موضوعات
خراسان رضوی

عزم شهرداری مشهد در برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز

نویسنده:
شهردار منطقه یک مشهد گفت: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه با 580 تخلف ساختمانی به صورت قانونی برخورد شده است.
1396/06/15
به گزارش همشهری، «جواد اصغری» افزود: شهرداری‌ به‌عنوان متولی و مدیر شهر، درصدد جلوگیری و برخورد قانونی با ساخت و سازهای غیرمجاز است.
وی از انجام بازدیدهای فنی برای افزایش ایمنی ساختمان‌های در حال ساخت در این منطقه خبر داد و افزود: به منظور بررسی ایمنی ساختمان‌های در حال ساخت از ابتدای سال تاکنون حدود 10 هزار بازدید فنی و رسیدگی به عدم استحکام بنا، ابلاغ قانونی و رعایت ضوابط ایمنی صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه توسعه شهری متناسب به عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف شهرداری همواره مورد توجه بوده است، گفت: ساخت و ساز هرگونه ابنیه در داخل محدوده شهری مستلزم رعایت اصول و مقررات خاص مهندسی و شهرسازی است.
شهردار منطقه یک به مشکلات ناشی از ساخت و سازهای غیر مجاز اشاره و عنوان کرد: ساخت و ساز غیر مجاز علاوه بر  اختلالات بصری شهر موجب مشکلات بهداشتی، ترافیکی و ایجاد بناهایی غیرمستحکم خواهد شد که در نهایت مسیر توسعه شهری را مسدود خواهد کرد.
اصغری بیان‌کرد: مالکان اراضی و املاک واقع در محدوده‌ شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان سازی،  از شهرداری پروانه اخذ کنند در غیر این صورت شهرداری می‌تواند از عملیات ساختمانی ساختمان‌های بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه به وسیله‌ مأموران خود اعم از آنکه ساختمان در زمین محصور یا غیرمحصور واقع باشد، جلوگیری کند.
شهردار منطقه یک مشهد در ادامه از اجرای24مورد حکم قلع بنا در 5 ماهه امسال نیز خبر داد و گفت: اجرای موارد قلع بنا به دلیل عدم رعایت ضوابط شهری و بی قانونی، موجب هدررفتن سرمایه‌های ملی می‌شود.
وی با اشاره به قلع 24 بنا در مدت زمان مذکور در منطقه یک، اضافه کرد: به منظور پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز که منجر به صدور رای قلع بنا می‌شود باید برای ضابطه‌مند شدن مردم فرهنگسازی صورت گیرد.
شهردار منطقه یک بر جلوگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی و بدون مجوز تاکید کرد و گفت: توجه به ساخت و سازهای اصولی و ضابطه‌مند براساس قوانین شهرسازی، همراه با حفظ کیفیت سیمای بصری شهر، این منطقه را بر آن داشته تا با قاطعیت بیشتر بر روند ساختمان‌سازی نظارت داشته و از تمامی توان قانونی برای تامین امنیت و آسایش شهروندان استفاده کند.
وی شهرداری را برای تأمین ایمنی و حفظ حقوق شهروندان مسئول دانست و افزود: تخریب این بناها با هدف برخورد با ساخت وسازهای غیرمجاز، غیر اصولی و احقاق حقوق سایر شهروندان است.
شهردار منطقه یک مشهد اضافه کرد: در صورت اطلاع از هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز شامل طبقه مازاد، پیشروی طولی، مزاحمت و مشرفیت، خلاف ضابطه تراکمی و غیره به صورت جدی و قاطعانه با متخلفان برخورد خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code