موضوعات
خراسان رضوی

ساخت باغ اسرار خراسان در آرامگاه ملاهادی سبزواری

نویسنده: سحر وحدت خراسان‌رضوی - خبرنگار همشهری
رئیس میراث فرهنگی سبزوار از ساخت موزه عرفان و فلسفه در آرامگاه حاج ملاهادی سبزواری خبر داد.
1395/01/15
وی در گفت‌وگو با همشهری با اشاره به اینكه در طول تاریخ فلسفه هیچكس تخلص« اسرار» نداشته و تنها كسی كه خود را به نام اسرار متخلص كرده حاج ملاهادی سبزواری بوده است، گفت: موزه عرفان و فلسفه با همكاری دانشگاه حكیم سبزواری در محل آرامگاه این حكیم فرزانه راه‌اندازی خواهد شد تا اندیشمندان و فلاسفه بتوانند با آثار وی آشنا شوند.
«محمود رضا سلیمانی» با بیان اینكه یكی از اقدامات ما برای شناخت این شخصیت پیگیری ثبت روز حاج ملاهادی سبزواری در سالنامه رسمی كشور است، افزود: از گذشته تاكنون پیگیری‌های زیادی در این حوزه صورت گرفته است.
وی اظهار كرد: آرامگاه حاجی سبزواری دارای مفهوم و معنایی ویژه است و هر‌شخصی که می‌خواهد به اسرار خراسان رضوی پی ببرد از این مكان باید دیدن كند.
وی به ایجاد فروشگاه‌های شاخص صنایع دستی استان خراسان رضوی در این آرامگاه اشاره و عنوان كرد: در كنار ظرفیت ویژه معرفی شهرستان‌ها، كارگاه‌های صنایع دستی ایجاد می‌شود. همچنین فروشگاه‌هایی برای تولید و عرضه جاذبه‌های صنایع دستی فعال می‌شود.
سلیمانی اضافه كرد: همایش‌های مختلفی برای معرفی حاج ملاهادی سبزواری در طول سال‌های متمادی برگزار شده كه از مهم‌ترین ثمرات آن زنده شدن نام این دانشمند بزرگ در خراسان و ایران است.
وی با بیان اینكه ما نباید صرفاً به سمت برگزاری همایش‌های مختلف در این حوزه برویم، گفت: برگزاری همایش‌ها نباید جنبه تعارفی داشته باشد و به شرطی اثرگذاری خود را دارد كه دنباله‌دار باشد و پس از آن بتوان مطالباتی را كه حاصل از همایش است پیگیری كرد.
وی با تأكید بر اینكه حاج ملاهادی سبزواری شخصیتی مانند حافظ و سعدی در شیراز دارد و باید به این بزرگوار مانند آنها توجه شود، اظهار كرد: پس از ملاصدرا بزرگ‌ترین فیلسوف جهان اسلام حاج ملاهادی سبزواری است.
این مقام مسئول با اشاره به پیگیری‌ها برای ایجاد موزه عرفان و فلسفه در آرامگاه این حكیم بزرگ، اضافه كرد: این موزه با همكاری دانشگاه حكیم سبزواری راه‌اندازی می‌شود كه امیدواریم هرچه سریع‌تر شاهد این اتفاق مهم باشیم.
سلیمانی با اشاره به ایجاد باغ اسرار خراسان در آرامگاه این حكیم بزرگ افزود: این باغ با 2 هدف مهم ایجاد می‌شود كه مهم‌ترین آن شناخت حاج ملاهادی سبزواری از سوی تمام مردم ایران است.
وی ادامه داد: در این باغ شهرهای مختلف استان معرفی می‌شوند. مردم ایران برای ورود به استان باید از سبزوار عبور كنند و برای شناخت سایر شهرهای استان وارد باغ اسرار می‌شوند كه همین مزیت سبب معرفی این مجموعه می‌شود.
وی بیان کرد: ساختار این بنا دارای 56 غرفه است كه در آن تمام شهرستان‌های استان خراسان می‌توانند با نصب پوستر و اطلاعات تصویری، شهر خود را به مسافران و گردشگران معرفی كنند.
سلیمانی با بیان اینكه بنای اسرار بزرگ ایستگاه ویژه‌ای برای شناساندن استان به كشور خواهد بود، عنوان كرد: با رونمایی از این پروژه گردشگری پاتوق خاصی برای هنرمندان، مفاخر و عرفا در این مكان مهیا می‌شود.

روز بزرگداشت حاج ملاهادی سبزواری
عضو شورای اسلامی شهر سبزوار نیز با بیان اینكه تلاش خوبی در گذشته برای معرفی حاج ملاهادی سبزواری صورت نگرفته است، گفت: شورای اسلامی شهر در كنار سایر ادارات و نهادهای شهرستان به دنبال ثبت روز حاج ملاهادی سبزواری به‌عنوان یك روز رسمی در سالنامه كشور است.
«مهدی مقصودی» با بیان اینكه با پیگیری‌های صورت گرفته روز 8 اسفند به‌عنوان روز حاج ملاهادی سبزواری در حاشیه برخی سالنامه‌ها نوشته می‌شود، گفت: ثبت این روز نیاز به تشكیل كارگروه و همكاری همه ادارات شهرستان دارد كه امیدواریم این هدف هرچه سریع‌تر محقق شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code