موضوعات
خراسان رضوی

بیماران از اورژانس بیمارستان واسعی سبزوار ناراضی‌اند

نویسنده: سحر وحدت خراسان‌رضوی-خبرنگار
روزانه بیش از ۳۵۰ نفر به اورژانس بیمارستان واسعی سبزوار مراجعه می‌کنند. با وجود ارائه خدمات مناسب به بیماران در این مرکز، اما فضای نامناسب بخش اورژانس این بیمارستان نارضایتی نسبی مراجعان را به همراه داشته است...
1396/07/19
  روزانه بیش از ۳۵۰ نفر به اورژانس بیمارستان واسعی سبزوار مراجعه می‌کنند. با وجود ارائه خدمات مناسب به بیماران در این مرکز، اما فضای نامناسب بخش اورژانس این بیمارستان نارضایتی نسبی مراجعان را به همراه داشته است. نارضایتی‌هایی که انتظار می‌رود با توجه به کیفیت خدمات در سایر بخش‌های این مرکز، برطرف شود. بافت فرسوده و استاندارد نبودن فضای اورژانس، سیستم تهویه نامطبوع، یکی بودن بخش بیماران سرپایی و بستری و تفکیک‌نشدن بخش بانوان و آقایان در اورژانس از مهم‌ترین علل نارضایتی مردم از اوراژانس واسعی است.

مشکلات اورژانس بیمارستان واسعی
«علی سلیمانی» از مراجعان اورژانس واسعی گفت: هوای این بخش از بیمارستان مناسب نیست که این باعث نارضایتی بیماران شده است.
وی با ابراز نارضایتی از سیستم تهویه این بخش افزود: با توجه به اینکه روزانه تعداد زیادی از مردم با سنین متفاوت به اورژانس مراجعه می‌کنند، این مشکل باید برطرف شود زیرا کیفیت هوای موجود باعث ناراحتی بیماران مسن تر می‌شود.
«معصومه جباری» از دیگر شهروندان سبزواری با بیان اینکه فضای اورژانس بیمارستان اصلا مناسب نیست، اظهارکرد: اورژانس هر بیمارستان از مکان‌هایی است که روزانه افراد زیادی به آن مراجعه می‌کنند و به همین دلیل انتظار می‌رود فضای مناسب‌تری نسبت به سایر بخش‌ها داشته باشد.
وی با اشاره به کوچک بودن بخش اورژانس بیمارستان واسعی ادامه داد: متاسفانه فضای اورژانس قدیمی و نوسازی انجام نشده است و این بخش با استانداردهای روز که در سایر بیمارستان‌ها شاهد هستیم، مطابقت ندارد.
این شهروند افزود: یکی دیگر از مشکلات عمده و مهم این بخش یکی بودن بخش بیماران سرپایی با بخش بستری است که این امر موجب شلوغی و سروصدا می‌شود که برای بیماران آزاردهنده است. جباری گفت: با توجه به اینکه خدمات درمانی در سایر بخش‌های این بیمارستان به نحو مطلوبی انجام می‌شود انتظار است که مشکلات بخش اورژانس این مرکز نیز که روزانه مراجعان زیادی را پذیرش می‌کند، برطرف شود.
 
بهسازی اورژانس بیمارستان واسعی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در پاسخ به این مشکلات گفت: نوسازی و بهسازی بخش اورژانس بیمارستان واسعی در آینده نزدیک انجام می‌شود.
«علیرضا مسلم» افزود: با اجرای طرح تحول نظام سلامت یکی از مهم ترین اولویت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌های پزشکی توجه ویژه به اورژانس‌های پیش بیمارستانی ( جاده‌ای و شهری ) و بیمارستانی، بود.
وی ادامه داد: درهمین راستا و براساس دستورالعمل‌های وزارتخانه بهسازی و نوسازی بخش اورژانس مراکز آموزشی درمانی شهرستان سبزوار و افزایش تخت‌های درمانی آنها آغاز و برای نخستین بار در بیمارستان شهیدان مبینی انجام شد.
وی اظهار کرد: پس از بیمارستان شهیدان مبینی، مرکز آموزشی درمانی امداد شهید دکتر بهشتی با توجه به اینکه روزانه تعداد زیادی از بیماران تصادفی و تروما به آنجا انتقال می‌یابند در اولویت قرار گرفت.
مسلم با بیان اینکه درحال حاضر مناقصه طرح توسعه و بهسازی اورژانس بیمارستان واسعی انجام و به شرکت اجرا کننده تحویل داده شده است، عنوان کرد: نقشه‌های نهایی برای تایید به وزارت بهداشت ارسال شده است که بلافاصله پس از تایید عملیات عمرانی آن آغاز می‌شود.

