موضوعات
خراسان رضوی

اشتغال در خراسان‌رضوی؛ شعارها و واقعیت‌ها

نویسنده: زهره الوندی خراسان‌رضوی-خبرنگار
کلاه نمدی روی سرش را جابه‌جا می‌کند و با چشمانی منتظر در انتظار کارفرمایی است که او را برای کارگری انتخاب کند. به دلیل رکود ساخت و ساز در هر ماه فقط 10 روز مشغول کار می‌شود....
1396/07/19
  کلاه نمدی روی سرش را جابه‌جا می‌کند و با چشمانی منتظر در انتظار کارفرمایی است که او را برای کارگری انتخاب کند. به دلیل رکود ساخت و ساز در هر ماه فقط 10 روز مشغول کار می‌شود. از بیمه و امکانات شغلی مانند دیگر هم‌صنفانش بی‌نصیب است. «رضا رمضانی»، فوق لیسانس متالوژی از دانشگاه فردوسی نیز از دیگر متقاضیان بازار کار در مشهد است. او نیز با تحصیلات عالی مانند یک کارگر بی‌سواد بیکار است. «بهناز جواهری» فارغ‌التحصیل کشاورزی نیز بیکار است و بیکاری او در حالی است که کشاورزی خراسان به دلیل شیوه‌های سنتی کشت و زرع رو به نابودی است.
کارگران سر گذر و رضاها و بهنازهای بسیاری با تخصص‌های خاص خود در استان و کشور، متقاضی اشتغال در این بازار بحران زده هستند اما از کار خبری نیست. هر چند که «علیرضا رشیدیان»، استاندار خراسان رضوی اخیرا اعلام کرده است که «بر اساس آخرین آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی در انتهای تابستان امسال این استان از 2 میلیون و 150 هزار اشتغال عبور کرد و از انتهای تابستان 95 تا انتهای تابستان 96 حدود 175 هزار فرصت شغلی جدید در خراسان رضوی ایجاد شده» اما ظواهر نشان می‌دهد بهبودی در بازار کار استان ایجاد نشده و جمعیت متقاضیان کار همچنان رو به افزایش است.

اشتغال،  نیازمند تحول اقتصادی
رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی دلیل این موضوع را دو برابر بودن جمعیت متقاضیان جدید در بازار کار عنوان می‌کند و می‌افزاید: آمار ارائه شده از سوی استاندار خراسان‌رضوی در خصوص ایجاد 175 هزار فرصت شغلی جدید در استان صحیح است اما مشکل اصلی این است که به ازای ایجاد یک شغل جدید و اشتغال برای یک نفر، 2 متقاضی جدید به جمع افراد جویای کار افزوده می‌شود. یعنی همواره دو برابر اشتغال ایجاد شده، متقاضی جدید به بازار کار افزوده می‌شود.
«محمد حسن روشنک» اضافه می‌کند: راه حل بحران بیکاری از توان دولت خارج است و همه نهاد‌ها باید به این موضوع ورود کنند. با جابه‌جایی بودجه نیز نمی‌توان بحران بیکاری را حل کرد زیرا این مشکل مختص یک دولت نیست بلکه عملکرد متولیان در چند دهه اخیر سبب بروز بحران فعلی شده است.
روشنک می‌گوید: چند دهه پیش که با فضای ناامن اقتصادی سرمایه‌گذاران را از کشور راندیم و باعث شدیم فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اشتغال از بین برود باید به فکر امروز می‌بودیم. روزی که ظرفیت دانشگاه‌ها را بالابردیم بدون توجه به افزایش ظرفیت اشتغال، باید به امروز فکر می‌کردیم.
رئیس کانون کارآفرینان استان همچنین با بیان اینکه، طی چند دهه اخیر ظرفیت دانشگاه‌ها افزایش یافت تا نیروی جوان دیرتر سرریز بازار کار شود، اظهار می‌کند: این راهکار فقط 3 تا 4 سال پاسخگوی نیاز اشتغال بود و اکنون اقتصاد ما اجازه اشتغال به این همه نیروی جوان تحصیل‌کرده را نمی‌دهد.
روشنک با تاکید بر اینکه دولت فعلی از عهده برون رفت از بحران بیکاری بر نمی‌آید، ادامه می‌دهد: نمی‌خواهم به گذشته بازگردم اما، در دولت نهم و دهم که حجم درآمدهای نفتی به بالاترین حد خود در طول تاریخ ایران رسیده بود باید برای مشکلات امروز پس‌انداز می‌کردیم. در آن زمان این اتفاق نیافتاد و سرمایه‌های کلان از بین رفت و اکنون که برای اشتغال و آبادانی به آن درآمدها نیازمندیم، چیزی از آن بودجه باقی نمانده است.
این کارآفرین برتر کشور بر تاکید به اینکه برای رفع بحران اشتغال در کشور نیازمند یک انقلاب اقتصادی هستیم، بیان می‌کند: رفع این معضل با تصمیمات مقطعی امکان پذیر نیست. باید 40 درصد از هزینه مدیریت و هزینه‌های جاری کشور را از بالاترین سطوح حکومتی تا پایین‌ترین سطح آن کم کنیم و در عرصه اشتغال و آبادانی هزینه کنیم.

