موضوعات
خراسان شمالی

انگور؛ پتانسیل توسعه و اشتغال برای خراسان شمالی

نویسنده: مرضیه طاهری خراسان شمالی-خبرنگار
استاندار خراسان شمالی گفت: تولید انگور از ظرفیت‌ها و اولویت‌های اقتصادی و مهم استان است که باید به عنوان عامل توسعه و اشتغال از آن یاد کرد....
1396/06/11
استاندار خراسان شمالی گفت: تولید انگور از ظرفیت‌ها و اولویت‌های اقتصادی و مهم استان است که باید به عنوان عامل توسعه و اشتغال از آن یاد کرد.
«محمدرضا صالحی» در آیین اختتامیه همایش ملی انگور و فرآورده‌های جانبی با اشاره به وجود مواهب طبیعی خدادادی در استان، اظهارکرد: بالا بودن متوسط تولید انگور در استان نسبت به میانگین کشوری نشان از توان بالقوه‌ای دارد که باید به فعلیت برسد.
وی افزود: با جلوگیری از خام فروشی محصولات کشاورزی و فراهم کردن بازار خرید و فروش محصولات موتور اشتغال استان به حرکت در می‌آید. صالحی به رتبه ۵ خراسان شمالی در تولید انگور کشور نیز اشاره و بیان‌کرد: این رتبه نشان دهنده افزایش تولید، فراهم کردن امکان استفاده از محصولات استان و‌ کسب سود برای کشاورزان است.
وی با تاکید بر یافتن جایگاه مناسب برای صنایع تبدیلی و‌ تکمیلی، بر توسعه پایدار بخش کشاورزی برای ایجاد اشتغال و‌کاهش ضایعات بخش کشاورزی، استفاده بهینه از منابع و ‌امکانات و کمک به افزایش صادرات غیرنفتی تاکید کرد.
استاندار خراسان‌شمالی ایجاد خوشه صنعتی فرآوری محصول انگور را نیز از مسائل مهم خواند و‌گفت: در صنعت کشور به موضوع خوشه سازی کمتر توجه شده است.
صالحی ایجاد خوشه‌های صنایع تبدیلی وابسته به انگور و بخش کشاورزی از طریق این همایش را امیدوار کننده خواند و ادامه‌داد: در این راستا آمادگی تشکیل شرکت‌های تعاونی با اعطای تسهیلات ارزان قیمت در این بخش را داریم. وی در ادامه افزود: با توجه به حادثه خیز بودن استان باید موضوع بیمه در حوزه کشاورزی فرهنگ سازی شده و از  ایجاد ضرر و زیان برای کشاورزان جلوگیری شود.
وی لازمه انجام صادرات در این بخش را فرآوری و بسته بندی مناسب این محصولات دانست و ابراز امیدواری کرد کارگروه توسعه باغات در اراضی شیب‌دار نیز به زودی تشکیل شود.
استاندار خراسان‌شمالی همچنین با تاکید براینکه، با وجود مواهب بسیار باید لفظ محروم بودن و کمتر توسعه یافتگی را از صفحه تاریخ این استان حذف کرد گفت: این استان امکانات زیادی در زمینه‌های مختلف دارد.  صالحی به طرح «ایجاد یک روستای سبز در هر شهرستان» بر اساس برنامه‌های دولت اشاره کرد و افزود: هدف از این اقدام احترام به کشاورزی بومی، جلوگیری از فرسایش خاک و استفاده از انرژی‌های نوین است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code