به مناسبت اعياد شعبانيه در مناطق مختلف این شهر به برگزاري مراسم اقدام مي‌كند.  «امير آهن جان» در خصوص برنامه‌هاي معاونت فرهنگي در اين ايام گفت: با توجه به لزوم آراستگي شهراهواز به مناسبت اعياد شعبانيه، شهر با بنرهايي در اين خصوص آراسته مي‌شود تا شهروندان بيشتر در حال و هواي اين روزهای مبارك قرار گيرند.
وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو افزود: به مناسب نيمه شعبان و ميلاد مبارك حضرت مهدي(عج) در مساجد مختلفي از مناطق هفتگانه شهراهواز مراسمي برپا مي‌شود تا همه شهروندان در شب ميلاد آن حضرت در جشن و سرور وشادي شركت كنند. همچنين از سوي معاونت‌هاي اموراجتماعي و فرهنگي مناطق مختلف جشن‌هايي شاد و مفرح برگزار خواهد شد.
معاون اموراجتماعي و فرهنگي شهرداري اهواز گفت: در شب ميلاد حضرت ولي‌عصر(عج) از سوي معاونت اموراجتماعي و فرهنگي منطقه يك، سامانه نشاط و آموزش شهروندي نبش خيابان طالقاني ایجاد مي‌شود. منطقه 2 نيز اين سامانه را در بوستان 42 هكتاري و منطقه 3 اين جشن را در پارك زيتون ایجاد  مي‌كند.
معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري اهواز افزود: علاوه بر هنرمندان كشوري در اين جشن از هنرمندان استاني در بخش‌هاي مختلف استفاده خواهدشد. همچنين در شب ميلاد امام زمان(عج) در نقاطي از شهر اهواز نور افشاني‌هاي گسترده‌ای صورت خواهد گرفت.
جشن ميلاد در شورابيل اردبيل
«صديف بدري» شهردار اردبيل، در خصوص برنامه‌هاي ميلاد شعبانيه گفت: براي برپايي شايسته و مطلوب جشن نيمه شعبان مجموعه تفريحي و گردشگري درياچه شورابيل و هتل كوثر اردبيل - كه امكانات رفاهي و تفريحي گسترده‌اي دارد - انتخاب شده است.
به گفته بدري در اين جشن بزرگ برنامه‌هاي متنوع فرهنگي، ورزشي شاد و مفرح، جُنگ، موسيقي، تئاتر، سخنراني، قرعه‌كشي و اهدای جوايز نفيس براي عموم شركت‌كنندگان در نظر گرفته شده است.
وي همچنين از برپايي مراسم نورافشاني در شب ولادت امام زمان(عج) و در پايان جشن بزرگ نيمه شعبان در درياچه شورابيل خبر داد و متذكر شد: اين مراسم به‌صورت ويژه و همراه با موسيقي محلي براي علاقه‌مندان اجرا خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code