موضوعات
خراسان رضوی

کارنامه باغبانی خراسان‌رضوی

نویسنده:
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: سال گذشته یک هزار تن گیاه دارویی به ارزش 100 میلیون دلار از استان به خارج از کشور صادر شد.
1396/07/19
به گزارش همشهری، «هاشم نقیبی» افزود: گیاهان صادراتی شامل گل محمدی، آویشن، باریجه، ختمی خبازی و زیره سبز بوده است.
وی با بیان اینکه حدود ۳۶ درصد سطح زیر کشت گیاهان دارویی کشور مربوط به خراسان رضوی است اظهارکرد: سطح زیر کشت گیاهان دارویی در این استان بالغ بر 17 هزار هکتار است که5 نوع عمده آن، زراعی هستند.  نقیبی با اشاره به اینکه زیره سبز، تخم شربتی، خاکشیر، ختمی خبازی و رازیانه از مهم‌ترین گیاهان دارویی زراعی خراسان‌رضوی هستند،بیان‌کرد: شهرستان‌های داورزن، بردسکن، سبزوار، خوشاب، کلات، بجستان، تایباد، تربت‌جام، جغتای، صالح آباد، مشهد و گناباد از مراکز مهم تولید کننده گیاهان دارویی در خراسان رضوی هستند.
وی گفت: آموزش کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی، پرداخت یارانه به قلمه گل محمدی، نشای گیاهان دارویی و پرداخت وام‌های کم بهره از مهم‌ترین سیاست‌های حمایت از تولید گیاهان دارویی در خراسان رضوی است.

۸۲ هزار هکتار زیر کشت زعفران
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در ادامه گفت: 82 هزار هکتار از اراضی این استان زیر کشت زعفران است که به‌طور میانگین حدود 260 تن زعفران در این اراضی تولید می‌شود.
وی افزود: در سال 95 میزان صادرات زعفران از خراسان‌رضوی 187 تن به ارزش 264 میلیون دلار بود که نسبت به سال قبل از آن 60 درصد از نظر وزنی و 65 درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه اکنون حدود 130 هزار نفر در خراسان رضوی به کشت زعفران اشتغال دارند اظهارکرد: حدود 42 واحد فرآوری زعفران نیز در این استان فعال است.
نقیبی گفت: به‌طور میانگین از هر هکتار زمین ۴ الی ۵ کیلو زعفران برداشت می‌شود. البته در سال۹۵ یک کشاورز نمونه در خراسان رضوی از هر هکتار ۳۹ کیلو زعفران برداشت کرد که این میزان رکورد کشوری بود.

تولید هلو و شلیل در خراسان رضوی
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی همچنین در خصوص تولید هلو و شلیل نیز گفت: سطح زیر کشت هلو در استان 2 هزار و 153 هکتار و سطح زیر کشت شلیل حدود یک هزار هکتار است.
وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود امسال حدود 10 هزارو 967 تن هلو و حدود 4 هزار و 500 تن شلیل از سطوح زیر کشت این 2 محصول برداشت شود، اظهارکرد: ارقام کشت شده هلو شامل سرخ، سفید و تابستانه و رقم کیوتا تنها رقم کشت شده شلیل در خراسان رضوی است.
نقیبی گفت: میزان تولید نهال هلو در استان بیش از 138 هزار اصله و تعداد تولید شده نهال شلیل بالغ بر 31 هزار و 400 اصله است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code