موضوعات
خراسان رضوی

کشف 12 میلیارد ریال پوشاک قاچاق در خراسان‌رضوی

نویسنده:
کارشناس مسئول اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: طی 6 ماه نخست امسال 12 میلیارد ریال پوشاک قاچاق با عنوان برندهای خارجی در خراسان رضوی کشف و جمع آوری شد.
1396/07/16
به گزارش همشهری «مهدی مقدسی» افزود: بازرسی از فروش برندهای خارجی پوشاک بر اساس دستورالعمل مرکز اصناف و بازرگانان از ابتدای مهر جاری در استان تشدید شده و در این چارچوب هفته گذشته 4واحد صنفی در مشهد که مدعی فروش برند خارجی پوشاک بودند متخلف شناخته شدند.
وی در ادامه از صدور مجوز برای فروش 17 برند خارجی در این استان خبر داد و گفت: بر اساس دستورالعمل مرکز اصناف و بازرگانان ایران و پایش‌های انجام گرفته طی 6 ماه گذشته، مجوز برای فروش 17 برند خارجی در عرصه پوشاک در این استان صادر شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه دستورالعمل ساماندهی برندها از سوی مرکز اصناف و بازرگانان ایران وزارت صنعت، معدن و تجارت امسال ابلاغ و خراسان رضوی پیشخوان اجرای آن شد اظهارکرد: یکی از مهمترین بخش‌های این دستورالعمل واردات قانونی همه برندهای خارجی از سوی فروشندگان، در صورت اخذ مجوز از مرکز اصناف و بازرگانان و ثبت نمایندگی است.
وی اضافه‌کرد: بر این اساس فروشندگان مجوزدار برندهای خارجی موظفند ضمن پرداخت حق و حقوق دولت 20 درصد از فروش پوشاک خود را به محصولات داخلی اختصاص دهند.
کارشناس مسئول اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در صورتی که فروشندگان مجوزدار قانون 20 درصد عرضه پوشاک داخلی را رعایت نکنند طبق قانون با آنها برخورد خواهد شد.
وی افزود: از ابتدای صدور این دستورالعمل پایش‌های لازم در خصوص50 برند خارجی پوشاک که در خراسان‌رضوی به فروش می‌رسید انجام گرفت و با ساماندهی آنها مجوز فروش برای 17 برند از سوی فروشندگان و تولیدکنندگان پوشاک صادر و بقیه آنها حذف شدند.
وی با تاکید به اینکه سایر نمایندگی‌های فروش برند خارجی پوشاک در صورت رعایت نکردن فروش 20 درصد پوشاک داخلی و دریافت مجوز، تابلوهایشان در شهر و برندهای پوشاک از فروشگاه‌ها جمع‌آوری می‌شود گفت: اگر فروش 20 درصد مذکور از سوی فروشندگان صاحب برندخارجی رعایت نشود مجوز نمایندگی فروش برند آنها لغو و با پوشاک خارجی آنها به عنوان کالای قاچاق برخورد می‌شود.
مقدسی همچنین با اشاره به اینکه ظرف 6 ماهه گذشته دارندگان مجوز فروش برندهای خارجی پوشاک 4قرارداد بین المللی با 2برند مشهور ترکیه و ایتالیا منعقد کرده‌اند گفت: خراسان رضوی دارای تولیدکنندگان مطرح با کالای کیفی مطلوب در حوزه پوشاک است. کیفیت آنها در حدی است که حتی نمونه تقلبی آنها از سوی برخی کشورها تولید می‌شود.

سهم 67 درصدی بخش صنعت از صادرات
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز گفت: سهم بخش صنعت در صادرات استان در سال‌های 94 و 95 حدود 60درصد بوده که این سهم در آخرین اطلاعات اخذ شده از گمرک مربوط به سال جاری تا 67 درصد افزایش یافته است.
«محمدعلی امیرفخریان» افزود: افزایش سهم صنعت در صادرات استان، نتیجه اقدامات موثر انجام شده در برگزاری نمایشگاه‌ها، اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری، برگزاری میزهای کشوری و همچنین میزهای کالایی و همراهی حوزه تولید در این رویدادهای مهم است که موجب افزایش میزان صادرات و همچنین ارتقای سهم حوزه تولید در صادرات کالا شده است.
وی افزود: این امر موید این موضوع است که می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق در بخش تولید با نگاه به تولید صادرات محور، انجام مطالعات بازار در کشورهای هدف و تولید با ذائقه و سلیقه مشتری، شاهد حفظ و رشد بیشتر صادرات حوزه صنعت و معدن باشیم.
امیرفخریان اظهارکرد: سهم صادرات صنعتی استان طی سال‌های گذشته، مؤید ضرورت برنامه ریزی وسرمایه‌گذاری در بخش تولید با نگاه به تولید محصولات صادرات گراست، از این رو انتظار می‌رود تشكل‌های مرتبط با تولید، با ایجاد و راه‌اندازی حوزه‌های تخصصی ضمن آسیب شناسی وضعیت فعلی صنعت استان نسبت به تدوین استراتژی و نقشه راه، الگودهی، متناسب‌سازی و هدایت تولیدات استانی هم سو با نیاز بازارهای هدف از حیث كیفیت، تنوع و استانداردهای بازارهای هدف گام برداشته تا بتوانند حضور بلند مدت وبا دوام کالاهای داخلی در کشور و بازارهای هدف را تضمین کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code