موضوعات
خراسان شمالی

شهردار از تکمیل ظرفیت ایستگاه علی‌آباد خبر می‌دهد

بحران انباشت زباله‌ در بجنورد

نویسنده:
شهردار بجنورد گفت: وضع انباشت زباله در ايستگاه علي‌آباد بجنورد بحراني است.
1393/03/12
«روح‌الله براتيان» درگفت‌وگو با فارس با اشاره به اين‌كه دپوي زباله درايستگاه علي‌آباد بيشتر ازظرفيت انجام مي‌شود، اظهاركرد: اين محل صرفاً ظرفيت 10 تن زباله را دارد و اكنون اين ايستگاه به ظرفيت كامل رسيده است.
شهردار بجنورد با يادآوري اين‌كه انباشت زباله در اين محل در مرحله بروز بحران جدي قرار دارد افزود: بايد مسئولان استان در اين زمينه تدبير و در خصوص راه‌اندازي مجدد كارخانه كمپوست چاره‌انديشي كنند.
به گفته وي  ايستگاه دپوي علي‌آباد به‌صورت موقت راه‌اندازي و مقرر شده بود ظرف 48 ساعت زباله‌ها از محل خارج شود.
شهردار بجنورد با بيان اين‌كه راه‌اندازي كارخانه كمپوست بجنورد در گرو تصميم استانداري و مراجع قضايي است گفت: اكنون براي حل مشكل كارخانه كمپوست منتظر تصميم اين مجموعه‌ها هستيم.
وي ضمن ابراز نگراني از توقف فعاليت كارخانه كمپوست و سرنوشت اين كارخانه گفت: به سبب تعطيلي بيوكمپوست بجنورد، شهر در معرض بروز مشكلات زيست‌محيطي متعددي قرار دارید.
اين مسئول تأكيد كرد: اگر در اين زمینه سريع‌تر تدبيري انديشيده نشود، به‌طور حتم تبعات انباشت زباله و توقف فعاليت اين كارخانه جبران‌ناپذير خواهد بود.
معاون هماهنگي امور عمراني استاندار خراسان شمالي نيز با اشاره به اين‌كه كارخانه كمپوست بجنورد در سال گذشته به خاطر برخی مشكلات و اعتراضات مردم ساكن در روستاهاي اطراف آن تعطيل شد، اظهار كرد: در اين راستا پيمانكار مكلف شده قسمت‌هايي از اين كار كه باعث بروز مشكلات و نارضايتي مردم روستاهاي پيرامون شده است، اصلاح و مجدداً آن را راه‌اندازي كند.
«محمدحسين علي‌نيا» بيان كرد: درصورت رفع نشدن عيب، فعاليت اين كارخانه متوقف خواهد شد و امكان جابه‌جايي کارخانه كمپوست نيز وجود دارد.
وي به فاصله بيش از 2 كيلومتري اين كارخانه با نزديك‌ترين روستا اشاره کرد و افزود: هزينه‌هاي زيادي براي اين كارخانه انجام شده است و اميدواريم با توجه به ساخت اين واحد كه براساس طراحي‌هاي انجام شده صورت گرفته است، اين كارخانه ضمن اصلاح و رفع عيوب درهمين محل به فعاليت خود ادامه بدهد.
به گفته علي‌نيا كارخانه كمپوست متعلق به 4شهرداري اسفراين، شيروان، آشخانه و بجنورد است كه دولت اعتباراتي را براي اجراي آن اختصاص داده و صرف است.
وي همچنين در باره انباشت زباله در ايستگاه علي‌آباد بجنورد اظهار كرد: اين اقدام به واسطه تعطيلي کارخانه كمپوست از سوي شهرداري انجام شده است كه از نزديك موضوع را مورد بازديد و بررسي قرار داديم.
علي‌نيا يادآورشد: پيشنهادهایی نيز درباره راه‌اندازي واحدي در جوار اين ايستگاه براي تبديل زباله به سايرمواد داشتيم كه با توجه به انباشت زباله‌ها در اين منطقه از شهر و در مسير پر تردد گلستان شهر، اميدواريم موضوع سريع‌تر تعيين تكليف شود و به نتيجه برسد.

تبديل زمين‌هاي خالي شهروندان به پاركينگ عمومي
شهردار بجنورد در ادامه گفت: زمين‌هاي خالي درون‌شهري بجنورد به پاركينگ عمومي تبديل خواهد شد. براتيان اظهار كرد: درآمد پاركينگ عمومي اين اراضي خالي نيز به جيب مالكان اين زمين‌ها خواهد رفت.
وي افزود: علاوه بر آن، شهرداري به مالكان اين زمين‌هاي خالي پاركينگ شده، در زمان دريافت پروانه ساخت‌وساز 10‌درصد تخفيف خواهد داد.  شهردار بجنورد گفت: مالكان زمين‌هاي خالي در شهر بجنورد كه به تبديل شدن زمين‌هاي خود به پاركينگ عمومي تمايل دارند، مي‌توانند براي دريافت مجوز به شهرداري مراجعه كنند.
وي اظهار كرد: شهرداري بابت ارائه مجوزبه مالكان اين نوع اراضي در شهر بجنورد براي تبديل زمين خالي به پاركينگ هزينه‌اي دريافت نمي‌كند.
براتيان از شهرونداني كه زمين خالي در شهر بجنورد دارند خواست تا براي رفع مشكل پارك خودرو در شهر و زيباسازي شهر از اين فرصت براي تبديل زمينشان به پاركينگ استفاده كنند.
وي گفت: شهر بجنورد به دليل ترافيك خودروها در شهر با مشكل كمبود پاركينگ مواجه است و فعاليت مالكان زمين‌هاي خالي در اين بخش با دريافت هزينه ازخودروداران مي‌تواند علاوه بر درآمد‌زايي براي مالكان، مشكل پاركينگ شهر را برطرف كند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code