موضوعات
خراسان شمالی

حوزه‌های علمیه استقلال خود را حفظ کنند

نویسنده:
استاندار خراسان شمالی با اشاره به اهمیت حفظ استقلال حوزه‌های علمیه و دوری از وابستگی این نهاد به منابع مالی دولت، از برگزاری برنامه‌های فرهنگی با رعایت تمام موازین شرعی و ضوابط قانونی در چارچوب مقررات دفاع کرد.
1396/05/30
 به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری، «محمدرضا صالحی» در دیدار مدیران مدارس علمیه خواهران و برادران، لزوم ارتباط مستمر این مجموعه‌ها با دستگاه اجرایی را یادآور شدو آن را زمینه ساز نزدیک شدن دیدگاه‌ها و کمک به حل مشکلات فرهنگی جامعه و دغدغه‌های جاری طلاب دانست.
وی با اشاره به این که حوزه‌ها و مدارس دینی از دیرباز مستقل از حکومت و وابسته به مردم بوده اند، تصریح کرد: اکنون نیز حوزه‌های علمیه می‌توانند با برنامه ریزی و مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی و جلب کمک‌های خیران و واقفان، در این راه گام بردارند.
صالحی حرکت در این مسیر را به منزله باقیات‌صالحات برای مدیران و دست‌اندرکاران حوزه‌های علمیه توصیف کرد و با اشاره به مشارکت خود در تأسیس حوزه علمیه حضرت امام(ره) در گرگان در اوایل دهه 60 خاطرنشان کرد: حوزه‌ها می‌توانند با مشاوره و تدارک برنامه‌های اقتصادی، درآمد مستمر خوبی برای خود ایجاد کنند و حتی در اجرای برنامه‌های توسعه ای شهر و دیار خود نیز کمک حال مردم و مسئولان محلی باشند.
وی با اشاره به پیشینه غنی فرهنگی و مذهبی مردم خراسان شمالی، ضرورت همدلی، هم افزایی و کار اقناعی را برای فرهنگ سازی و پیشبرد برنامه‌های فرهنگی و دینی در جامعه گوشزد کرد و موافقت خود را با تشکیل کارگروه ویژه شناسایی و حل مشکلات حوزه‌های علمیه استان اعلام کرد.
کمک به تخصیص بهینه بودجه مدارس علمیه، مساعدت در تجهیز کتابخانه‌های حوزوی و دعوت از مدیران حوزه علمیه برای حضور در نشست‌های شورای اداری شهرستان‌ها از دیگر نکات مورد تأکید استاندار در این نشست بود.
مدیر حوزه‌های علمیه خراسان شمالی نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از برقراری آرامش، همدلی و ثبات مدیریتی در استان که با تدابیر مناسب و سعه صدر فراوان مهندس صالحی محقق شده است، ارتقای همکاری دستگاه‌های اجرایی با حوزه علمیه به ویژه در امور فرهنگی را خواستار شد.
حجت الاسلام سالاری با یادآوری توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی مبنی بر تقویت اتحاد ملت و مسئولان خاطرنشان کرد: طی حداقل 6 سال اخیر، این نخستین نشست مشترک مدیران حوزه علمیه استان با مقام عالی دولت است که جای قدردانی دارد و اطمینان داریم که تداوم این نشست ها، بهبود هر چه بیشتر وضعیت فرهنگی، تقویت ارزش‌های انقلابی و حل مشکلات مدارس علمیه را به دنبال خواهد داشت.
در این دیدار، برخی مدیران مدارس علمیه خراسان شمالی دغدغه ها، مطالبات و انتظارات خود را با استاندار در میان گذاشتند.
در حال حاضر بیش از 2 هزار طلبه خواهر و برادر در 16 مدرسه علمیه استان به تحصیل علوم حوزوی زیرنظر 170 استاد مشغول هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code