موضوعات
خراسان رضوی

سفره‌های آب زیرزمینی گناباد 5 متر افت کرده است

نویسنده:
مسئول اداره امور آب گناباد گفت: به دلیل خشکسالی‌های پیاپی 20 سال گذشته مجموع سفره‌های آب زیرزمینی شهرستان گناباد 5متر افت کرده است.
1396/07/17
به گزارش همشهری، «احمد تمامگر» افزود: با توجه به ادامه خشکسالی‌ها، روند افت منابع آب زیر زمینی در گناباد همچنان رو به کاهش است.
وی با اشاره به وجود 432 حلقه چاه، 411 رشته قنات و 109 دهنه چشمه و در مجموع با بیش از 151 میلیون مترمکعب منابع آبی گفت: خشکسالی موجب کاهش شدید منابع آبی این مناطق شده و تشدید خشکی آنها را به همراه داشته است.
این مقام مسئول ادامه داد: به دلیل کاهش میزان و کیفیت آب‌های زیرزمینی در 20 سال اخیر، حفر و بهره برداری از چاه‌های آب زیرزمینی افزایش یافته است.  وی پیشروی جبهه آب شور را از مصادیق بارز ادامه معضل خشکسالی و کمبود بارندگی و بهره برداری غیراصولی از چاه‌های آب کشاورزی در گناباد دانست و گفت: کیفیت آب شرب در دشت‌های عمرانی، بیمرغ و گیسور به طور متوسط 16 هزار ای.سی نامطلوب‌تر شده است.
وی گفت: 70 درصد از 450 قنات فعال گناباد در بستر رودخانه و وابسته به بارندگی هستند که با استمرار معضل خشکسالی با کاهش شدید آب دهی مواجه شده‌اند که این مساله افزایش مهاجرت از روستاها به مناطق شهری را به همراه داشته است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد نیز مهمترین نمود خشکسالی در این شهرستان را کاهش نزولات آسمانی اعلام و بیان کرد: میانگین بارندگی در گناباد در دهه 70 به طور متوسط 151 میلی متر بود و این میزان در دهه 80 به 112 و در نیمه نخست امسال به 102 میلی متر کاهش یافت.
«مجتبی محرابی» گفت: در کنار این مساله متوسط میانگین دمای هوا از 17 درجه سانتی گراد در دهه 1370 هم اکنون به 18/2 سانتی گراد افزایش یافته که مجموع این عوامل در کاهش منابع آبی و افزایش معضل خشکسالی تاثیر زیادی داشته است.
وی با بیان اینکه از مجموع وسعت 567 هزار و 611 هکتاری گناباد 76 درصد از کل مساحت را اراضی جنگلی و بیشه‌زارها و مرتع‌ها تشکیل می‌دهند افزود: 5 درصد را نیز سطوح بیابانی و فاقد هر گونه پوشش گیاهی، 5 درصد مسکونی و بقیه را عرصه‌های کشاورزی تشکیل می‌دهد.
محرابی با اشاره به اینکه به‌دنبال خشکسالی 20 سال گذشته مراتع شهرستان گناباد به شدت کاهش یافته اظهارکرد: چرای دام و در نتیجه کاهش این عرصه‌ها، سبب فقر شدید مراتع در منطقه شده است.
وی بیان‌کرد: 231 هزار هکتار از اراضی این شهرستان در قالب 4 کانون فرسایش بادی نیازمند اجرای عملیات بیابان زدایی و مقابله با ریزگردهاست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code