موضوعات
خراسان رضوی

حضور گردشگران خارجی در مراسم تعزیه خوانی روستای فدیشه نیشابور

نویسنده:
مراسم تعزیه خوانی روستای فدیشه نیشابور با حضور70 هزار عزادار حسینی از نقاط مختلف ایران و برخی گردشگر خارجی از کشورهای آمریکا، اسپانیا، آلمان، عراق و پاکستان برگزار شد.
1396/07/11
به گزارش ایرنا، خانم «آنا» از کشور آلمان که برای دیدن مراسم تعزیه خوانی به نیشابور آمده بود،گفت: برای من بسیار شگفت انگیز است که پس از گذشت این همه سال هنوز مردم به یاد امام حسین (ع) که در راه عدالت و حفظ اسلام به شهادت رسیده عزاداری می‌کنند.
وی با اشاره به نظم و ترتیب حاکم بر این مراسم افزود: در بازگشت به کشورم برای همه تعریف خواهم کرد که شاهد چه مراسم با شکوهی بودم.
«مهدی نجفی» از پیشکسوتان تعزیه خوانی نیز گفت: عاشورای هر سال حدود 70 هزار عزادار حسینی از سراسر جهان در مراسم تعزیه خوانی روستای فدیشه شرکت می‌کنند و این مراسم با حضور 50 هیأت از روستاهای مجاور برگزار می‌شود.
وی افزود: این تعزیه خوانی آمیخته با هنرهایی همچون موسیقی، تئاتر و شعر بسیار مورد توجه و علاقه مردم قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در اجرای این مراسم ابتدای آیین «عَلَم سلام» انجام می‌شود و در ادامه آن مراسم تعزیه خوانی و «شبیه گردانی» با هنرنمایی 25 تعزیه خوان برگزار می‌شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور نیز گفت: همزمان با هفته گردشگری و مصادف شدن با ایام سوگواری حضرت امام حسین (ع) تور گردشگری مراسم آیینی علم گردانی روستای فدیشه برگزار شد.
«هادی شریفان» افزود: در این مراسم عزاداران روستای میزبان به استقبال عزاداران روستاهای همجوار که به فدیشه آمده اند می‌روند که این مراسم به «علم سلامی» یا «علم خبری» مشهور است.
وی در باره نحوه برگزاری این مراسم اظهار کرد: روستای میزبان، علم خود را آذین بسته و در ورودی روستا به استقبال هیأت‌های روستاهای مجاور می‌رود.
وی گفت: دسته‌های عزاداری روستاهای میهمان با رسیدن به دسته عزاداری روستای میزبان علم خود را به سوی پایین خم کرده و اصطلاحا سلام می‌دهند که با اشعار و مرثیه سرایی مداحان همراه است.
شریفان افزود: پس از مرثیه سرایی، دسته‌های عزاداری با هم یکی شده و به میدان اصلی روستا می‌روند و در آنجا مراسم تعزیه خوانی انجام می‌گیرد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور در این رابطه گفت: مراسم تعزیه خوانی در روستای فدیشه قدمت 300 ساله دارد که از ساعت 8 صبح روز عاشورا آغاز شده و تا عصر آن روز ادامه دارد.
«عباس کرخی» با اشاره به استقبال پرشور مردم از این مراسم افزود: هر سال افراد بسیاری برای دیدن این مراسم از سراسر ایران و حتی کشورهای دیگر به این روستا می‌آیند و اهالی روستا نیز از شب گذشته با تدارک 70 دیگ حلیم به پذیرایی از عزاداران حسینی می‌پردازند و در این روز در خانه اهالی روستا بر روی همه عزاداران حسینی باز است.
وی اظهار کرد: نیشابور از شهرهایی است که هنر تعزیه خوانی در آن دارای قدمت بسیاری است به‌طوری که «پیتربروک» نمایشنامه نویس مطرح جهان در دیدار از گروه‌های تعزیه نیشابور آن را در دنیا منحصر به فرد توصیف کرده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code