موضوعات
خراسان شمالی

بجنورد 17 سال است سینما ندارد

نویسنده: مرضیه طاهری خراسان شمالی-خبرنگار
فرهنگ از اساسی‌ترین مقولات مورد توجه در هر کشوری است و نهادهای مختلفی درگیر این مسأله هستند. در این میان یکی از وظایف و برنامه‌های شورای اسلامی شهرها نیز به عنوان تنها نهاد حاکمیتی مدنی که مستقیم به وسیله مردم انتخاب می‌شوند ...
1396/09/13
  فرهنگ از اساسی‌ترین مقولات مورد توجه در هر کشوری است و نهادهای مختلفی درگیر این مسأله هستند. در این میان یکی از وظایف و برنامه‌های شورای اسلامی شهرها نیز به عنوان تنها نهاد حاکمیتی مدنی که مستقیم به وسیله مردم انتخاب می‌شوند و امور شهر را در حوزه‌های مختلف پیگیری می‌کنند توجه به فرهنگ و هنر در شهر و ایجاد محیط شاداب برای شهروندان است. با «ابراهیم امانی»، رئیس کمیسیون فرهنگی و هنری و اجتماعی شورای اسلامی شهر بجنورد، درباره برنامه‌ها و اهداف این شورا برای مقوله فرهنگ در شهر به گفت‌وگو نشستیم.
  • ارزیابی خود را از وضعیت کنونی شهر بجنورد بیان کنید؟
در یک کلام باید گفت حال شهر ما خیلی خوب نیست و این امر واقعیتی بارز است. اما به این معنا نیست که نمی‌شود وضعیت را بهتر کرد یا نباید کاری کرد زیرا همه کسانی که در یک شهر زندگی می‌کنند نسبت به آن مسئول هستند. شورای اسلامی شهر می‌تواند در این رابطه بسیار موفق عمل کند به شرط این که مشارکت مردم را به کار گیرد و از همه ظرفیت‌ها و امکانات موجود به بهترین نحو ممکن استفاده کند.
  • از برنامه‌های این کمیسیون بگویید؟
با تقسیم کاری که در اهداف شورا صورت گرفته منشور کلی فرهنگی، هنری و اجتماعی و اهداف آن مشخص شده و در دستور کار قرار گرفته است. این کمیسیون اهداف مهمی را در این راستا دنبال و فعالیت‌های فرهنگی را با توجه به علائق و نیازهای عموم شهروندان پیگیری می‌کند تا مشخص شود مردم خواهان چه نوع فعالیت‌هایی هستند. در این میان به فرهنگ شهرنشینی از طریق ایجاد مهارت‌ها و کسب عادت‌های صحیح زندگی اجتماعی بسیار توجه شده است.
  • مهم‌ترین هدف کمیسیون چیست؟
افزایش شادابی و نشاط و تفریحات سالم در شهر بجنورد از اهداف اساسی این کمیسیون و شوراست. بر این اساس با مسئولان 3 فرهنگسرای شهر صحبت‌هایی شده تا بدین وسیله فرصت‌هایی فراهم شود که مردم اوقات فراغت خود را با برنامه‌هایی از قبیل جنگ‌های شادی و جشن‌ها و برنامه‌های مفرح و... که توسط هنرمندان در این فرهنگسراها تدارک دیده می‌شود بگذرانند تا شادابی و نشاط عمومی برای مردم فراهم شود.
  • بجنورد به عنوان مرکز استان به «شهر بدون سینما» معروف است. برای این مسأله چه اقدامی در دست انجام است؟
در گذشته‌ها بجنورد دارای دو سینمای بزرگ بود که تخریب شدند. در این راستا سرمایه‌گذار بومی برای احداث سینما در شهر اعلام آمادگی کرده و فضاهای سینماها را با هدف تبدیل یکی از آن‌ها به یک فضای سینمایی مجهز خریده است. با این وجود در طول ۱۷ سال گذشته این امر محقق نشده است. در این میان وظیفه نهادهایی که این عرصه‌ها را واگذار می‌کنند این است که پیگیری لازم را انجام دهند که چرا با وجود این که سرمایه‌گذار وارد کار شد و زمین‌ها را در بهترین نقطه شهر با قیمت مناسب و کاربری فرهنگی در اختیار گرفت هنوز اقدامی انجام نداده است. در شرایط فعلی احداث سینما به صرف این که کسی فقط این فضا را احداث کند و خدماتی به شهروندان در حوزه فرهنگی و اجتماعی ارائه دهد و سودی نیز ببرد امکان‌پذیر نیست و همین امر باعث شده کمتر سرمایه‌گذاری وارد این حوزه شود؛ بنابراین باید متولیان اصلی فرهنگی استان از قبیل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به جای تبدیل سایر فضاهای فرهنگی به کاربری سینما اقدام به احداث یک فضای فرهنگی بسیار مهم و ضروری برای مرکز استان کنند. مسئولان ذی‌ربط باید بعد از سال‌ها به این نتیجه برسند که سرمایه‌گذار به این حوزه نمی‌آید در حالی که ایجاد یک پردیس سینمایی در مرکز استان ضروری است و لازم است از محل منابع ملی ایجاد شود و از جنبه سود اقتصادی خیلی به آن نگریسته نشود. در این میان اگر شرایط برای شهرداری هم فراهم شود از محل طرح‌های مشارکتی و اعطای زمین و... وارد عمل می‌شود زیرا در عمل برای شهرداری با وجود محدودیت منابع، امکان سرمایه‌گذاری در این زمینه نیست. هم‌اکنون در چند نقطه شهر بجنورد احداث پردیس سینمایی جانمایی شده ولی همه انتظار دارند سرمایه‌گذار وارد شود. با این وجود این انتظار طولانی به ما پیام می‌دهد که سرمایه‌گذاری در این حوزه نمی‌آید و مردم شهر نیز نمی‌توانند از این فضا محروم باشند و وظیفه مسئولان فرهنگی و هنری است که از محل منابع ملی برای ایجاد این فضای مهم فرهنگی اقدامی اساسی انجام دهند.
