موضوعات
خراسان رضوی

عملکرد رضایتبخش اورژانس هوایی سبزوار

نویسنده: سحر وحدت
سالانه بیش از 23 هزار نفر بر اثر سوانح رانندگی در جاده‌های کشور ما جان خود را از دست می‌دهند که بخش مهمی از آنها در 10 جاده پر تردد کشور کشته می‌شوند. جاده بین المللی تهران-سبزوار- مشهد و سبزوار-نیشابور- مشهد جزو 10 محور پر تردد و حادثه‌خیز کشور است. سالانه بیش از 25 میلیون زائر از این جاده‌ها عبور می‌کنند...
1395/09/07
سالانه بیش از 23 هزار نفر بر اثر سوانح رانندگی در جاده‌های کشور ما جان خود را از دست می‌دهند که بخش مهمی از آنها در 10 جاده پر تردد کشور کشته می‌شوند. جاده بین المللی تهران-سبزوار- مشهد و سبزوار-نیشابور- مشهد جزو 10 محور پر تردد و حادثه‌خیز کشور است. سالانه بیش از 25 میلیون زائر از این جاده‌ها عبور می‌کنند. عبور این تعداد زائر از این محورهای بین‌المللی، گستردگی خطوط و کریدور مواصلاتی مسیرها، وسعت منطقه بزرگ سبزوار و صعب العبور بودن مناطق روستایی این شهرستان سبب شد تا در سال 94 وزارت بهداشت و درمان هفدهمین پایگاه اورژانس هوایی خود را در این منطقه ایجاد کند. اورژانس هوایی از  مهم‌ترین روش‌های انتقال افراد سانحه دیده در ارائه خدمات درمانی و امداد است؛ اقدامی که منجر به افزایش رضایت عمومی بیماران نیازمند، افزایش خدمات، سرعت انتقال بیماران تصادفی و غیر تصادفی در منطقه شده است.

رضایت مردم
«محمد رضا اکبری» از سانحه دیدگان تصادفی است که ماه گذشته در جاده سبزوار-تهران دچار حادثه رانندگی شد. وی در گفت وگو با همشهری می‌گوید: در روز 14 آبان ماه امسال هنگام سفر به مشهد در کیلومتر 55 محور سبزوار-شاهرود دچار حادثه رانندگی شدم.  اکبری می‌افزاید: پای چپم از ناحیه استخوان ران و لگن و قفسه سینه ام دچار آسیب دیدگی شدید شد، همچنین همسر و فرزندانم نیز در این حادثه از نواحی مختلف بدن آسیب دیدند.وی عنوان می‌کند : تکنیسین‌های اورژانس تشخیص داده بودند که در صورت اعزام ما با آمبولانس به دلیل جراحات وارده دچار عوارض بیشتر شده و امکان این‌که جان خود را از دست بدهیم نیز وجود داشته، برهمین اساس از اورژانس هوایی برای اعزام من و خانواده ام استفاده شد. وی ادامه می‌دهد: ما را به سرعت از طریق بالگرد به بیمارستان منتقل کردند و امروز به برکت تلاش تیم اورژانس هوایی سبزوار من و خانواده ام تحت درمان هستیم.  «زینب معتمد» از شهروندان سبزواری و ساکن روستای «برگو» از توابع بخش روداب این شهرستان نیز که به تازگی مادر شده است می‌گوید: فاصله روستای ما تا نزدیک ترین مرکز درمانی بیش از 80 کیلومتر است. در زمان زایمان با اورژانس 115 تماس گرفتیم و با وجود طولانی و صعب العبور بودن مسیر راه پرسنل اورژانس بلافاصله در محل حضور پیدا کردند. معتمد می‌افزاید: طبق گفته پرسنل فوریت‌های پزشکی در وضع بسیار بدی قرار داشتم به طوری که جان کودکم نیز در معرض خطر  قرار داشت. با تلاش تکنیسین‌های اورژانس و حضور اورژانس هوایی در محل روستا به وسیله بالگرد به بیمارستان منتقل و پس از آن تحت مراقبت پزشکی قرار گرفتم و در بهترین شرایط توانستم فرزندم را به دنیا بیاورم.

