موضوعات
خراسان شمالی

اختتامیه جشنواره کتابخوانی رضوی در خراسان‌شمالی

نویسنده:
معاون سیاسی و امنیتی استاندار خراسان شمالی با اشاره به تنفیذ حکم رییس جمهوری گفت: این تنفید از سوی رهبری در کمال آرامش و با اطمینان برگزار شد و حالا همه باید دولت را برای رفع مشکلات معیشتی مردم کمک کنند....
1396/05/22
  معاون سیاسی و امنیتی استاندار خراسان شمالی با اشاره به تنفیذ حکم رییس جمهوری گفت: این تنفید از سوی رهبری در کمال آرامش و با اطمینان برگزار شد و حالا همه باید دولت را برای رفع مشکلات معیشتی مردم کمک کنند.
به گزارش ایرنا دکتر محمدتقی ایرانی در آیین پایانی هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با تاکید بر اهمیت نقش کتابداران گفت: نباید کتابدارانی که زندگی خود را وقف کتابخوان تر کردن افراد جامعه می کنند فراموش کنیم.
وی افزود: کتابداران شرایط سختی دارند و به تنهایی بار سنگینی را به دوش می کشند.
رییس سازمان برنامه و بودجه خراسان شمالی هم گفت: صرف نگاه فرهنگی به مباحث کتاب و کتابخوانی جوابگو نیست باید جاذبه های تشویقی را برای اقشار مختلف در گرایش به مطالعه ایجاد کرد و وارد حوزه های انگیزیشی شد.
مجید پورعیسی ادامه داد: یکی از چالش های بزرگ عدم اجرای برنامه های توسعه ای بحث جهالت و بی دانشی است.
وی با اشاره به اینکه، بسیاری از مدیران که با آن ها کار می کنیم نوع نگاه تحول گرایانه به دستگاهشان ندارند افزود: با تحول در نوع نگاه به مبانی علمی و عملی کردن آن است که توسعه محقق می شود.
وی با تاکید بر اینکه همه اول باید جایگاه علمی داشته باشند بعد بروند سراغ ابزار و آلات بیان داشت: به طور مثال شورای شهر اگر در حوزه مبانی نظری تفکرات علمی را سرلوحه کار قرار دهند به خودشان اجازه نمی دهند که کاندیدا شوند.
وی افزود: همه احساس مسئولیت می کنند اما باید این احساس پایه علمی و اجتماعی داشته باشد و با توجه به علمی نبودن مکانیزم اجرایی شورا، کارکرد آن هم موثر نیست و به رغم تلاش اعضا موفقیتی حاصل نمی شود.
وی تاکید کرد: زمانی می توانیم عملکرد خوبی داشته باشیم که مبانی علمی و فنی لازم را براساس جدید ترین نظرات مدیریتی فراهم کنیم پورعیسی گفت: همه دغدغه کتابخوانی داریم ولی وقتی وارد عرصه اجرا می شویم فرصت از ما گرفته می شود .
وی افزود: در کشورهای پیشرفته به رغم رشد حوزه های دیجیتالی و مجازی چاپ کتاب یکی از اولویت هاست که این مهم در کشور ما هم باید نهادینه شود.
وی از فعالان حوزه نشر کتاب هم خواست با ایجاد تنوع، فرصت نشر کتاب را در حوزه های مختلف فراهم کنند .
نماینده مردم شهرستان بجنورد در مجلس شورای اسلامی هم گفت: در عصری بسر می بریم که تخصصی شدن اطلاعات و علم حرف اول را می زند و مجموعه ای موفق است که به مفهوم واقعی به علم وتخصص ارزش بها دهد.
دکتر علی قربانی تاکید کرد: مدیریت علمی را در حد شعار قرار ندهیم و از تمام ظرفیتها اقوام، مذاهب و بانوان برای تحقق توسعه کشور استفاده کنیم.
حجت الاسلام حیدری، رئیس عقیدتی سیاسی تیپ120 شهید دلجویان هم گفت: رشد کلی جامعه در سایه کتابخوانی است و در هیچ مکتبی به اندازه اسلام به موزه های کتابخوانی را فراهم کنیم .
وی افزود: ترویج فرهنگ کتابخوانی را باید از خانواده ها آغاز کنیم و کتاب در همه ابعاد زندگی افراد جایگاه ویژه ای بیابد .
وی گفت: امروز فضای نظامی ما با فضای فرهنگی آمیخته شده و کتابخانه‌هایی در این فضا ها ایجاد می شود.

 شمار شرکت کنندگان خراسان شمالی در جشنواره کتابخوانی رضوی 2 برابر شد
مدیرکل کتابخانه های خراسان شمالی گفت: امسال شاهد رشد 2.5 برابری تعداد شرکت کنندگان در جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح کشور بودیم که از 630 هزار نفر شرکت کننده کشوری 36هزار نفر مربوط به این استان بود. علی محمد جهانی نیز در این مراسم گفت: این جشنواره از سری برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) است که دبیری آن طی دو سال اخیر برعهده نهاد کتابخانه های قرار داده شده است .
این مقام مسئول با اشاره به اینکه سال گذشته سهم استان از 240 هزار نفر شرکت کننده در این جشنواره 24 هزار معادل 10 درصد از جمعیت کل استان بود. وی یادآورشد: استان خراسان شمالی برای دومین سال پیاپی رتبه اول را به تناسب جمعیت در تعداد شرکت کننده و بدون احتساب آن رتبه پنجم را از آن خود کرد و بالاتر از 25 استان قرار گرفت.

جهانی، مشارکت پایگاه های بسیج و نیروهای تیپ 130 شهید دلجویان را ویژه برشمرد
وی با اشااره به اینکه سرانه میانگین فضای کتابخانهای در استان 1.48 است گفت: امیدواریم با افتتاح کتابخانه های در دست ساخت شاهد ارتقا استان در این شاخص باشیم جهانی، از توجه ویژه فرماندارن شهرستان‌ها برای تخصیص اعتبارات تعمیر و تجهیز کتابخانه ها قدر دانی کرد و و گفت: رویکرد امسال هزینه کرد اعتبارات برای شاداب سازی فضای کتابخانهها ست که در این بخش، استان شرایط مناسبی ندارد.
مدیرکل فرهنگ وارشاد خراسان شمالی هم در این جشنواره نوید افتتاح نخستین کتابخانه مستقل با ویژگی فضای کتابخانه ای را داد و گفت: امسال 8 کتابخانه روستایی و 3 کتابخانه شهرستان در سطح استان افتتاح می شود .
حسین فرخنده افزود: نمایشگاه کتاب هم اول آبان ماه افتتاح می شود که با توجه به تناسب خوب زمانی آن با آغاز به کار مدارس و دانشگاه ها استقبال خوبی پیش بینی می شود.
وی بااشاره به اینکه صنف کتابفروشی ها رشد متوازتنی نسبت به سایر صنوف نداشته اند بیان داشت: امیدواریم شورای شهر و متولیان برای ایجاد توازن چاره اندیشی کنند.
این همایش با قدر دانی از برگزیده های کشوری و استانی پایان یافت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code