موضوعات
خراسان رضوی

اهمیت قیام حسینی در پیچ تاریخی صدر اسلام

نویسنده: آیت‌الله علیرضا اعرافی
هر بخش از نهضت اباعبدالله الحسین(ع) را که بنگریم، چه در عرصه زندگی فردی و چه در زندگی اجتماعی و مبارزه با ظلم و ستم در مسیر برقراری کلمه «الله» در جامعه، مشحون و سرشار از درس‌های ناب زندگی است....
1396/07/05
هر بخش از نهضت اباعبدالله الحسین(ع) را که بنگریم، چه در عرصه زندگی فردی و چه در زندگی اجتماعی و مبارزه با ظلم و ستم در مسیر برقراری کلمه «الله» در جامعه، مشحون و سرشار از درس‌های ناب زندگی است. در ماجرای عاشورا حضرت امام حسین(ع) مظلومانه اما با عزت و افتخار در برابر فرهنگ منحط جاهلی که اسلام را به تحریف می‌کشاند ایستاد و با خون مطهر خود نگذاشت بدعت‌های جاهلی در جامعه دینی به جای سنت‌های نبوی مطرح شود و دستگاه طاغوت به آسانی آن را تبلیغ و ترویج کند. از این نظر معتقدیم واقعه عاشورا تقابلی ساده میان جریان حق و باطل نیست؛ بلکه فراتر از آن در عاشورا حق در برابر باطل قرار گرفت و همه شاخصه‌ها و مؤلفه‌های این جدال و درگیری را می‌توان در این ماجرا سراغ گرفت.
سیدالشهدا وقتی دیدند فرهنگ ظالمانه، اشرافی‌گری، پادشاهی و تحریفگر همه حقایق اسلام، بر همه مقدرات جامعه اسلامی آن زمان حکمفرما شده است، در برابر این وضع احساس تکلیف کردند و در وصیت‌نامه خویش خطاب به برادرشان محمد حنفیه فرمودند من برای اصلاح امت جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر حرکت و قیام می‌کنم. به راستی که اگر روند تغییر اسلام و تحریف حقیقت دین در میان نبود، شاید عاشورا چنین در گستره تاریخ نمی‌درخشید و ماندگار نمی‌شد. با این تفسیر عاشورا نه تنها بر جریان مکتب و فرهنگ اهل‌بیت(ع) و محبان و شیعیان آن، حق بزرگی دارد، بلکه به معنای حقیقی کلمه بر همه هویت دینی و بر همه طبقات جامعه اسلامی و بلکه جامعه بشری، حق دارد. از این نظر نباید آن را محدود به جامعه دینی خودمان کنیم. چون پیام عاشورا فرادینی و فرازبانی است و باید از همه ابزارهای فرهنگی و رسانه‌ای موجود استفاده کنیم تا روزبه‌روز عمق و دامنه تأثیر این موضوع را به جهانیان نشان دهیم تا روشن شود کشتی نجات حسینی متعلق به همه بشریت است.
اگر قیام سرخ حسینی در آن پیچ مهم تاریخی نبود، همه حقیقت و هویت اسلام از سوی دستگاه طاغوت اُموی و در رأس آن یزیدبن معاویه به تحریف و انحراف کشیده می‌شد و از حقیقت اسلام برای نسل‌های بعد چیزی باقی نمی‌ماند. با توجه به عظمت و اهمیت قیام حسینی وظیفه ماست که اول، در مسیر معرفت‌افزایی جامعه نسبت به عاشورا از همه توان و ظرفیت خود به درستی استفاده کنیم و دوم این که در عرض ادب به ساحت مقدس سید و سالار شهیدان و عزاداری در دستگاه سیدالشهدا(ع) به گونه‌ای رفتار کنیم که خدای ناکرده نوع رفتار و عملکرد ما، مایه وهن اهل‌بیت(ع) و امام حسین(ع) نباشد.
مهم این که به موازات افزایش بصیرت و معرفت، در عاشورا و ماجرای کربلا بکوشیم شور حسینی را هم در وجودمان با عزاداری‌ها و برپایی مراسم ماتم سیدالشهدا(ع) حفظ و تقویت کنیم. مهم این است که این شور و شعور باید با هم تلفیق شود. به این معنا که هم در این قضیه بُعد عقلانیت و تفکر را ارتقا دهیم، هم از توجه به بُعد احساس و عاطفه غافل نشویم.
آیت‌الله علیرضا اعرافی
امام جمعه قم و مدیر حوزه‌های علمیه کشورارسال پیام اشتراک 
 
 Security code