موضوعات
خراسان رضوی

77 اثر خطی و چاپ سنگی عاشورا در كتابخانه آستان قدس

نویسنده:
افزون بر 77 اثر نفیس خطی و چاپ سنگی نفیس با موضوع عاشورا در گنجینه كتب خطی كتابخانۀ مركزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود كه قدمت برخی از این نسخه‌ها به قرن 10 برمی‌گردد. این در حالیست كه تابلوی نقّاشی «عصر عاشورا» نیز در این گنجینه نگهداری می‌شود...
1394/08/10
افزون بر 77 اثر نفیس خطی و چاپ سنگی نفیس با موضوع عاشورا در گنجینه كتب خطی كتابخانۀ مركزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود كه قدمت برخی از این نسخه‌ها به قرن 10 برمی‌گردد. این در حالیست كه تابلوی نقّاشی «عصر عاشورا» نیز در این گنجینه نگهداری می‌شود.
به گزارش روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی، رئیس ادارۀ مخطوطات این سازمان ابتدا به اثر معروف ابن طاووس با نام «اللهوف علی قتلی الطفوف» اشاره كرد و توضیح داد: این اثر از شاخص‌ترین مقتل‌های عاشوراست و نسخه موجود، به كتابت قرن دهم است.
«سید محمدرضا فاضل هاشمی» از اثر دیگری با عنوان «طوفان البُكاء» مشهور به كتاب جوهری یاد كرد و افزود: این اثرتألیف محمد ابراهیم جوهری از مؤلفان دوره قاجاریه است كه تاریخ وقایع عاشورا را به‌صورت نظم و نثر و با كمك مجالس تصویر نقاشان دوره قاجار به قلم آورده و از زمان تألیف، در روضه و شبیه‌خوانی و نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای مورد استفاده بوده است؛ نسخه های خطی و چاپ های سنگی متعدد از این اثر در كتابخانه موجود است كه یكی از نسخه‌ها به كتابت 1270 قمری است.
فاضل هاشمی با بیان اینكه واقعه عاشورا، دست‌مایه خلق آثار هنری بسیاری شده است، به برخی آثار در شعر و ادبیات اشاره و تصریح كرد: نیمروز عاشورا (دفتر اول) در موضوع ادبیات عاشورا كه از سوی «بی‌ریای گیلانی» سروده شده و به خط نستعلیق و كاغذ شكری، با جلد مشمع سرمه‌ای در قرن 14 كتابت شده، «جُنگ عاشورا» شامل مجلس‌های تعزیه‌خوانی به زبان تركی و منظومه «المراثی» به زبان عربی در سوگ شهدای كربلا كه در سال 1260 قمری كتابت شده و اهدایی مقام معظم رهبری است، برخی از این آثار است.
وی به چند نمونه از آثار دیگری كه با موضوع عاشورا در این گنجینه موجود است، اشاره كرد و افزود: 2 نسخه از «وقایع عاشورا» به كتابت قرن چهاردهم موجود است یك نسخه با جلد تیماج به كتابت صدرالمتألهین لاهیجانی از علمای دوره قاجار و نسخه دیگر، به خط نستعلیق تحریری 17 سطری، با جلد میشن و كاغذ نباتی است.رئیس ادارۀ مخطوطات كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی ادامه داد: از دیگر آثار نفیس عاشورایی در این گنجینه، «منبع البكاء فی مصیبت سیدالشهداء» و «مفتاح البكاء» تألیف محمد صالح برغانی از علمای قرن سیزده دوره قاجار در موضوع تاریخ عاشورا، واقعه كربلا، مدیحه و مدیحه‌سرایی اهل‌بیت(ع) و احادیث شیعه است و «عاشورا - فلسفه مشاهدات، تحلیلات‌» را كه از سوی آیت‌الله  شهید سید حسن شیرازی تألیف، كتابت و اهدا شده است می‌توان نام برد.
فاضل هاشمی در پایان با بیان اینكه آثار هنری ارزشمندی با الهام از حادثه عاشورا خلق شده است، به تابلوی هنری «عصر عاشورا» اشاره كرد و اظهار كرد: جنس زمینه این اثر مقوا بوده و با تكنیك آبرنگ و گواش و استفاده از مركب، در اندازه 33 در 48 سانتی‌متر از سوی «زهره مهانی‌منش» خلق شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code