موضوعات
خراسان شمالی

تجهیزات سنگ‌نوردی خراسان شمالی استاندارد نیست

نویسنده: مرضیه طاهری خراسان شمالی-خبرنگار
فعالیت‌های ورزشی بانوان در کشور ما با محدودیت‌هایی مواجه است اما اینکه یک بانوی جوان با محدودیت‌های فراوان و از یک استان محروم بتواند این موانع را رفع کرده و در عرصه‌های جهانی بدرخشد جای تقدیر دارد. «زهرا داوری» از معدود بانوان جوان بجنوردی است که در سن 19 سالگی موفق به کسب چند مقام کشوری و آسیایی در رشته سنگ‌نوردی شده است. او علاوه برکسب 3 مدال طلا و 2 مدال نقره در مسابقات کشوری موفق شده مقام دوم و چهارم مسابقات سنگ‌نوردی آسیا را نیز کسب کند. در ادامه، گفت‌و گوی همشهری با این ورزشکار جوان را می‌خوانید...
1396/05/15
  فعالیت‌های ورزشی بانوان در کشور ما با محدودیت‌هایی مواجه است اما اینکه یک بانوی جوان با محدودیت‌های فراوان و از یک استان محروم بتواند این موانع را رفع کرده و در عرصه‌های جهانی بدرخشد جای تقدیر دارد. «زهرا داوری» از معدود بانوان جوان بجنوردی است که در سن 19 سالگی موفق به کسب چند مقام کشوری و آسیایی در رشته سنگ‌نوردی شده است. او علاوه برکسب 3 مدال طلا و 2 مدال نقره در مسابقات کشوری موفق شده مقام دوم و چهارم مسابقات سنگ‌نوردی آسیا را نیز کسب کند. در ادامه، گفت‌و گوی همشهری با این ورزشکار جوان را می‌خوانید.
 •  چند سال است که در رشته سنگ‌نوردی فعالیت می‌کنید؟
7 سال است که سنگ‌نوردی می‌کنم اما از 2 سال قبل به صورت حرفه‌ای این ورزش سالنی را دنبال می‌کنم.
 •  آیا قبل از این در رشته دیگری هم فعال بودید؟
از کودکی به ورزش علاقه‌مند بودم به طوری که تا قبل از پرداختن به رشته سنگنوردی، در تیم اسکیت استان فعالیت می‌کردم. قبل از اسکیت نیز کاراته کار بودم و اکنون دان یک این رشته را دارم.
 •  روزانه چند ساعت و در کجا تمرین می‌کنید؟
با توجه به سختی این ورزش و لزوم تمرین بیشتر به طور معمول 3 الی 4 ساعت در روز تمرین دارم که در زمان‌های مسابقات این ساعات بیشتر می‌شود. معمولا تمرین‌ها را در سالن اختصاصی سنگ‌نوردی علیدخت بجنورد انجام می‌دهم اما به دلیل کمبود امکانات و نبودن تجهیزاتی از قبیل دیواره، گیره‌های مناسب و تشک‌های غیر استاندارد گاهی به شهرهایی مثل تهران سفر کنم تا از امکانات این شهرها به ویژه در زمان تمرین برای مسابقات بهره‌مند شوم.
 •  با توجه به سختی سنگنوردی، آیا با مخالفتی از سوی خانواده برای ادامه این ورزش مواجه نبوده‌اید؟
سنگ‌نوردی رشته سختی است و جسارت و توانایی بالایی می‌خواهد. اغلب افراد فکر می‌کنند این رشته خطرناک است و همیشه نگران هستند اما معتقدم سنگ‌نوردی جزو ایمن‌ترین ورزش‌هاست. البته در صورتی که رعایت اصول ایمنی به درستی انجام شود. با همه این تفاسیر در مدت فعالیتم در این رشته همیشه دیدگاه خانواده‌ام مثبت و پشتیبان من بوده‌اند.
