موضوعات
خراسان شمالی

امروز از دیروز یاد بگیریم که فردا چگونه زندگی کنیم

نویسنده: مرضیه طاهری خراسان شمالی-خبرنگار
تعلیم و تربیت دو بال پیشرفت انسان‌هاست و این موضوع بدون معلمان شایسته محقق نمی‌شود. «سیداحسان سیدی‌زاده» از معلمان موفقی است که با وجود گذشت 14 سال از دوران بازنشستگی هنوز با دانش آموزان خود در ارتباط است....
1396/07/15
  تعلیم و تربیت دو بال پیشرفت  انسان‌هاست و این موضوع بدون معلمان شایسته محقق نمی‌شود. «سیداحسان سیدی‌زاده» از معلمان موفقی است که با وجود گذشت 14 سال از دوران بازنشستگی هنوز با دانش آموزان خود در ارتباط است. به‌جز ارتباط خاص و عاطفی سیدی‌زاده با دانش آموزان، او تاکنون 2 جلدکتاب با عنوان‌های «دانشوران بجنورد» و «بجنوردگذرگاه شمالی خراسان» تالیف کرده است. وی اکنون 62 سال سن دارد و 20 جلد کتاب دیگر نیز از او در آستانه چاپ قرار دارد. در کارنامه علمی و پژوهشی این معلم موفق چاپ هزار مقاله، گزارش، مصاحبه با هنرمندان و اندیشمندان نیز به ثبت رسیده است. در همین رابطه دقایقی با این معلم پیشکسوت به گفت و گو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.
 • ارتباط شما با دانش آموزان‌تان چگونه بوده که با گذشت این همه سال هنوز ادامه دارد؟
ارتباط صمیمی و دوستانه‌ای که با دانش‌آموزان و دانشجویانم داشتم به جایی رسیده که اکنون آنها بهترین دوستان خانوادگی من هستند. هنوز با دانش‌آموزانی که از سال 52 با آنها سروکارداشتم ارتباطی ورای شغل معلمی دارم. تاریخ تولد و تاریخ ازدواج خیلی از آنها را دارم و تلفنی یا از طریق تلگرام و پیامک سالروز آن اتفاق را تبریک می‌گویم.2 سال پیش سالروز ازدواج یکی از دانشجویانم بود که متاسفانه بر خلاف سال‌های گذشته امکان ارسال پیام نداشتم. اتفاقا یک ماه بعد او را دیدم و گفت به دلیل عدم ارسال پیام تبریک از طرف من، او نیز این مناسبت را فراموش کرده است.
 • این ارتباط تاثیراتی در ارتقای علمی دانش آموزان داشته است؟
چند دانش آموز داشتم که نمره آنها همیشه از بقیه کمتر بود و می‌دانستم که با صحبت و نصیحت مستقیم تغییری در آنها ایجاد نمی‌شود. در این راستا نامه‌ای به آنها نوشتم و از علاقه‌ام به آنها گفتم. برایشان نوشتم که دوست دارم شما در برابر دوستانتان کم نیاورید. ایمان دارم شما هم می‌توانید در ردیف بهترین‌ها قرار بگیرید. دانش آموزان پاسخ دادند. «از این‌که به فکرما هستید و برای ما وقت گذاشتید و نامه نوشتید و از همه مهمترما را مثل بقیه دوست دارید متشکریم». این کارموجب شد نامه نگاری‌هایم روز به روز زیادتر شود به طوری که اکنون انبوهی از نامه‌هایی که به آنها نوشته‌ام و پاسخ‌های آنها را دارم. ارتباطم با دانشجویانم دوستانه بود. هنوز نامه‌های 20 سال پیش را دارم.
 • در دوران بازنشستگی اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذرانید؟
معمولا از ساعت 4صبح که بیدارمی‌شوم تا آخر شب به طورمتوسط روزی 500 صفحه کتاب می‌خوانم یا مطلب می‌نویسم. در کنار خانواده نیز تبادل فرهنگی دارم یا مطلب در وبلاگ و کانال تلگرام می‌گذارم. خوشنویسی هم ازکارهایی است که ساعتی را به آن اختصاص می‌دهم.
 • بیشتر چه کتاب‌هایی را مطالعه می‌کنید؟
در زمان تدریس چون مشخص بود ترم بعد چه درس‌هایی را باید تدریس کنم در فاصله بین ترم اکثر کتاب‌هایی که در این مورد نوشته شده بود را مطالعه می‌کردم. بعد از بازنشستگی نیز کتاب‌های تاریخی، ادبیات و روانشناسی رابیشتر مطالعه می‌کنم. کتابخانه ای با حدود 3هزار جلد کتاب و مجله،همچنین 15هزار جلد کتاب الکترونیکی نیز دارم. مزیت این کتابخانه در این است که هر3هزار جلد را چند بار خوانده‌ام.
 • در رابطه با پژوهش‌هایی که داشته‌اید توضیح دهید.
