موضوعات
خراسان شمالی

استانداری خراسان شمالی؛ آماده جابجایی فرودگاه بجنورد

نویسنده:
استاندار خراسان شمالی گفت: قبول داریم که فرودگاه بجنورد در مکان مناسبی جانمایی نشده و با وجود اینکه جابه جایی فرودگاه کار سختی نیست آمادگی انجام این کار را داریم....
1396/06/06
استاندار خراسان شمالی گفت: قبول داریم که فرودگاه بجنورد در مکان مناسبی جانمایی نشده و با وجود اینکه جابه جایی فرودگاه کار سختی نیست آمادگی انجام این کار را داریم.
«محمدرضا صالحی» در جمع خبرنگاران استان با اشاره به امکان فروش و قطعه بندی قسمتی از زمین فرودگاه که اکنون به عنوان محوطه و نمای بیرونی استفاده می‌شود، اظهارکرد: می‌توان با این کار فرودگاه را در فضای دشت و پهن‌تر ایجاد کرد.
این مقام مسئول افزود: خراسان شمالی بهترین نقطه‌ای است که می‌توان امکان برقراری پروازهای باری را در آن فراهم کرد و از این طریق  با دریافت محموله‌های باری منطقه شمال شرق کشور درآمد خوبی برای استان ایجاد کرد.
وی عدم کارایی فرودگاه بجنورد را در این دانست که هواپیماهای مسافربری کوچک نیز نمی‌توانند شیب مناسب برای نشستن را پیدا کنند.
صالحی با اشاره به پیگیری برای برقراری پروازهای شرکت هواپیمایی آسمان در استان، گفت: اگر روزی یک پرواز در استان داشته باشیم در زمینه تامین هزینه‌ها مشکلی نداریم.
نماینده دولت در خراسان شمالی در ادامه با اشاره به هم مرزی این استان با ترکمنستان، اظهارکرد: در حوزه استقرار گمرک و تردد قانونی فعالیتی نداریم و نقطه مشترکی برای وصل شدن به هم به عنوان یک مزیت نداریم و بیشتر تردد غیرقانونی شامل حال استان شده است.
وی با اشاره به رایزنی‌های ایران برای برقراری مرز مشترک در منطقه «پرسه‌سو»، گفت: هنوز طرف ترکمنی این مساله را نپذیرفته است.
استاندار خراسان شمالی در ادامه به پروژه‌های هفته دولت در این استان نیز اشاره‌کرد و گفت: امسال در هفته دولت ۸۴۱ پروژه با اعتبار ۴۳۰ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد.
صالحی افزود: طی این هفته از ۲۴ پروژه عمران شهری با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان و ۲۲۰ پروژه عمران روستایی، باند دوم بزرگراه بجنورد به جنگل گلستان، گازرسانی به ۷۵ روستا و برق‌رسانی به ۴۳ روستا و ‌شهر بهره‌برداری می‌شود.
وی اظهارکرد: همچنین بهره‌برداری از ۱۶۵ پروژه مخابراتی، ۴۱ پروژه آبرسانی شهری و ساختمان اداری شرکت آب گرمه، ۱۶ پروژه بنیاد مسکن، ۳۲ پروژه علوم پزشکی از دیگر پروژه‌های افتتاحی این هفته است.
صالحی با اشاره به افتتاح 2‌پروژه پتروشیمی اشاره و  بیان کرد: بهره برداری از ۱۴ واحد تولیدی و صنعتی و ۱۴ واحد تولیدی کشاورزی با اعتبار ۲۳ میلیارد تومان، اعطای تسهیلات صندوق کارآفرینی امید به میزان ۹۱۵ میلیارد تومان برای ۲۹ طرح، ۸ پروژه ورزشی و ۹ پروژه ایجاد واحدهای مسکونی و ۹ پروژه بهزیستی نیز در این هفته انجام می‌شود.
استاندار خراسان‌شمالی در ادامه مهمترین پروژه‌های اجرا شده از دهه فجر سال گذشته تا هفته دولت امسال را آغاز آبگیری سد چندیر، بهره‌برداری از استادیوم ۱۵ هزار نفری بجنورد و 2 بیمارستان بجنورد و شیروان عنوان و بیان‌کرد: ادامه برنامه نظام جامع سلامت، حفاظت از منابع طبیعی و توسعه آبخیزداری و آبخوانداری از دیگر برنامه‌های ویژه دولت در استان است. همچنین توسعه روستاهای سبز نیز به صورت یک روستا در هر شهرستان در برنامه قرار دارد.
صالحی هدف اصلی این طرح را استفاده از انرژی تجذیدپذیر به جای انرژی فسیلی، توسعه و ایجاد اشتغال مولد و موافق با محیط زیست، مدیریت استفاده از نزولات آسمانی و استفاده از منابع منطقه و حفاظت از آن، بهسازی روستاها با هدف توسعه گردشگری و توسعه کشت و فرآوری گیاهان دارویی دانست.
وی همچنین توسعه اشتغال ارزان قیمت، فعال‌تر کردن گمرک، ایجاد خوشه‌های صنعتی با تقویت شهرک‌های صنعتی و کارگاه‌های کوچک و متوسط، ایجاد ۱۰ هزار اشتغال در سال96 و ایجاد شرکت‌های تعاونی و دانش‌بنیان را از دیگر برنامه‌ها اعلام کرد.
استاندار خراسان شمالی بیان‌کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی و صنایع وابسته،  جلوگیری تدریجی از خام فروشی محصولات کشاورزی، ایجاد تونل سبز در ورودی شهرها برای ایجاد طراوات و شادابی در روحیه مسافران و ایجاد پارک بانوان در ۸ شهرستان استان نیز از دیگر برنامه‌های دولت است.
وی با اشاره به هدف گذاری کاهش ۱۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی، اظهارکرد: افزایش توتستان‌ها و ساماندهی حریم و بستر رودخانه‌ها از دیگر برنامه‌های در دست اقدام است.
صالحی اظهارکرد: برنامه‌هایی در رابطه با تکمیل مرکز فرهنگی دفاع‌مقدس و استفاده از ظرفیت معادن استان، پیگیری بنیاد وقف علمی، ایجاد بورس ایده، تهیه سند جامع سرمایه‌گذاری، تکمیل نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان و ایجاد معیشت پایدار برای زیرمجموعه‌های نهادهای حمایتی در برنامه آینده دولت قرار دارد.
صالحی در بخش دیگری از سخنان در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص تعیین تکلیف مرزبان ربوده شده استان نیز بیان کرد: این مرزبان خوشبختانه در قید حیات است و با پیگیری شورای امنیت کشور و استاندار سیستان و بلوچستان امیدواریم سریع‌تر به آغوش خانواده بازگردد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code