موضوعات
خراسان رضوی

صعود اجاره بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: زهره الوندی خراسان‌رضوی-خبرنگار
اگرچه فصل جابه‌جایی‌ها و تمدید احتمالی قراردادهای میان مستاجران و موجران در واپسین روزهای خود قرار دارد اما هنوز آمد و شدها در بنگاه‌های معاملات ملکی برای رهن و اجاره به قوت خود باقیست. هنوز بسیارند افرادی که موفق به یافتن خانه‌ای متناسب با نیاز و درآمد خود نشده‌اند. رکود حاکم بر اقتصاد کشور، افزایش نرخ بیکاری و در مقابل افزایش نرخ اجاره بها اغلب مستاجران را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است....
1396/06/22
  اگرچه فصل جابه‌جایی‌ها و تمدید احتمالی قراردادهای میان مستاجران و موجران در واپسین روزهای خود قرار دارد اما هنوز آمد و شدها در بنگاه‌های معاملات ملکی برای رهن و اجاره به قوت خود باقیست. هنوز بسیارند افرادی که موفق به یافتن خانه‌ای متناسب با نیاز و درآمد خود نشده‌اند. رکود حاکم بر اقتصاد کشور، افزایش نرخ بیکاری و در مقابل افزایش نرخ اجاره بها اغلب مستاجران را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

رویای خانه‌دار شدن
«سعید معتمدی» بازنشسته ارتش و ساکن منطقه قاسم‌آباد با بیان اینکه افزایش اجاره بها کمر مستاجران را خم کرده است می‌گوید: 2پسر دانشجو دارم و دخترم نیز یکسال است که نامزد کرده، از یک سو هزینه دانشگاه و تهیه جهیزیه و از سوی دیگر اجاره خانه، رمقی برای ادامه زندگی برای ما نگذاشته است.
وی می‌افزاید: صورت‌مان را با سیلی سرخ نگه داشته‌ایم. چرا هیچ مسئولی به فکر ساماندهی بازار مسکن نیست. با این وضعیت نه تنها خود ما بلکه فرزندان‌مان نیز رویای خانه‌دار شدن را فقط در خواب خواهند دید.
«محمد کاووسی» ساکن محله خواجه ربیع نیز می‌گوید: همسرم خانه دار است و من هم کارگر ساختمانی هستم. هر ماه در بهترین حالت فقط 10 روز مشغول به کار می‌شوم. با این درآمد اندک نمی‌دانم خرج خورد و خوراک را بدهم یا اجاره خانه.
وی می‌افزاید: افزایش اجاره بها در همه مناطق شهر وجود دارد. حتی مناطق محروم مانند خواجه ربیع. مالکان نسبت به مستاجران بسیار سختگیر هستند. هر سال اجاره را افزایش می‌دهند بدون اینکه توجه کنند وضعیت مستاجر بهتر شده یا بدتر. کسی نیست به صاحبخانه‌ها بگوید که اگر وضع مالی خوبی داشتیم که مستاجر یک خانه 40 متری در انتهای یک محله محروم نبودیم.
«سیده مریم حسینی» ساکن بلوار فکوری نیز بیان می‌کند: اجاره یک آپارتمان یک خوابه با 65 متر زیربنا در انتهای بلوار فکوری حدود یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار تومان است. تا چند سال پیش آپارتمان‌های رهنی هم بود اما الان صاحب‌خانه‌ها فقط اجاره می‌خواهند.
وی که سرپرست خانوار است اضافه می‌کند: طبق قانون کار، حقوق می‌گیرم اما هزینه‌های زندگی و اجاره خانه در یک محله متوسط در مشهد دو‌برابر درآمد و حقوقی می‌شود که دولت مصوب کرده است.
وی اظهار می‌کند: مشاوران املاک از مهم‌ترین عوامل اجاره بها هستند زیرا هر کدام برای اینکه صاحب‌خانه‌های بیشتری را جذب کنند قیمت‌ها را بالا می‌برند تا هم مالک خوشش بیاید و هم خودشان درصد بیشتری از محل رهن و اجاره دریافت کنند.