  • برنامه شورا برای ایجاد امنیت اجتماعی چیست؟
امنیت اجتماعی مقوله بسیار مهمی است که در شورای پنجم به آن بسیار توجه شده است تا شهر بجنورد محیطی امن برای همه باشد. اعتقاد داریم یک کوچه بن‌بست تا زمانی که نور فراهم نشود محلی ناامن است و باید به برقراری امنیت در تمامی شهر به صورت جدی پرداخت.
  • تعامل با نهادها چگونه خواهد بود؟
از اهداف عمده کمیسیون تعامل با نهادهای مختلف و سازمان‌های فرهنگی و هنری است تا هم‌افزایی بیشتری داشته باشیم و از ظرفیت‌های آن‌ها بهترین بهره را ببریم. در این‌ میان تأکید ما بر آموزش فرهنگ شهروندی است زیرا متأسفانه در شهر ما آشفتگی در منظر و رفتار شهری و تردد‌ها و ترافیک و آپارتمان‌نشینی دیده می‌شود و لازم است آموزش‌هایی در حوزه رعایت نظافت شهر داده شود. در این راستا کمیته آموزش در این کمیسیون تشکیل شده و با همکاری شهرداری در حال تدارک بسته‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای کارکنان شهرداری و شهروندان و حتی ادارات هستیم تا بتوانیم مباحث آموزشی درستی تدارک ببینیم.
  • مهم‌ترین کمبودها و مشکلات این حوزه را در چه می‌دانید؟
مهم‌ترین‌ مسأله در این حوزه بحث اعتبارات و بودجه است که متأسفانه شورا و شهرداری در سنوات قبل خیلی به دنبال این مسأله نبودند. اما با توجه به مشکلات موجود، در این دوره بسیار علاقه‌مند به ورود به این حوزه هستند زیرا اعتقاد داریم مشکلات در دنیای اشخاص است و بخش زیادی از مسائل اقتصادی در کنش و نگرش شهروندان است. در این راستا باید مهارت‌های لازم با اختصاص اعتبار و بودجه مورد نیاز به شهروندان ارائه شود و شهرداری به ویژه در این شورا بتواند اعتبارات و بودجه‌های لازم را برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و هنری و تربیت بدنی و کمک به سازمان‌های مردم‌نهاد در قالب طرح‌ها و برنامه‌ها تدارک ببیند. بنابراین اصرار داریم در بودجه سال ۹۷ شهرداری بجنورد این فرصت‌ها تدارک دیده شود.
  • ارتباط با هنرمندان چگونه خواهد بود و چه راهکاری برای جلب بیشتر هنرمندان در عرصه اندیشیده‌اید؟
این ارتباط بی‌شک تنگاتنگ خواهد بود همان‌گونه که در هفتمین جلسه کمیسیون فرهنگی و هنری و اجتماعی از تمامی این گروه‌ها دعوت و ساعت‌ها بحث و تبادل نظر پیرامون اولویت‌های این حوزه‌ها پرداخته شد. برنامه تبدیل معاونت فرهنگی به سازمان فرهنگی و هنری شهرداری بجنورد در برنامه گنجانده شده که باعث می‌شود شورا و شهرداری اهمیت بیشتری برای این ‌مقوله قائل شوند. اعتبارات بیشتری نیز اختصاص می‌یابد که در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی از مشارکت هنرمندان و آحاد مردم بهتر بهره‌مند می‌شویم.
  • چه برنامه‌هایی از گذشته با جدیت بیشتر پیگیری می‌شود؟
جای تاسف دارد که یک سری فعالیت‌های مؤثر از قبیل مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر، شورایاران و انتشار نشریه شهروند در دوره‌های قبل بوده که الآن تعطیل شده‌اند. بنابراین اصرار داریم دوباره اعتبارات لازم برای راه‌اندازی این فعالیت‌ها و تجهیز دیگر فعالیت‌هایی که مورد استقبال و مشارکت شهروندان است اختصاص یابد تا دوباره ادامه پیدا کنند و خدمات را به شهروندان به صورت گسترده‌تر توسعه دهیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code