موضوعات
خراسان رضوی

حمل بار با خودروهای فرسوده در مشهد

نویسنده: علی نیکخواه خراسان‌رضوی-خبرنگار
مدیرعامل سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار دورن‌شهری مشهد و حومه گفت: حدود ۳۵ درصد خودروهای حمل بار فرسوده هستند و این خودروها جزو منابع آلودگی مشهد محسوب می‌شوند....
1396/07/19
   مدیرعامل سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار دورن‌شهری مشهد و حومه گفت: حدود ۳۵ درصد خودروهای حمل بار فرسوده هستند و این خودروها جزو منابع آلودگی مشهد محسوب می‌شوند.
«حسین مختاری» با اشاره به اجرای طرح جایگزینی خودروهای نو با فرسوده، توضیح داد: با هدف تسریع روند نوسازی خودروهای حمل بار فرسوده، سال گذشته لایحه‌ای به منظور اعطای تسهیلات بلندمدت ۴۵ ماهه به میزان ۸۰ درصد قیمت خودرو و با سود ۱۰ تا ۱۲ درصد در شورای شهر به تصویب رسید، اما با توجه به لایحه دولت برای نوسازی خودروهای سنگین تصمیم گرفتیم تا طرح شورای شهر را متوقف کنیم و نوسازی این خودروها را در قالب طرح هیأت دولت و تسهیلات دولتی انجام دهیم.
این مدیر با اشاره به این که اجرای طرح از یک ماه پیش آغاز شده است،گفت: تاکنون ۴۰ نفر در این طرح ثبت نام کردند و امیدواریم در آینده این تعداد افزایش یافته و نوسازی خودروهای باری فرسوده تسریع شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار دورن شهری مشهد و حومه ادامه داد: در چند سال گذشته ۲۱ هزار و ۸۰۰ پروانه فعالیت برای خودروهای باری صادرشده است. همچنین ۱۶هزار پروانه اشتغال برای رانندگان حمل‌ونقل عمومی صادر کردیم که از این تعداد 6هزارو500 پروانه در سال گذشته صادر شده است.
مختاری با اشاره به ساماندهی رانندگان در قالب ۲۷۰ شرکت حمل‌ونقل بار توضیح داد: تا کنون حدود ۶۰ درصد خودروهای مشهد ساماندهی شده‌اند و بر این اساس یکی از شهرهای پیشرو در این زمینه هستیم.
وی افزود: همچنین دوره‌های مفصل آموزشی برای رانندگان پیش بینی شده و زمان و تعداد جلسات از ۱۱ ساعت در قالب ۵ دوره، به ۱۳ ساعت در قالب ۷ دوره افزایش یافته است. همچنین برای افرادی که امکان حضور در دوره‌ها را ندارد یک بسته آموزشی در قالب لوح‌فشرده تهیه شده که افراد می‌توانند با مطالعه آن در منزل تنها در آزمون‌ها حضور پیدا کنند.

