موضوعات
خراسان رضوی

افزایش3 برابری ترانزیت در مسیر راه آهن سرخس - رازی

نویسنده:
مدیرکل راه آهن خراسان گفت: طی 6 ماه نخست امسال حجم حمل بار ترانزیتی در کریدور ریلی «سرخس» خراسان رضوی در مرز با ترکمنستان و «رازی» آذربایجان غربی در مرز با ترکیه نسبت به مدت مشابه پارسال 289 درصد رشد داشته است.
1396/07/18
به گزارش روابط عمومی این اداره کل «محمدهادی ضیایی مهر» گزارش داد: 20 هزار تن بار ترانزیتی در مسیر پایانه ریلی سرخس - رازی در طول این مدت جا به جا شد.
وی ادامه داد: با اعطای 50 درصد تخفیف به همه محموله‌ها در این مسیر ترانزیتی رشد چشمگیری در حجم حمل بار در این خط آهن رخ داده، به طوری که در 6 ماه گذشته 16 هزار تن کود شیمیایی از ترکمنستان به مقصد ترکیه حمل شد. این در حالی است که در مدت مشابه پارسال این حجم هزار و 500 تن بود که امسال 10 برابر شده است.
مدیرکل راه آهن خراسان گفت: ترانزیت بار به عنوان یکی از اجزای خدمات حمل و نقل به‌خاطر موقعیت ممتاز جغرافیایی ایران جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد کشور دارد. از جمله مزایای گسترش خدمات ترانزیتی برای اقتصاد افزایش و تنوع درآمدهای دولت، ایجاد اشتغال پایدار و کاهش اثر تحریم‌های اقتصادی  است.
طی 6 ماه نخست امسال یک میلیون و 716 هزار تن بار داخلی و خارجی ازطریق راه‌آهن خراسان جا به جا شد. از این میزان 780 هزار تن آن مربوط به صادرات، واردات و ترانزیت ریلی از پایانه ریلی سرخس است. همچنین 510 هزار تن از این میزان به ترانزیت ریلی در مسیر آسیای مرکزی به بندرعباس و مرز رازی تعلق دارد.
از مجموع 12هزار و 500 کیلومتر ظرفیت شبکه ریلی کشور هزار و 500 کیلومتر معادل 12 درصد در خراسان رضوی قرار دارد. این استان بیشترین سهم و رتبه نخست جا به جایی مسافر را در ناوگان ریلی کشور به خود اختصاص داده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code