موضوعات
خراسان رضوی

نخستین جشنواره ملی شعر «به توان آسمان» در سبزوار

نویسنده: سحر وحدت خراسان‌رضوی-خبرنگار
نخستین جشنواره ملی شعر به توان آسمان، ویژه معلولان، با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی با هدف توانمندسازی معلولان در سبزوار برگزار شد.
1396/09/12
به گزارش همشهری، جانشین مدیرکل دفتر توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور در این جشنواره گفت: در مسیر تعالی اندیشه‌ها و عواطف، محدودیت‌ها و موانع جایگاهی ندارند و تبعیض‌ها نمی‌تواند مانع اوج گرفتن شود. «نوشین جورابی» با بیان اینکه هنرمندان معلول کشور در فراسوی تمامی محدودیت هایشان با ورود به عرصه هنر جایگاه واقعی خود را در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی پیدا کرده اند، افزود: هنرمندان معلول احساسات و عواطف خود را در اندیشه شان پیوند می‌دهند و به توان آسمان اوج می‌گیرند.این جشنواره تجلی بخش ظرفیت‌های عظیم افراد دارای معلولیت است که در زمینه شعر، ادبیات و مفاهیم مرتبط با آن به عرصه ظهور می‌رسد. وی با بیان اینکه این جشنواره‌ها فرصتی است تا توانایی معلولان به جامعه و طالبان فرهنگ و هنر معرفی شود، اضافه کرد: سازمان بهزیستی کشور در ۲دهه اخیر در راستای تقویت برنامه‌های فرهنگی و هنری معلولان گام بر داشته است. جورابی تاکید کرد: آموزش به مربیان مراکز توانبخشی از مهم‌ترین برنامه‌های معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی است. وی با تاکید بر اینکه توانمندسازی معلولان یکی از مهم ترین اولویت‌های بهزیستی است، اظهارکرد: در عرصه فعالیت‌های فرهنگی و هنری، توانایی‌های معلولان به خوبی نمایان می‌شود و تاثیر این جشنواره‌ها بر سلامت روانی و اجتماعی معلولان انکار ناپذیر است.

بررسی مجدد طرح جامع معلولان درمجلس شورای اسلامی
نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در مجلس قوانین خوبی برای جامعه معلولان وضع شده است که متاسفانه در مرحله اجرا به دلیل نگرشی که نسبت به معلولان وجود دارد، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی وظیفه خود را که قانون تعیین کرده است اجرا نمی‌کنند. «رمضانعلی سبحانی فر» با تاکید بر اهمیت توجه به امور اجتماعی معلولان اظهارکرد: نگاه به جامعه معلولان باید تغییر کند و این قشر نباید جدا از جامعه باشد.
وی با تاکید بر اینکه همه افراد جامعه باید از امکانات و وسایل موجود به میزان برابر برخوردار باشند، افزود: در همین راستا طرح جامع معلولان مجددا در مجلس مورد بررسی قرار گرفت تا بتوانیم ضمانت نامه‌های اجرایی مناسب را برای قوانین وضع شده، پیش بینی کنیم تا دستگاه‌های اجرایی موظف به اجرای قوانین شوند.
سبحانی فر با تاکید بر اینکه این قشر از جامعه باید توانمند شود، ادامه داد: با توانمندسازی معلولان بار سنگینی که بر دوش دولت است برداشته می‌شود. با حمایت و هدایت به سمت توانمندسازی، جامعه معلولان می‌توانند بر خود متکی باشند.

ایجاد نشاط در جامعه معلولان
رئیس اداره بهزیستی سبزوار نیز گفت: این جشنواره برای نخستین بار در سطح ملی در شهرستان سبزوار برگزار شده است.
«مرضیه کسرایی فر» با بیان اینکه هدف از برگزاری این جشنواره توانمندسازی و ایجاد نشاط در جامعه معلولان است، افزود: موضوعات این جشنواره  شامل 5 مولفه از جمله سلامت، آموزش و توانمندسازی است.
وی با بیان اینکه در این جشنواره ۴۵۰ اثر از سراسر کشور پذیرش شده است، ادامه داد: ۲۷۰ اثر مربوط به جامعه معلولان است.
وی اظهارکرد: در این جشنواره‌ها می‌توان استعداد معلولان را شناسایی و امکان رشد و عرضه آثار را فراهم کرد.
کسرایی فر با تاکید بر اینکه یکی از ابزارهایی که تغییر نگرش ایجاد می‌کند هنر است، اضافه کرد: شعر ابزار موثری برای تغییر نگاه جامعه به معلولان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code