موضوعات
خراسان رضوی

هندبال سبزوار؛ دارنده 65 مقام اول تا سومی

نویسنده: سحر وحدت خبرنگار همشهری
هندبال از ورزش‌های پرتحرك و مجموعه‌ای از تكنیك‌ها، تاكتیك‌ها و قدرت بدنی بالاست و همین موضوع باعث شده این ورزش به یكی از زیباترین ورزش‌های توپی تبدیل شود و از آن با عنوان مادر ورزش‌های توپی یاد كنند....
1394/04/14
هندبال از ورزش‌های پرتحرك و مجموعه‌ای از تكنیك‌ها، تاكتیك‌ها و قدرت بدنی بالاست و همین موضوع باعث شده این ورزش به یكی از زیباترین ورزش‌های توپی تبدیل شود و از آن با عنوان مادر ورزش‌های توپی یاد كنند. در كشور ما نیز این ورزش طرفداران زیادی دارد و در این میان، شهرستان سبزوار به دلیل موفقیت‌های زیادی كه در كسب عناوین مختلف در رشته ورزشی هندبال به دست آورده به‌عنوان مهد هندبال ایران شناخته می‌شود. تیم هندبال ثامن الحجج(ع) سبزوار 3 سال پیاپی است كه قهرمانی در لیگ برتر هندبال را از آن خود کرده و در این مدت بازیكنان زیادی را نیز به جامعه هندبال ایران معرفی كرده است.
در این ارتباط، سرمربی سابق تیم
ثامن الحجج(ع) سبزوار اظهار كرد: هندبال از سال 1347 وارد شهرستان سبزوار شد. در سال‌های نخست ورود این ورزش به ایران تیم‌ها در قالب استانی در مسابقات شركت می‌كردند و به همین دلیل بازیكنان سبزواری با عنوان خراسان در مسابقات شناخته می‌شدند.
«قاسم شعبانپور» با بیان اینكه در قهرمانی آموزشگاه‌های خراسان، تیم سبزوار از سال 48 به مدت 8 سال قهرمان مطلق این مسابقات بود افزود: در سال‌های اولیه ورود هندبال به ایران، سبزوار همیشه در مسابقات دانش‌آموزی استان حرف اول را می‌زد.
وی با اشاره به اینكه هندبال سبزوار پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جهش خاصی به خود گرفت، گفت: از سال‌های ابتدایی جنگ تحمیلی و به یادبود شهدای سبزواری حاضر در حماسه هویزه (شهیدان فتاحی، مهدوی، فاضل، كریمی و مختاری) مسابقات «شهدای هویزه» در شهرستان سبزوار برگزار می‌شد و10 تا 15 تیم داخلی و خارجی در این مسابقات شركت می‌كردند كه با این مسابقات، هندبال سبزوار جهش خیلی خاصی پیدا كرد و در سطح كشور مطرح شد.
شعبانپور با بیان اینكه علاقه به ورزش هندبال در میان مردم سبزوار از ابتدا تاكنون غیر‌قابل وصف بوده است، ادامه داد: در یكی از مسابقات، پیش از بازی برای كنترل زمین به محل برگزاری مسابقه رفتم و در آنجا چند كودك 10 ساله را دیدم كه بالای درخت‌های كاج در ارتفاع 10 متری برای دیدن بازی نشسته بودند. آنها را پایین آوردم و به اندازه همه بازی‌های آن سال به آنها بلیت رایگان دادم. مدیرتیم‌ملی نوجوانان هندبال،  با بیان اینكه پس از مسابقات شهدای هویزه، همه ایران سبزوار را شناختند، گفت: پس از آن سبزوار با نام بنیاد شهید در مسابقات باشگاه‌های كشور حضور پیدا می‌كرد. پس از آن نیز با نام‌های مختلفی چون دخانیات ایران، شهرداری سبزوار، پرسپولیس و ثامن الحجج(ع) در مسابقات شركت می‌كرد.
عناوین كسب شده در 5 سال
شعبانپور با بیان اینكه جهش بعدی سبزوار كه در مطرح شدن بیشتر هندبال سبزوار هم نقش داشت، حضور با عنوان تیم پیكان در مسابقات بود، اظهار كرد: تیم سبزوار از سال 70 تا 75، با نام پیكان در مسابقات حضور پیدا كرد و در آن سال‌ها موفق به كسب 2 مقام قهرمانی، 2 نایب قرمانی و یك مقام سومی شد. وی با اشاره به اینكه در زمینه داوری مسابقات هندبال نیز سبزوار حرف اول را در كشور می‌زند، ادامه داد: حضور در 3 دوره مسابقات آسیایی و حضور در مسابقات آسیایی اردن به جای تیم‌ملی هندبال ایران، از دیگر افتخارات هندبال سبزوار در آن مقطع است كه این موفقیت‌ها سبب شد سبزوار در آن زمان در مقاطع نوجوانان، جوانان و بزرگسالان 25 بازیكن را تحویل تیم‌های ملی بدهد.
