موضوعات
خراسان رضوی

منسوجات و لوازم خانگی؛ بیشترین کالای قاچاق در بازار خراسان‌رضوی

نویسنده: مصطفی دلیری خراسان‌رضوی-خبرنگار
در حال حاضر بیکاری و رکود مهم‌ترین مشکلات اقتصادی کشور است که وضعیت اجتماعی و فرهنگی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. یکی از دلایل بیکاری در کشور و همچنین استان‌هایی نظیر خراسان، قاچاق کالا و نبود حمایت‌های لازم از تولیدات داخلی است. از این رو، مبارزه با قاچاق کالا و حمایت و تقویت برندهای داخلی می‌تواند تا حد زیادی مشکلات مذکور را در کشور رفع کند....
1396/05/22
   در حال حاضر بیکاری و رکود مهم‌ترین مشکلات اقتصادی کشور است که وضعیت اجتماعی و فرهنگی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. یکی از دلایل بیکاری در کشور و همچنین استان‌هایی نظیر خراسان، قاچاق کالا و نبود حمایت‌های لازم از تولیدات داخلی است. از این رو، مبارزه با قاچاق کالا و حمایت و تقویت برندهای داخلی می‌تواند تا حد زیادی مشکلات مذکور را در کشور رفع کند.

نگاه متفاوت تعزیرات به قاچاق کالا
مدیرکل تعریزات حکومتی خراسان رضوی اظهار می‌کند: سیر تقنینی قانون مبارزه با قاچاق کالا و از سوی دیگر نیز انطباق عناصر جرم با فعل مجرمانه باید مورد توجه قرار گیرد.
«حمیدرضا کریم» می‌افزاید: نگاه ما فقط موضوع مبارزه نیست، از طرفی حق و حقوق مردم و از سوی دیگر ضرورت برخورد حکومتی و حقوق دولت مدنظر است زیراکه ممکن است مبلغی را تحت عنوان جریمه وصول کنیم که زندگی یک شهروند و انسان باشد و از روی استیصال و درماندگی به کوله‌بری روی آورده باشد.
وی با اشاره به اینکه، اگر بخواهیم چنین انسان‌هایی را قاچاقچی بدانیم و آنها را در تنگنای معیشتی قرار دهیم، ظلم مضاعفی به آنها کرده‌ایم بیان می‌کند: حمایت از برندهای داخلی در کاهش قاچاق کالا موثر است.
مدیرکل تعریزات حکومتی خراسان رضوی همچنین عنوان می‌کند: اکنون 70 برند داخلی در خصوص سوغات اعم از زعفران، نبات و آبنبات در مشهد ثبت شده‌اند. در بازار فرصتی وجود دارد که همین برندهای داخلی باید از آن استفاده کرده و بازار را قبضه کنند.
کریم ادامه می‌دهد: حال چه در مصرف داخلی  و چه در بحث صادرات، اگر به برندهای داخلی در حوزه صادرات توجه شود، آنگاه آن برند، جهانی می‌شود. بازار سوغات فرصت بسیار مناسبی است که باید از این گردش مالی استفاده شود.