اعتبار موردنیاز
رئیس مرکز آموزشی درمانی واسعی سبزوار نیز با بیان اینکه بیمارستان واسعی سبزوار در سال 81 براساس جمعیت وقت شهرستان ساخته شده است، گفت: با گذشت زمان و افزایش جمعیت اورژانس این مرکز نیاز به افزایش تخت‌های درمانی، وسعت مکانی و به روز رسانی بر اساس استاندارد‌های روز را دارد.
«مهدی مولوی» اظهار کرد: روزانه بیش از ۳۵۰ نفر به اورژانس بیمارستان مراجعه می‌کنند که بطور میانگین 40 نفر بستری می‌شوند در همین راستا تعداد تخت‌های درمانی بخش اورژانس باید از 35 به 54 تخت افزایش یابد که این امر در طرح بهسازی و نوسازی بخش اورژانس پیش بینی شده است.
وی با تاکید به اینکه اورژانس واسعی بر اساس استانداردهای روز نیست، افزود: با اجرای طرح هتلینگ بیمارستان بخش بانوان و آقایان و همچنین بخش بیماران سرپایی و بستری از هم تفکیک می‌شوند. وی ادامه داد: با اجرای این طرح در اورژانس، 2 بخش بانوان و آقایان، یک بخش تحت نظر (ویژه) و بخش سرپایی هر یک به تفکیک ایجاد خواهد شد.  رئیس بیمارستان واسعی سبزوار با بیان اینکه اعتبار عمرانی این طرح 70 میلیارد ریال است، اظهارکرد: 50 درصد این اعتبار از وزارت بهداشت و دانشگاه و مابقی آن از طریق تسهیلات بانکی تامین می‌شود. مولوی گفت: فضای حال حاضر اورژانس بیمارستان 700 مترمربع است که با اجرای طرح نوسازی و بهسازی به 2 هزار و 500 مترمربع افزایش می‌یابد. وی با بیان اینکه این طرح در 2 فاز اجرا می‌شود، اضافه کرد: به دلیل مراجعات همه روزه و زیاد مردم به مراکز درمانی و عدم امکان تعطیلی، فاز نخست این طرح از قسمت شرقی اورژانس آغاز و پس از تکیمل فاز دوم اجرا می‌شود. مولوی با اشاره به مدت زمان نگهداری بیماران در اورژانس بیمارستان گفت: بیماران در مدت زمان کمتر از 6 ساعت وضعیت شان برای ترخیص یا بستری مشخص می‌شود که این زمان بر اساس استاندارهای روز است.
وی ادامه داد: باوجود فضای کوچک و تراکم جمعیتی، افزایش تعداد پرسنل بخش برای ارائه خدمات مناسب به بیماران، ارتقای سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و بهبود تهویه بخش تا حدی که ظرفیت وجود داشته، انجام شده است.
مولوی اظهار کرد: باتوجه به اینکه بیشترین درصد مراجعان به مرکز درمانی واسعی، بیماران داخلی، سکته مغزی و مسمومیت‌ها هستند، همه روزه 2 متخصص (مغز و اعصاب و داخلی) 24 ساعته برای ارائه خدمات به نیازمندان حوزه سلامت، در بیمارستان حضور دارند.
وی اضافه کرد: همچنین در 20 روز نخست ماه به صورت ۲۴ ساعته متخصص طب اورژانس حضور دارد که در روز‌های آتی هرروز در بخش اورژانس حضور خواهند داشت و همزمان نیز پزشکان عمومی در اورژانس به ارائه خدمات درمانی سرپایی مشغول هستند. مرکز آموزشی درمانی واسعی سبزوار در سال 81 با عنوان بیمارستان واسعی و با 128 تخت و 15 بخش و واحد با مشارکت خیرین فعالیت خود را آغاز کرد. این مرکز در حال حاضر دارای 30 واحد و بخش است. این بیمارستان با 800 نیروی درمانی (پیراپزشکی، پزشکان عمومی، تخصصی و فوق تخصص) و خدماتی به نیازمندان حوزه سلامت ارائه خدمات می‌کند. مرکز آموزشی-  درمانی واسعی، یک بیمارستان عمومی است و روزانه مراجعان زیادی را پذیرش می‌کند. این بیمارستان یکی از مهم‌ترین مراکز درمانی در شرق کشور و میزبان بیماران شهرستان‌ها و استان‌های اطراف است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code