2جلدکتاب «دانشوران بجنورد» و«بجنوردگذرگاه شمالی خراسان» را با همکاری «علی اکبرعباسیان» به چاپ رساندم. همچنین چاپ حدود هزارمقاله، گزارش، مصاحبه با هنرمندان، اندیشمندان و...در نشریات استانی و کشوری از فعالیت‌هایی بوده که انجام داده‌ام. حدود20جلدکتاب هم آماده چاپ دارم که متاسفانه به علت بیماری، امکان چاپ آنها تا امروز پیش نیامده است.
 • عناوین این کتاب‌ها چیست؟
«سفرنامه مالزی»، «خاطرات جبهه»، «نامه‌های مرموز»، «مصاحبه ها»، «گزارش ازروستاهای استان» و «طنزیمات» از مهمترین این عناوین هستند.
 • معلمان برای ارتقای سطح علمی خود چه باید بکنند؟
برگزاری کلاس‌های آموزش ضمن خدمت از سوی اساتید خوش بیان و باسواد که نه تنها عالم به موضوعات باشند بلکه به معنای واقعی کلمه معلم باشند تا بتوانند به بهترین وجه علم را انتقال دهند، می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد. همچنین برگزاری اردوهای سیاحتی و علمی به شهرهایی که ریشه تاریخی دارند به خصوص آنهایی که زمانی پایتخت ایران بودند می‌تواند برای بالابردن سطح علمی معلمان موثر باشد.
 • رسالت امروز معلمان را در چه می‌دانید؟
رسالت معلمان شناخت توان خود، توان دانش‌آموز و به روز بودن اطلاعاتشان است. اگر وزارت آموزش و پرورش برنامه‌های خوبی برای بالابردن سطح علمی و حقوق آنها اجرایی کند معلمان به این رسالت به خوبی آگاه هستند زیرا که می‌دانند «مملکتی که جوان داری نداند جهان داری نتواند».
 • از ویژگی‌های روش تدریس خود بگویید.
در طول 30 سال تدریس، به گونه‌ای عمل کردم که دانش‌آموز یا دانشجو سرکلاس من حوصله‌اش سر نرود. برای تدریس همیشه از تکنولوژی روز استفاده کردم.
برای امتحان گرفتن نیز بیش از 20روش از دادن سئوالات به شکل طرح جدول، تا کتاب باز و... داشتم. تاریخ تدریس می‌کردم و برای هر درسی پوشه‌ای داشتم. برای مثال در درس تاریخ ایران باید 16جلسه تدریس می‌کردم. 16 پوشه را تقسیم به حکومت‌های بعد از ورود اسلام به ایران می‌کردم. مثلا در پوشه «افشاریه» داستان‌ها و افسانه‌هایی که در رابطه با نادرشاه بود را یادداشت برداری می‌کردم و با عکس در داخل پوشه می‌گذاشتم. همچنین در فاصله بین 2 ترم باتوجه به این‌که آن زمان رایانه وجود نداشت تمامی مطالب را روی طلق شفاف می‌نوشتم و با دستگاه اوپَک تدریس می‌کردم. هیچ دانشجویی یادش نمی‌آیدکه من یک دقیقه تاخیر ورود به کلاس داشته باشم و یک دقیقه بعد از زنگ آنها را بیشتر نگه داشته باشم. قبل از تدریس در منزل درسم را مرور می‌کردم. درلابلای نوشته‌ها و طلق‌ها یادداشتی گذاشته بودم که عبارت «ربع ساعت اول، دوم، سوم»روی آن نوشته شده بود بنابراین به هرکدام که می‌رسیدم زمان راکنترل می‌کردم.
 • تعریف شما از تاریخ، درسی که سالیان سال تدریس کرده‌اید چیست؟
«امروز» از «دیروز» یاد بگیریم که«فردا» چگونه زندگی کنیم.
 • این نظم درجلسه امتحان هم رعایت می‌شد؟
بله، درتمامی برگه‌های امتحانی دوعبارت وجود داشت. انتهای برگه «الهی درامتحانات موفق باشید» و در بالا، «زمان آزمون یک ساعت ونیم دقیقه»که گاهی دانشجویان فکرمی‌کردند وقت یک ساعت و سی دقیقه است اما برایشان یک بار توضیح می‌دادم که وقت یک ساعت بوده و نیم دقیقه برای تحویل دادن اوراق امتحانی است.
 • فعالیت‌های فوق برنامه زیادی مانند برگزاری مسابقات علمی، گردش علمی، مشاعره، شب شعر و... داشتید. این امور در تدریس هم تاثیر داشت؟
بله. زیرا که بهترین زمان برای دوستی با دانشجویانم همین زمان‌ها بود. در یک اردو می‌شد آنها را شناخت، در یک تمرین تئاتر، ساعت به ساعت علاقه بین معلم و شاگرد زیاد می‌شد و این‌ها تاثیر مستقیم بر آموزش داشت زیراکه وقتی فاصله بین معلم و شاگرد برداشته شود و با هم دوست شده تاثیرکلام بیشتر می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code