تورم و افزایش نرخ اجاره بها
«رضا طوسی» از مشاوران املاک نیز در خصوص بازار اجاره بها در مشهد می‌گوید: قیمت‌های متفاوت و مختلفی برای یک آپارتمان اجاره‌ای در مشهد بیان می‌شود و داشتن برخی از امکانات مانند آسانسور، در برقی و مواردی از این دست در قیمت تأثیر بسیار زیادی دارد.  وی می‌افزاید: به طور مثال اجاره یک آپارتمان 160 متری 3 خوابه در ناصرخسرو شهر مشهد با امکانات بسیار مناسب و دارای جکوزی و شیک و مدرن 3 میلیون و 800 هزار تومان و آپارتمانی با 230 متر زیربنا در همین منطقه و دارای لابی و بسیار لوکس 8 میلیون و 400 هزار تومان قیمت گذاری شده است.  وی همچنین با تاکید بر اینکه مشاوران املاک در قیمت رهن و اجاره دخالتی ندارند و ارقام بین مالک و مستاجر و بر اساس نرخ تورم تعیین می‌شود عنوان می‌کند: البته لزوما تمامی مالکان یا مستاجران، نرخ تورم را ملاک افزایش قرار نمی‌دهند، زیرا میزان اجاره بها یا رهن، موضوعی توافقی میان موجر و مستاجر است.

افزایش اجاره بهای مسکن بین ۱۰ تا ۱۵ درصد
نایب رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک مشهد نیز در این خصوص با اشاره به افزایش 10 تا 15 درصدی نرخ اجاره بها در سال 96 اظهار می‌کند: اصولا نرخ اجاره بها متناسب با نرخ تورم افزایش می‌یابد. هر چند که طی 2 سال اخیر تورم رشد بالایی نداشته اما اجاره بها طبق روال هر سال افزایش داشته است.
«سیدعلیرضا علویان» اضافه می‌کند: اینکه هیچ افزایش نرخی در زمینه اجاره بها نباشد عرف نیست اما هستند مالکانی که به هر دلیلی با مستاجران همراهی کرده و اجاره را افزایش نمی‌دهند.
وی با بیان اینکه اتحادیه در افزایش یا کاهش نرخ اجاره بها دخالتی ندارد می‌گوید: واحدهای صنفی این اتحادیه نیز فقط کارمزد مشخص از هر قرارداد را دریافت می‌کنند.
نایب رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک مشهد در ادامه به رکود بازار مسکن اشاره و بیان می‌کند: پیش بینی شده است که در 2 ماه پایانی امسال وضعیت بهبود یابد و سال 97 نیز رونق دوباره به بازار مسکن بازگردد.

