موضوعات
خراسان شمالی

تحکیم وحدت اسلامی در سایه قرآن و نبی رحمت(ص)

نویسنده: آیت‌الله محمدعلی تسخیری
در هفتۀ وحدت و سالروز ولادت پیامبر اکرم(ص) و با توجه به اهمیت وحدت و برادری، به یاد آوریم که از ویژگی‌های بارز امت اسلامی، توجه به وحدت است و قرآن کریم، اولیای دین و به ویژه شخص نبی مکرم اسلام مسلمانان را به حفظ و تقویت آن توصیه اکید کرده‌اند. ..
1396/09/13
در هفتۀ وحدت و سالروز ولادت پیامبر اکرم(ص) و با توجه به اهمیت وحدت و برادری، به یاد آوریم که از ویژگی‌های بارز امت اسلامی، توجه به وحدت است و قرآن کریم، اولیای دین و به ویژه شخص نبی مکرم اسلام مسلمانان را به حفظ و تقویت آن توصیه اکید کرده‌اند. مسلم این است که در راه تقویت وحدت و پرهیز از اختلافاتی که موجب نزاع و دودستگی در میان امت می‌شود، همه ما وظیفه داریم و بنابراین نباید از کوشش در این مورد فروگذار کنیم.
اگر بگوییم قرآن کریم، این ثقل اکبر، خود بزرگ‌ترین و جامع‌ترین کتاب وحدت است، سخن به گزاف نگفته‌ایم. چون حق همین است و سالروز میلاد سراسر نور حضرت رسول(ص) به یقین بهترین و مغتنم‌ترین فرصت است برای این که ما در پناه قرآن و بر اساس مبانی کلام وحی به تبیین ضرورت تقویت وحدت در جوامع اسلامی بپردازیم و از این راه توطئه‌های تفرقه‌افکنانه دشمنان اسلام را خنثی کنیم. در کنار قرآن، وجود نازنین پیامبر اعظم(ص) نیز از محورهای اصلی چنین وحدتی است. زیرا از منظر ایشان، فقط در سایه هوشیاری، همبستگی و وحدت آنان در برابر دشمن مشترک، عزت و اقتدار کامل مسلمانان محقق می‌شود.
اگر به آیه مبارکه نفی سبیل توجه کنیم، به خوبی متوجه می‌شویم کافران ولایتی میان خود برای مقابله با مسلمانان برقرار کرده‌اند و حال آن که مضمون سخن خدای متعال در قرآن این است که اگر شما چنین وحدت و انسجامی را میان خود برقرار نکنید، در فتنه و فساد غوطه‌ور می‌شوید و چه بسا دشمنان بر امور شما مسلط شوند و این رویداد تلخ وقتی رخ می‌دهد که به وظایف اسلامی و دستورات قرآنی بی‌توجه باشیم.
نکتۀ مهم دیگر این که مرجعیت شیعه همواره منادی وحدت اسلامی بوده است. برای مثال نامه‌نگاری معروف مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی به شیخ شلتوت، شیخ بزرگ الازهر، و پاسخ وی تأییدی است بر این مدعا که علمای بزرگ شیعه از دیرباز روی این نکته‌ها تأکید و سفارش کرده‌اند و به خصوص امروز با توجه به شرایط جهان اسلامی به توسعۀ تعامل و گفت‌وگو میان بزرگان شیعه و سنی به طور گسترده نیاز بیشتری داریم.
 نظر امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب نیز این بوده که در شرایط کنونی بهترین و اثرگذارترین راه مقابله با دشمن مشترک اسلام و مسلمانان، تقویت وحدت و برادری است.
روزهای حد فاصل 12 و 17 ربیع‌الاول بر همین اساس به هفته وحدت نامیده شده و در سال‌های اخیر برکات این اقدام ارزنده را به خوبی مشاهده کرده‌ایم.
برگزاری کنفرانس‌ها و همایش‌های وحدت در چنین روزهایی زمینه و بستری فراهم می‌کند که ما چه درعرصه گفتمانی و چه در زمینه عملی بتوانیم گام‌های استوارتری برای استحکام اتحاد مسلمانان برداریم و از این راه توطئه شوم دشمنان اسلام را خنثی کنیم.
آیت‌الله محمدعلی تسخیری
رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
 ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code