رئیس كمیته فنی سازمان تیم‌های ملی هندبال ایران گفت: آن دوران، اوج هندبال سبزوار بود به‌طوری كه سبزوار در همه رده‌های سنی قهرمان مطلق ایران بود و ما توانستیم از ورزش كه نقطه پرشی برای مطرح شدن است استفاده كنیم و با استفاده مناسب از این مقوله فرهنگی، دِین خود را به ورزش و هندبال سبزوار ادا كنیم.
ایجاد مدارس هندبال برای نخستین بار
شعبانپور با اشاره به اینكه نخستین مدارس هندبال ایران از سال 61 در سبزوار تأسیس شد، اظهار كرد: این حركت و استعداد‌یابی در آن مقطع باعث شد كه سبزوار باز هم به مدت 10 سال قهرمان مطلق ایران باشد و این كار شهرستان در ایجاد مدارس هندبال الگویی برای هندبال كشور شد، به‌طوری كه فدراسیون هندبال و استان‌های خوش نام در ورزش هندبال مانند اصفهان، تهران و تبریز در آن زمان از كار ما الگو‌برداری كردند. تاسیس مدارس هندبال كمك زیادی به هندبال ایران كرد، به همین خاطر ما به‌خود می‌بالیم كه توانسته‌ایم نقطه قوتی برای هندبال ایران باشیم و به همین دلیل است كه سبزوار به مهد هندبال ایران، معروف و مشهور است.
رکورد هندبال سبزوار
وی افزود: سبزوار جوانان زیادی را راهی تیم‌های ملی كرده است، به‌طوری كه در سال 78، 7 بازیكن ثابت تیم‌ملی در مسابقات آسیایی تایلند، سبزواری بودند. همچنین هندبال این شهرستان 65 مقام اول تا سومی را در كارنامه خود دارد كه این ركورد خیلی بزرگی است زیرا شهرستانی را در كشور نداریم كه این آمار و ارقام را در كارنامه خود داشته باشد.
سرمربی سابق تیم ثامن الحجج(ع) سبزوار با بیان اینكه در حال حاضر هندبال سبزوار از وضعیت مالی خوبی برخوردار و اسپانسر قوی و خوبی در این زمینه ورود پیدا كرده است، گفت: امیدواریم كه این روند روبه رشد هندبال همیشه ادامه داشته باشد و مطمئن هستیم كه با وجود مردم و جوانان علاقه مند، هیچ‌گاه چراغ هندبال سبزوار خاموش نمی‌شود و هندبال سبزوار همیشه مطرح خواهد بود.
وی با بیان اینكه افراد زیادی همچون حسین اسماعیل‌زاده، كاظم عربی، محمود معتمد، حسن رشیدی و مرحوم مراد علی كبیران (مؤسس هندبال در سبزوار) زحمت‌های زیادی كشیده‌اند كه سبزوار به مهد هندبال ایران مشهور شده و به جایگاه فعلی در كشور رسیده است، عنوان كرد: افراد زیادی دست به دست هم داده‌اند تا هندبال سبزوار به شكل امروز در آید. به همین دلیل امیدواریم كه جوانان بدانند چه زحمت‌هایی كشیده شده كه هندبال سبزوار به جایگاه فعلی رسیده است.
هندبال ایران در سبزوار به بار نشست
«محمود معتمد» از دیگر پیشكسوتان هندبال سبزوار نیز اظهار كرد: وقتی هندبال به سبزوار آمد خانواده‌های سبزواری به این رشته
روی آوردند و فرزندان خود را روانه این ورزش كردند.
وی با اشاره به جایگاه برتر سبزوار از ابتدا در هندبال كشور گفت: دوران برگزاری مسابقات شهدای هویزه یكی از بهترین دوران این ورزش در شهرستان بود و آن زمان ورزش هندبال جایگاه خاص خود را بین خانواده‌های سبزواری پیدا كرد و هندبال ایران در سبزوار به بار نشست.
این پیشكسوت هندبال با تأكید بر اینكه یكی از عوامل مؤثر در مطرح شدن سبزوار در كشور، ورزش هندبال است، افزود: سبزوار، جوانان علاقه‌مند زیادی به ورزش هندبال را در خود جای داده است و این ورزش توانسته با پشتوانه و حمایت مردم و تلاش مربیان و دوستداران هندبال از ابتدای حضور این رشته در شهرستان، به شكل امروزی در آید.
معتمد ادامه داد: باید برای حفظ هندبال سبزوار و ارتقای بیشتر آن تلاش شود زیرا هرگونه اهمال و سستی در این زمینه منجر به ركود این رشته ورزشی می‌شود. سبزوار در گذشته نیز در رشته‌هایی چون فوتبال و بسكتبال به دلیل همین سستی‌ها دچار ضربه شده است.
این پیشكسوت هندبال بیان‌كرد: در همه اتفاقاتی كه از ابتدا تاكنون در هندبال ایران رخ می‌دهد سبزواری‌ها چه به‌عنوان بازیكن و چه مربی دخیل بوده‌اند و اكنون هم می‌بینیم كه مربیان سبزواری در فدراسیون هندبال جایگاه خاص و ویژه‌ای دارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code