موضوعات
خراسان رضوی

هدیه هنرمند جوان خراسانی به موزه آستان قدس‌رضوی

نویسنده:
«مهدی فرخی» هنرمند نگارگر خراسانی، اثر دیگری را با عنوان «سرور نقاره‌ها» به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد که به مناسبت دهه کرامت در گنجینه هنرهای تجسمی این موزه در معرض نمایش علاقه‌مندان قرار گرفته است.
1396/05/22
 به گزارش همشهری، مسئول گنجینه هنرهای تجسمی موزه آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: «مهدی فرخی»، از نقاشان معاصر، متولد سال 1359 در شهرستان تربت حیدریه استان خراسان رضوی، تاکنون 10 اثر از آثار ارزشمند خود را به این موزه اهدا کرد.
«جمشید امیریان مقدم» افزود: «اجابت» با موضوع حضرت رضا(ع)، «بانوی عاشورا» با موضوع حضرت زینب(س)، «خون عزت» با موضوع عاشورا و حضرت ابوالفضل(ع) و «معصوم» با موضوع حضرت زهرا(س)، نمونه‌ای از تابلوهایی است که از سوی این هنرمند به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.
وی با اشاره به اینکه که برخی از این آثار در معرض نمایش قرار دارد اظهارکرد: در این اثر مراسم نقاره‌زنی در بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) با هنرمندی تمام به تصویرکشیده شده است. این اثر ارزشمند با تکنیک اکریلیک روی مقوا، بدون اسید و در ابعاد 72 در 92 سانتی‌متر به سبک نونگاره خلق شده است.
«مهدی فرخی» هنرمند خراسانی نیز در توضیح نمادهای به کاررفته در این اثر هنری گفت: در تابلوهایی که برای حضرت رضا(ع) کار می‌کنم، بیشتر از رنگ‌های سبز استفاده می‌کنم تا مخاطب از طریق آن بهتر به موضوع هدایت شود. زمینه این تابلو نیز به رنگ سبز است که کل عناصر بر روی آن کار شده است و دستار سبزرنگی به صورت چرخشی نقاره‌زنان را در برگرفته است.
وی ادامه‌داد: کلیت اثر را به صورت یک شمسه کار کردم و با ترکیب‌بندی دورانی که دارد، نقاره‌زنان را به تصویر کشیده است که در شوروحالی سرورآمیز، در حال عروج‌گرفتن‌ هستند و در دستانشان نقاره‌هایی است که رو به آسمان گرفته‌اند و در آن می‌دمند.
وی با بیان اینکه انعکاس موسیقی در تابلوی نقاشی دشوار است، عنوان‌کرد: موضوع این کار، سُرور نقاره‌زنی است که تلاش کردم با تحرک در ترکیب‌بندی و چیدمان عناصر، آن انرژی را به گونه‌ای برای مخاطب مصور کنم.
فرخی با تأکید بر اینکه 2نکته مهم در این اثر وجود دارد، افزود: نکته اول اینکه یک خط عمودی در اثر شکل گرفته که در بالای تابلو نشان‌دهنده احساس عروج است که بر اثر شنیدن آواز خوش نقاره‌ها در انسان ایجاد می‌شود و چنان شور و شوق و شعفی در انسان به پا می‌کند که او را به احساس عروج می‌رساند. دیگر اینکه در پایین اثر، بال‌های فرشتگان را مشاهده می‌کنیم که در واقع پاهای نقاره‌زنان است که با دمیدن در نقاره‌ها، تبدیل به بال فرشتگان می‌شود.
این هنرمند سبک نونگاره‌ها، با بیان اینکه در طول زندگی‌اش هرگاه توفیقی بوده که اثری را برای اهل بیت علیهم‌السلام کار کند، تا حد امکان تلاش کرده آن را به حرم امام(ع) تقدیم کند، گفت: احساس می‌کنم این حق زائر حرم است که از حال و هوای معنوی اثر بهره ببرد. امیدوارم آثاری را که با همه صداقت تقدیم می‌کنم، به نمایش درآید تا همگان بتوانند از آن حال معنوی فیض ببرند.
وی همچنین موزه‌های آستان قدس رضوی را نمونه بارز ارتباط مخاطب با آثار، از حیث مفهوم و از تأثیرگذاری دانست و اظهارکرد: موزه‌های آستان قدس با توجه به فضای معنوی حرم مطهر، با موزه‌های دیگر نقاط و دیگر کشورها متفاوت است. از نقاط قوت دیگر آن، شیوه نمایش بسیار عالی و شرایط محیطی بسیار خوب برای نگهداری است که به آثار اهمیت و توجه زیادی داده می‌شود.
آثار این هنرمند سبک نگارگری، در کنار دیگر آثار ارزشمند هنری از هنرمندان برجسته ایرانی و اروپایی در گنجینه هنرهای تجسمی واقع در طبقه اول موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code