موضوعات
خراسان رضوی

سیل تابستانی با 8 کشته در خراسان‌رضوی

نویسنده:
حضور استاندار خراسان رضوی در مناطق سیل زده شهرستان های کلات و درگز استاندار خراسان رضوی باحضور در شهرستان های کلات و درگز از مناطق سیل زده آنها بازدید کرد.
1396/05/22
به گزارش اداره کل روابط عمومی خراسان رضوی ؛ علی رضا رشیدیان در ساعات اولیه سیل شهرستان های کلات و درگز با حضور در این مناطق از روند امداد رسانی به مردم سیل زده بازدید و دستورات لازم را برای تسریع در خدمت رسانی صادر کرد.
بر اساس تصمیم استاندار خراسان رضوی شورای مدیریت بحران شهرستانها در حال آماده باش است. روند کار امداد و نجات و جستجو بطور مستمر ادامه یافته و وقفه ای در این عملیات ایجاد نشده است.
هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: تعداد کشته شدگان سیل عصر جمعه در این استان به 8 نفر رسید و احتمال افزایش آن وجود دارد.
«محمد مقدوری» در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اثر سیل 5 نفر در شهرستان کلات، 2 نفر در شهرستان درگز و یک نفر در شهرستان نیشابور جان خود را از دست دادند.
وی اظهار کرد: در جریان سیل روز جمعه 21 روستا در شهرستان‌های کلات، درگز، نیشابور، قوچان و مشهد گرفتار سیلاب شدند که اقدامات لازم برای امداد و نجات افراد گرفتار در سیل با بسیج امکانات و نیروها در حال انجام است.
وی گفت: 49 نفر در شهرستان کلات و 100 نفر در شهرستان درگز توسط نیروهای امدادی از سیلاب نجات یافته و اسکان داده شده اند.
مقدوری افزود: افراد بسیاری نیز در محدوده روستای آل و اطراف سد کارده مشهد گرفتار سیلاب شده بودند که 40 نفر از آنان توسط نیروهای امدادی نجات یافته و به مشهد منتقل شدند. برخی نیز که با توجه به حجم سیلاب امکان انتقال آنان وجود نداشت، در روستای آل اسکان یافتند.
وی گفت: هنوز تعداد بسیاری از خودرو‌های نجات یافتگان در سیلاب گرفتار است. اولویت ما نجات جان افراد و سرنشینان آنها بود.
مقدوری افزود: بخشی از علت بروز این شرایط ناشی از بی توجهی مردم به اطلاعیه‌های ستاد مدیریت بحران استان، هشدارهای هواشناسی درباره بارش‌های رگباری، جاری شدن سیل و اتراق کردن آنان در اطراف مسیل‌ها و کانال‌های عبور سیلاب است.

جستجوی مفقودان ادامه دارد
به دنبال بروز سیل در خراسان رضوی مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: جستجوی مفقودان مناطق سیل زده این استان ادامه دارد. «مجتبی احمدی» افزود: اغلب مفقودان مربوط به مناطق گردشگری و طبیعی هستند که در قالب گروه‌های کوهنوردی و گشت و گذار خانوادگی در این مناطق حضور داشتند. وی با بیان اینکه به رغم هشدارهای اعلام شده در ساعت 12 ظهر جمعه همچنان شاهد حضور خانواده‌ها در دره‌ها و دامنه‌های مناطق طبیعی بودیم، اظهار کرد: آمار دقیق از مفقودان در این مناطق وجود ندارد و بسیاری از طبیعت گردان در مناطقی هستند که آنتن دهی برای برقراری ارتباط ندارند. وی گفت: تیم‌های تجسس حاضر در مناطق مزبور با تاریک شدن هوا و عدم امکان ادامه جستجو، در روز جمعه کار خود را از روز شنبه از سر گرفتند. احمدی با بیان اینکه به دلیل حجم فراوان آب استفاده از سگ‌های زنده یاب درروز جمعه در این مناطق امکان نداشت، افزود: امیدواریم با کم شدن میزان آب بتوان از تیم‌های آنست (سگ‌های زنده یاب) برای جستجوی مفقودان استفاده کرد.

خسارت سیلاب به روستاهای شهرستان راز و جرگلان
فرماندار شهرستان مرزی رازو جرگلان خراسان شمالی گفت: سیلاب روز جمعه در این منطقه یک کشته و 3مصدم داشت به 10روستا خسارت زد. «محمد زارعی» در گفت گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه سیل به واحدهای مسکونی، تعدادی از مدارس، باغ‌ها و مزارع این شهرستان خسارت زده است، گفت: جاری شدن سیل همچنین موجب قطع موقت راه‌های ارتباطی 3 روستا شد که هم اکنون این راه‌ها بازگشایی شده است. فرماندار رازو جرگلان گفت: هنوز برآوردی از میزان خسارت مالی سیلاب به این شهرستان انجام نشده است و گروه‌های مختلف به‌زودی برای برآورد خسارت به مناطق سیل زده اعزام خواهند شد. مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی بیشترین میزان خسارت سیل استان را مربوط به شهرستان‌های رازو جرگلان و شیروان ذکرکرد و افزود: بارندگی‌ها روز جمعه 400هزار متر مکعب رواناب به سد غلامان در شهرستان رازو جرگلان وارد کرد.
وی افزود: سیل به تاسیسات زیربنایی، منازل مسکونی، دام‌ها و بخش کشاورزی این شهرستان خسارت زده است.
سیلاب از ابتدای مردادماه تاکنون خسارت‌هایی به بخش کشاورزی و تاسیسات زیربنای در شهرستان‌های گوناگون استان وارد کرده است.
خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع شده است که هر سال تابستان با سیلاب‌های مرگبار روبه‌رو است.
شهرستان 70 هزار نفری رازو جرگلان در 120 کیلومتری شمال غرب بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد که بخش عمده ساکنان آن را ترکمن‌های اهل سنت تشکیل می‌دهد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code