برند سازی و مبارزه با قاچاق کالا
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی نیز با اشاره به قاچاق کالا و اثرات آن در حوزه برند اظهار می‌کند: ما ناگزیر هستیم که برای توسعه صادرات و عرضه کالا در بازارهای جهانی به سمت برندسازی و ایجاد نام و نشان معتبر گام برداریم.
«علی رسولیان» می‌افزاید: دنیای امروز اینگونه نیست که ما برای خود تولید کنیم و به مصرف برسانیم و نگاهی به بازار دنیا نداشته باشیم؛ امروز این وضعیت تغییر کرده و باید به سمت بین المللی و جهانی شدن حرکت کنیم.
وی اضافه می‌کند: شرکت‌های ایرانی در همین بازارهای آسیای میانه توانسته بودند وفاداری و اعتماد ایجاد کنند، اما بعد از بروز برخی مشکلات باز هم در بازار ماندند و به کار خود ادامه دادند. در این میان آن دسته از شرکت‌هایی که نتوانستند وفاداری ایجاد کنند، شکست خوردند. بنابراین لزوم حرکت به سمت برندسازی باید  مورد توجه باشد.
رسولیان با بیان اینکه این مساله در بازار داخلی نیز صادق و حاکم است، اظهار می‌کند: خیلی از برندهای ایجاد شده در همین استان توانسته‌اند وفاداری در بین مردم ایجاد و با کالای خارجی رقابت کنند. باید به این سمت و سو حرکت کرد. برای اینکه صادرات استان درازمدت باشد، باید این برندسازی رخ دهد که نیازمند حمایت‌هایی جدی است. همچنین باید مشارکت بین برندهای ما با برندهای خارجی نیز وجود داشته باشد.
رسولیان بیان می‌کند: با این حال استان، هدف قاچاقیان است. پیشنهاد ما این بود که با قاچاق کالاهایی که در استان تولید می‌شود، مبارزه بیشتر شود. این کالاها  محصولاتی مانند چینی، نساجی، لوازم خانگی و... است.
وی با اشاره به اینکه در این زمینه کالاهای تولیدی استان باید احصا شود می‌گوید: اکنون در حال افزایش تجهیزات در مرزها هستیم تا شرایطی برای مبادلات قانونی و فعالیت بهتر مرزنشینان ایجاد شود. امسال قرار است تسهیلات روستایی حدود 329 روستا پرداخت شود.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان‌رضوی می‌افزاید: 132/5 میلیارد تومان هم برای ردیف توسعه شاخص‌های اقتصادی برای تامین زیرساخت‌ها و یارانه سود تسهیلات بانکی استان  در نظر گرفته شده است.
معاون نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی نیز در این خصوص با بیان اینکه قاچاق امری بسیار پیچیده است می‌گوید: خوشبختانه یکی از مباحثی که در دولت تدبیر و امید مورد نظر بوده و از ابتدا با آن برخورد شده، موضوع قاچاق است.
«علی باخرد» می‌افزاید: در سال 92 قانون مبارزه با کالای قاچاق بازنگری و اشکالات پیشین تا حدود زیادی برطرف شد. در سال 82 سقف کالای قاچاق به کشور حدود 2 میلیارد دلار بود. این عدد در سال 92 به 25 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد. یعنی 23 میلیارد دلار به حجم قاچاق ما افزوده شد. 50 درصد این 25 میلیارد دلار، حقوق گمرکی است.
وی با اشاره به اینکه برآورد مشخصی از میزان کالای جا به جا شده در استان‌ها وجود ندارد اظهار می‌کند: در این زمینه فقط می‌توان ورود و خروج مرزها را سنجید. استان خراسان‌رضوی مبدا قاچاق نیست و متاسفانه بیشتر مصرف کننده کالای قاچاق است زیرا کالاهای هم مرز استان ما خیلی در حوزه قاچاق فعال نیستند. با این حال ما مرزبانی خوبی داریم و تا حدود زیادی به تکالیف عمل می‌شود.
معاون نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: آنچه که از قاچاق در استان مصرف می‌شود، اکثرا از غرب کشور وارد می‌شود. میزان کالایی که در هر استان آلودگی بیشتری دارد، بسته به فرهنگ استان است. این موضوع در اولویت بندی ما در مبارزه با کالای قاچاق موثر خواهد بود.
وی می‌گوید: حدود 6 تا 7 درصد مصرف کالای قاچاق کشور در استان ما می‌شود. این رقم تقریبا متناسب با جمعیت استان و کشور است. در استان ما پوشاک، لوازم آرایشی، مواد غذایی، دخانیات و سوخت بیشترین قاچاق را شامل می‌شود.

قاچاق کالا به صفر نمی‌رسد
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز با بیان اینکه به هر حال قاچاق چیزی است که در دنیا وجود دارد و هیچگاه به صفر نمی‌رسد، عنوان می‌کند: باید توجه داشت که برندهای مطرح جهانی تقریبا قاچاق نمی‌شود.
«علی دهقان» می‌افزاید: برند مطرح، کالای خود را در جایی عرضه می‌کند که خریدار دارد. قاچاقچیان پوشاک، محصولات را از توزیع کننده گرفته و از این طریق قاچاق می‌کنند که این قطعا برای آنها نمی‌صرفد. بنابراین تحت عنوان شبه برندها این کالای قاچاق
وارد کشور می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تقلب و قاچاق در کشور ما با یکدیگر آمیخته است ادامه می‌دهد: هر چقدر نرخ ارز پایین باشد، باز هم مساله هزینه تولید وجود دارد. ما باید در بازار جهانی نیز رقابت کنیم. باید تجارت و تولید ما با جامعه بین المللی هماهنگ شود. وجود برندها در داخل باعث افزایش تجربه می‌شود که این امر در دنیا جا افتاده است. نمی‌توان درها را بست بلکه باید نظارت کرد.
دهقان اظهار می‌کند: با رفتارهای پلیسی و سلبی خیلی موفق نخواهیم شد. ما باید تکنولوژی‌های جدید را وارد تا پیشرفت کنیم. باید در تمام صنایع نوسازی صورت گیرد. علاوه بر این ارز نیز باید تک نرخی و آزاد باشد و نرخ آن را عرضه و تقاضا تعریف کند.

تقویت تولیدات داخلی
دبیرانجمن مدیران صنایع خراسان نیز می‌گوید: یکی از اهداف انجمن مدیران صنایع خراسان از برگزاری همایش نشان تجاری لزوم توجه به برندهای داخلی است؛ چون گاهی برندهای خارجی بدون هماهنگی با سیستم حکومتی به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند که چون نظارتی بر آنها وجود ندارد از کیفیت خوبی برخوردار نیستند.
«امیرمهدی مرادی» اضافه می‌کند: با توجه به اشتغالزایی و ارزش افزوده‌ای که برندها در کشور ایجاد می‌کنند ضرورت دارد تا با حمایت از آنها راه را برای فعالیت بین‌المللی فراهم کنیم و با جلوگیری و مبارزه با قاچاق کالا در جهت تقویت برندهای ایرانی گام برداریم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code