دومین توفقگاه ماشین‌‌های ساختمانی
مختاری با تاکید بر اهمیت نظارت و بازرسی بیان کرد: در مجموع در سال‌های ۹۵ و ۹۶ حدود ۵۰ هزار خودرو مختلف باری را اعمال قانون کرده و در راستای کاهش آلودگی هوا ۲۲ هزار مورد هم اعمال درباره قانون معاینه فنی را داشتیم. همچنین ۲۰۰ مورد بازدید از شرکت‌های باری انجام شده است.
وی راه‌اندازی توقفگاه‌های خودروهای باری را اقدامی مهم خواند و گفت: سال گذشته توقفگاه باری میثاق در فضایی به وسعت ۲۷ هزار متر مربع راه‌اندازی شد و طی سال گذشته حدود ۲۰ هزار خودرو در این مکان توقف داشتند. توقفگاه باری نمایشگاه نیز در ماه‌های گذشته راه‌اندازی شد که در این مدت حدود ۳۲ هزار پارک خودرو در آن صورت گرفته است.
به گفته مختاری دومین توفقگاه ماشین‌‌های ساختمانی هفته آینده در جنب پایانه معراج در بلوار توس افتتاح خواهد شد.
وی با اشاره به فعالیت ۲۰۰ خودروی حمل فاضلاب در مشهد توضیح داد: هفته گذشته عملیات اجرایی توفقگاه خودروهای تخلیه فاضلاب در بلوار میامی در زمینی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع آغاز شد که امیدواریم در 4ماه آینده به بهره‌ برداری برسد. امیدواریم تحت هیچ شرایطی این تانکرها در حاشیه خیابان توقف نکنند. با ایجاد توقفگاه جدید این معضل بهداشتی مرتفع می‌شود.
مختاری افزود: این تانکرها شبانه در خیابان‌های فرعی پارک می‌کردند و بچه‌های کوچک بعضا با آب این تانکرها دستشان را می‌شستند و این موضوع باعث به خطر افتادن سلامت این افراد می‌شد. قرار است روی این تانکرها مکان یاب نصب شود تا بتوانیم تردد این خودروها را کنترل کنیم.
وی با اشاره به اجرای طرح جلوگیری از حمل بار اضافی توضیح داد: با اجرای این طرح و جلوگیری از حمل بار اضافی توسط خودروهای حمل بار تخلفات اضافه بار در رسته‌های مختلف از ۲۵ درصد به ۵ درصد کاهش یافته است. در نظر داریم در ۱۱ ورودی شهر سامانه توازن برای سنجش میزان حمل بار توسط خودروهای باری را نصب کنیم تا از ورود خودروهای دارای بار اضافی به شهر جلوگیری شود.
مختاری با اشاره به این نکته که شهر مشهد به3 بخش قرمز، زرد و سبز تقسیم شده است، افزود: ورود خودروهای باری و سنگین به محدوده سبز که شامل بزرگراه‌ها می‌شود در همه ساعات روز آزاد است، اما در بخش قرمز که همان محدوده طرح ترافیک می‌شود، فقط در ساعت۲۳ تا ۶ صبح امکان تردد وجود دارد.همچنین بخش زرد شامل مناطق بین محدوده‌های قرمز و سبز می‌شود که ورود خودروهای باری به آنجا نیز با محدودیت‌هایی مواجه است.

مقابله با سرقت
مدیرعامل سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار دورن شهری مشهد و حومه، ساماندهی خودروهای یدک‌کش توسط این سازمان را اقدامی مهم دانست و ادامه داد: خودروهای یدک کش در داخل شهر سامان مشخصی نداشتند. متاسفانه توسط خودروهای جعلی یدک کش سرقت‌های زیادی انجام می‌شد. مردم وقتی می‌دیدند یک یدک کش خودرو دیگری را می‌کشد فکر می‌کردند که خودرو خراب شده است.
وی با یادآوری این نکته که سرقت‌های مشابه در شهرهای دیگر هم اتفاق افتاده خبر داد: طی یک سال گذشته 10 شرکت اصلی امداد خودرو را ساماندهی کردیم و 155 خودرو هم از ما برچسب و مجوز گرفته اند. در مشهد حدود 100خودروی یدک کش دیگر وجود دارد که طی ماه‌های آینده به آنها مجوز خواهیم داد. یدک کش‌هایی که کد فعالیت و برچسب دارند مجاز نیستند و در این رابطه با مراکز 118 هماهنگ کرده ایم تا شماره تلفن مراکز غیرمجاز قطع شوند.
این مدیر شهری با اشاره به اجرای طرح «پایش پیمایش» به منظور صرفه‌جویی در مصرف سوخت و جلوگیری از قاچاق سوخت از بهمن سال گذشته در شهرها، خاطرنشان کرد: در فاز اول اجرای این طرح حدود ۴۵۰ هزار راننده در کشور و ۱۵ هزار نفر در مشهد باید با ثبت در سامانه وزارت نفت  نسبت به میزان کارکردشان خوداظهاری کنند و در فاز دوم باید پروانه بگیرند. صورتی که برای اخذ پروانه اقدام نکنند سوخت آن‌ها از 3 هزار لیتر کاهش خواهد یافت. اجرای این طرح در ۶ ماه گذشته منجر به صرفه جویی حدود ۲/۶ میلیارد لیتر سوخت در کشور شده است.
مختاری با اعلام این خبر که 27 شرکت پیک ‌موتوری مجوزدار در مشهد فعال هستند، گفت: موارد غیرمجاز به‌دلیل صادر نشدن آئین‌نامه جدید هنوز پلمب نشده‌اند تا در زمان معین اقدامات قانونی را انجام دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code