کاهش زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیمار
در همین راستا معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی سبزوار می‌گوید: اورژانس هوایی سبزوار سال گذشته و از آذر ماه افتتاح شد. این اورژانس پارسال 35 پرواز داشته و به 36 مصدوم و بیمار خدمات پزشکی ارائه کرده است.«هادی عباس آبادی» می‌افزاید: این تعداد 11 مصدوم تصادفی، 5 اورژانس مامایی و زنان، 8  بیمار قلبی و 2 نفر سایر موارد بوده اند که با بالگرد به بیمارستان‌ها منتقل شده اند. وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون بالگرد اورژانس هوایی سبزوار 60 سورتی پرواز داشته که به 90 نیازمند حوزه سلامت خدمات پزشکی ارائه شده و بیماران به بیمارستان‌های شهرستان منتقل شده اند ادامه می‌دهد: 53 مورد از این افراد مصدومان تصادفی، 10 نفر اورژانس بارداری، 6 بیمار قلبی، یک نفر سکته مغزی و 19 نفر سایر موارد بوده‌اند. عباس آبادی با بیان این‌که در 6 ماه دوم سال گذشته از مجموع 935 تصادف 17 نفر سر صحنه فوت کردند، عنوان می‌کند : در نیمه نخست امسال نیز از مجموع هزار و 155 مورد تصادف 41 نفر سر صحنه فوت کرده‌اند. این درحالی بود که با توجه به افزایش تعداد تصادفات اگر اورژانس هوایی در شهرستان حضور نداشت با توجه به موقعیت و وسعت شهرستان باعث طولانی شدن زمان رسیدن به صحنه تصادفات شده و امکان افزایش تعداد فوتی‌های سر صحنه وجود داشت. وی با بیان اینکه خوشبختانه از ابتدای فعالیت اورژانس هوایی تاکنون هیچ مورد فوتی در بالگرد نداشتیم می‌گوید: کاهش زمان رسیدن به بالین مصدومان عوارض جانبی را کاهش می‌دهد و همچنین در کاهش فوتی‌ها تاثیر بسزایی دارد. معاون اورژانس سبزوار با اشاره به اهمیت زمان در اورژانس‌های مامایی می‌گوید: تیرماه امسال یک نوزاد در بالگرد حین انتقال مادر باردار به شهرستان متولد شد که در صورت نبود بالگرد و تاخیر در زمان رسیدن بر بالین مادر باردار امکان آسیب به مادر و نوزاد وجود داشت.

خدمات دهی به دیگر شهرستان‌ها
عباس آبادی بابیان این‌که شعاع پروازی بالگرد سبزوار 150 کیلومتر هوایی است، اظهار می‌کند : اورژانس هوایی سبزوار علاوه بر سبزوار، شهرستان‌های اسفراین، جاجرم، کاشمر، بردسکن، خلیل آباد، نیشابور و نزدیکی‌های قوچان را پوشش می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه میانگین رفت و برگشت بالگرد در ماموریت‌های انجام شده حدود 40 دقیقه است اضافه می‌کند : اغلب بالگردهای کشور قدرت دید در شب را ندارند و به همین دلیل اورژانس هوایی نمی‌تواند در شب خدمات رسانی کند علاوه بر این‌که در شرایط نامناسب جوی نیز امکان پرواز بالگرد وجود ندارد.عباس آبادی در خصوص افزایش پایگاه‌های جاده‌ای تاکید می‌کند: با وجود اورژانس هوایی پایگاه‌های جاده‌ای باید وجود داشته باشند. خوشبختانه افزایش آنها در منطقه در دستور کار قرار دارد.

افزایش حمل مصدومان با بالگرد
این مقام مسئول با بیان این‌که اورژانس هوایی سبزوار قدرت حمل 3مصدوم را دارد، می‌افزاید: البته با توجه به شرایط جوی هوا و با تشخیص تیم پرواز امکان افزایش حمل مصدومان تا 5 نفر نیز وجود دارد.عباس آبادی با اشاره به گردشی بودن تیم‌های پروازی طرف قرار داد دانشگاه (ناجا) اظهار می‌کند : چند تیم پروازی ناجا برای اورژانس هوایی در کشور فعالیت می‌کنند که این تیم‌ها در پایگاه‌های اورژانس هوایی کشور به صورت گردشی فعالیت می‌کنند.وی همچنین با اشاره به محل استقرار بالگرد در سبزوار می‌گوید: بالگرد شهرستان در محل بیمارستان واسعی سبزوار مستقر شده و پد این بالگرد طبق استانداردهای روز ساخته شده است و با استقرار نیروی انتظامی در محل امنیت آن نیز تامین شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code