طرح جامع مسکن، نقشه راه دولت
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌رضوی نیز در این خصوص عنوان می‌کند: طرح جامع مسکن نقشه راه بخش مسکن در دولت است.  «محمد رضا اخوان عبدالهیان» می‌افزاید: طرح جامع مسکن با هدف تأمین مسکن برای دو گروه خانه اولی‌ها و کم‌درآمدها اجرایی خواهد شد. اولویت این طرح نیز خانه‌دار کردن خانه اولی‌ها و کم‌درآمدها با  پرداخت تسهیلات است. اصلاح و بهره‌برداری از بافت‌های فرسوده نیز اولویت دوم در اجرای طرح مسکن جامع است.  وی در ادامه به پایان پروژه مسکن مهر نیز اشاره و بیان می‌کند: با بهره‌برداری از ۹۱۰۰ واحد مسکن مهر دارای متقاضی در خراسان رضوی پرونده این پروژه در این استان تا آخر امسال بسته می‌شود. این مقام مسئول ادامه می‌دهد: مجموع واحدهای به بهره‌برداری رسیده مسکن مهر در خراسان رضوی 90 هزار واحد بوده و اکنون حدود 30 هزار واحد مسکن مهر در خراسان رضوی باقی مانده است.
اخوان عبداللهیان با بیان اینکه در حدود 14 هزار و 600 واحد مسکن مهر در خراسان رضوی فاقد متقاضی است، می‌گوید: علاوه بر تعدادی که بدون متقاضی هستند 6300 واحد مسکن مهر نیز دارای عارضه هستند. وی با اشاره به اینکه بیش از 2هزار واحد مسکن مهر از مجموع واحدهای آماده بهره‌برداری در سال 96 در هفته دولت به بهره‌برداری رسیده که 1105 واحد آن در شهر جدید گلبهار است اظهار می‌کند: همچنین 485 واحد از این تعداد در شهرهای زیر 25 هزار نفر و مابقی در شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت افتتاح می‌شوند و پرونده واحدهای مسکن مهر دارای متقاضی در خراسان رضوی بسته می‌شود.

افزایش خانه‌های خالی
«کاظم نظام‌مند» کارشناس حوزه مسکن نیز در این خصوص می‌گوید: در آخرین سرشماری نفوس و مسکن که سال گذشته انجام گرفت مشخص شد۲ میلیون و ۵۸۷ هزار و ۶۰۷ واحد مسکونی در کشور خالی است که در این‌ میان خراسان‌رضوی با ۱۹۴هزار و ۴۸۰ خانه خالی در میان ۳رکورددار بیشترین خانه خالی کشور است.
وی با بیان اینکه تعداد واحدهای مسکونی خالی در سال 95 نسبت به 90 افزایش قابل توجهی یافته است می‌افزاید: آن‌گونه که مرکز آمار ایران، گزارش داده است، ظرف ۵ سال (از سال۹۰ تا ۹۵) خانه‌های خالی در کشور یک‌میلیون بیشتر شده است و به همین نسبت تعداد واحدهای مسکونی خالی در استان و خصوصا مشهد نیز افزایش قابل توجهی یافته است.
نظام‌مند با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر ورود سرمایه‌های بخش خصوصی به لوکس‌سازی، برج‌سازی و تجاری سازی در مشهد سبب شده تا امروز تعداد زیادی مجتمع مسکونی و تجاری خالی در همه نقاط شهر وجود داشته باشد بیان می‌کند: اغلب این واحدها بدون استفاده مانده‌اند. مردم نیز قدرت خرید ندارند. حتی خیلی از مردم قدرت اجاره این واحدها را ندارند زیرا مالکان ترجیح می‌دهند واحدهای مسکونی‌شان خالی باشد اما با قیمت مناسب‌تر به مردم اجاره ندهند.
وی اضافه می‌کند: معتقدم که اخذ مالیات از مالکان واحدهای مسکونی خالی آنها را وادار را به عرضه ارزان‌تر این واحدها می‌کند. عرضه ارزان‌تر واحدهای مسکونی خالی مشکل بسیاری از مردم را حل می‌کند.
وی بیان می‌کند: از سوی دیگر نیز باید مشوق‌های مختلف مالیاتی، بیمه، عوارض و تسهیلات با بهره پایین برای سازندگان مسکن فراهم شود تا این سازندگان برای مردم مسکن بسازند و از طریق اجاره دادن و فروش شرایط، سکونت مردم تسهیل شود.
این کارشناس حوزه مسکن اظهار می‌کند: هر چند که بنیاد مسکن عزم خود را برای ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی اجاره‌ای در قالب طرح مسکن حمایتی جزم کرده است اما تجربه نشان داده، مستاجران همواره بازنده نهایی افزایش قیمت اجاره‌بها بوده و دولت‌ها هم در عمل، احساس مسئولیت چندانی در قبال این قشر ضعیف جامعه از خود نشان نداده‌اند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code