 •  مشوق اصلی شما چه کسانی بودند و چقدر شما را در پیشرفت‌های ورزشی حمایت کردند؟
خانواده‌ام، به ویژه مادرم و همسرم. البته همسرم جزو مربیان سنگ‌نوری استان است. همچنین از زمان روی کار آمدن آقای صادق ایزدی به عنوان رئیس هیأت  سنگ‌نوردی بجنورد وضعیت تمرین به عنوان یک قهرمان برای من  خیلی بهتر شده است.
 •  تاکنون دچار آسیب دیدگی شده‌اید؟
بله. در مدت فعالیت در این رشته آسیب‌های زیادی دیدم که عمده دلیل آن تشک‌های غیراستاندارد سالن سنگ‌نوردی بود اما بدترین آسیبی که باعث ناکامی ام در مسابقه آسیایی شد، کشیدگی شدید تاندون دستم بود. البته قبلا هم دچار آسیب‌هایی از جمله پارگی عضله ران شده بودم که باعث شد 2 ماه نتوانم تمرین کنم.
 •  آیا برای حضور در مسابقات، از شما حمایت‌های مالی لازم صورت می‌گیرد؟
بیشتر مسابقات را با هزینه شخصی می‌روم اما با توجه به علاقه‌ای که به این ورزش دارم و حمایت خانواده دست از تلاش و ورزش برنمی‌دارم. تاکنون استاندار خراسان شمالی تنها کسی بوده که از من و ورزش بانوان حمایت استان کرده است.
 •  سنگ‌نوردی چه جایگاهی در استان و‌ کشور دارد؟
آقای علیپور از رکورد داران سرعت در سنگ‌نوردی جهان هستند و ظاهرا وضعیت این ورزش در کشور و حضور ورزشکاران ایرانی در سطح بین‌الملل مطلوب است اما در استان به دلیل کمبود امکانات و نبود حمایت‌ از ورزش سنگنوردی، وضعیت مطلوب نیست.
 •  برای خروج ورزش استان از مشکلات و کمبودهای مطرح شده چه باید کرد؟
از کمبود امکانات حرف نزنم بهتر است زیرا که کمبودها زیاد است. دیواره مناسب تمرین نداریم، گیره‌ها قدیمی و فرسوده هستند، تشک‌های مورد استفاده بیشتر باعث آسیب می‌شوند و در نهایت حمایت از ورزشکاران کم است به طوری که اکنون خود من حتی مربی هم ندارم. در این راستا نیازمند جذب حامیان مالی قوی، برگزاری مسابقات سطح بالا، استعدادیابی کودکان و نیز استفاده از مربی‌های توانمند و با تجربه هستیم تا این رشته در بین جوانان توسعه پیدا کند. همچنین برای خروج از مشکلات نیازمند  حضور افراد دلسوز و آگاه در هیأت‌های ورزشی سنگ‌نوردی هستیم تا شاهد پیشرفت این رشته در استان باشیم.
 •  با این همه کمبودها باز هم قصد ادامه فعالیت ورزشی را دارید؟
هدف اصلی من شرکت در مسابقات جهانی و المپیک است و تا رسیدن به این آرزو، تلاش می‌کنم.
 •  برای بانوان علاقه‌مند به ورزش چه نظر و پیشنهادی دارید؟
به نظر من ورزش به خصوص برای تقویت روحیه خانم‌ها جز واجبات است زیرا که بانوان به عنوان بنیان‌ خانواده باید از آمادگی روحی بالایی برخوردار باشند. اعتقاد دارم اگر بنیان خانواده سالم و با نشاط باشد نسلی خوب را در آینده
خواهیم داشت.
 •  از علایق خود بگویید.
کتاب خواندن را حتی از ورزش کردن بیشتر دوست دارم زیرا اعتقاد دارم باعث بیداری انسان‌ها می‌شود. اهل سینما هستم اما به ندرت؛ ویلون هم  می‌نوازم.
 • حرف آخر...
از استاندار خراسان شمالی، رئیس هیأت  کوهنوردی و صعودهای ورزشی بجنورد و باشگاه کوهیار برای قهرمان پروری و حمایت از قهرمانان تشکر می‌کنم.مسئولان اگر می‌خواهند جامعه‌ای سالم داشته باشید باید جوانان را به ورزش
سوق دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code