موضوعات
خراسان رضوی

مداخلات در طرح بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر باید حداقلی باشد

نویسنده:
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: مداخلات در طرح بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی باید حداقلی باشد....
1396/06/13
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: مداخلات در طرح بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی باید حداقلی باشد.
«محمدرضا حیدری» در گفت وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، با بیان این مطلب اظهار کرد: ما با بازنگری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی مخالفتی نداریم، چراکه این طرح بعد از مدت‌ها اجرا نیازمند بازنگری است تا الزامات فرهنگی، اجتماعی و هویتی که دغدغه برخی از بزرگان و نخبگان کشور بوده در آن لحاظ شود.
وی افزود: گزینه‌های مختلفی برای بازنگری در طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی از سوی مشاور ارائه شده که شامل مداخله حداقلی و حداکثری است.
حیدری درباره مصوبه اخیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور در زمینه بازنگری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی گفت: برای تأمین هزینه‌های مترتب بر این طرح هیچ منبع مالی‌ مشخص نشده و این مساله با ابهامات گسترده‌ای رو‌به‌رو است. پیشنهادهای مشاور طرح برای تأمین هزینه‌ها به‌هیچ‌عنوان قابلیت عملیاتی‌شدن ندارد.
وی درباره مشکلات ناشی‌از اجرای بازنگری طرح بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی عنوان کرد: چنانچه محل تأمین منابع مالی مورد‌نیاز مشخص نشود، ضمن طولانی‌شدن روند اجرا، بازنگری انجام‌شده به سرنوشت طرح قبلی دچار خواهد شد.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، عنوان کرد: درصورت تحقق این مهم، هم حقوق مکتسبه ایجاد ‌شده حفظ خواهد شد و هم اجرای طرح هزینه‌های کمتری به‌دنبال خواهد داشت.
وی ادامه داد: در طرح قبلی نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی تراز صفر درنظر گرفته شده بود، به این معنی که هزینه اجرای زیرساخت‌ها از محل درآمدهای اجرای طرح تأمین می‌شد، اما با بازنگری در طرح و کاهش تراکم‌ها حقوق مکتسبه سرمایه‌گذاران و مردم با مشکل مواجه می‌شود.
حیدری به هزینه‌های شهرداری مشهد در طرح بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی هم اشاره کرد و گفت: بر‌اثر مداخلات گسترده و کاهش تراکم‌ها شرایط بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت فروخته‌شده دشوار خواهد شد، ضمن اینکه جاذبه سرمایه‌گذاری در طرح نیز کاهش می‌یابد و به‌طور طبیعی بار تأمین منابع مالی مورد‌نیاز برای اجرای طرح به دوش مدیریت شهری می‌افتد.
وی اظهار کرد: با اجرای بازنگری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی احیای این بافت طولانی می‌شود و طرح مذکور دوباره  با مشکلات عدیده‌ای رو‌به‌رو خواهد شد.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: دولت و شورای عالی شهرسازی و معماری کشور باید روش تأمین منابع مالی مورد‌نیاز برای به سرانجام‌رساندن طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی را به‌صورت دقیق مشخص کنند.
وی در‌عین‌حال تأکید کرد: حتی اگر منابع مالی مورد‌نیاز تأمین شود و بتوانیم به صاحبان حقوق مکتسبه پاسخ‌گو باشیم، باز‌هم اجرای طرح مذکور با موانع سرمایه‌گذاری مواجه خواهد شد؛ البته در‌این‌صورت می‌توان امیدوار بود که با اعطای تسهیلات زمینه مشارکت مردم و سرمایه‌گذاران در احیای بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر را فراهم کرد.
به‌گفته حیدری، اگر بازنگری طرح بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی اجرایی شود، روند سرمایه‌گذاری در این بافت با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.
وی تأکید کرد: در شرایطی که بهای زمین همچنان گران است، اگر تراکم در منطقه محدود شود، جاذبه‌ای برای سرمایه‌گذاری وجود نخواهد داشت، مگر آنکه مشوق‌هایی برای این منظور درنظر گرفته شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code