اشتغال و تولید مهم‌ترین مساله استان
استاندار خراسان‌رضوی با تاکید بر اینکه اشتغال و تولید مهم‌ترین مساله استان در سال‌های اخیر به خصوص 2 سال گذشته بوده است، می‌گوید: از انتهای تابستان سال گذشته تا انتهای تابستان 96 حدود 175 هزار فرصت شغلی جدید در استان ایجاد شده است که این آمار نشان می‌دهد هدفگذاری ایجاد 160 هزار شغل برای امسال در استان قابل تحقق است.
«علیرضا رشیدیان» با اشاره به سرمایه‌گذاری دولت در عرصه‌های مختلف استان می‌افزاید: با حجم سرمایه گذاری صورت گرفته شامل 10 هزار و 500 میلیارد تومان در حوزه صنعت، معدن و تجارت، 5هزار و 800 میلیارد تومان در حوزه خدمات و گردشگری و زیارت، 997 میلیارد تومان در حوزه کشاورزی و 320 میلیارد تومان در حوزه آی.تی و آی.سی.تی امیدواریم که به هدف افزایش تولید و اشتغال و صادرات در استان دست یابیم.
وی بیان می‌کند: در قالب طرح‌های فنی و اعتباری نیز 24 میلیارد تومان کمک و تسهیلات برای خراسان رضوی در نظر گرفته شده که نیاز است آئین نامه‌ای تدوین تا به‌درستی هزینه شود.
این مقام مسئول ادامه می‌دهد: بدین منظور طرح‌ها باید قبل از معرفی به بانک‌ها در کمیته‌ای که استانداری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، اتاق بازرگانی و دستگاه‌های متولی در آن عضو هستند مصوب و سپس به بانک‌ها اعلام شوند تا بر اساس اهداف، سند آمایش و برنامه کلی توسعه استان تسهیلات را واگذار کنند.
استاندار خراسان رضوی می‌گوید: با این حجم پول و تسهیلاتی که بانک‌ها از هفته‌های آینده با دریافت کمک‌های یارانه‌ای پرداخت می‌کنند امید است  در 6 ماه دوم امسال شاهد رونق بیشتر در تولید و اشتغال باشیم و در طول یک سال این تسهیلات جذب شوند.

کاهش نرخ بیکاری
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی نیز با بیان اینکه جمعیت شاغل در این استان برای نخستین بار از مرز2 میلیون نفر گذشت اظهار می‌کند: به دنبال اقدامات انجام شده میزان بیکاری در خراسان رضوی تابستان امسال نسبت به مدت مشابه پارسال به میزان 1/5 درصد کاهش یافته است.
«رضا جمشیدی» می‌افزاید: نتایج مقدماتی «طرح نیروی کار» در استان نشان می‌دهد که به دنبال سیاست‌گذاری‌ها و اقدام‌های انجام شده میزان مشارکت اقتصادی تابستان امسال به حدود 45 درصد افزایش و میزان بیکاری به 11 درصد کاهش یافته است.
وی میزان مشارکت اقتصادی را در خراسان رضوی بالاتر از میانگین کشوری اعلام و بیان می‌کند: تابستان پارسال میزان مشارکت اقتصادی در خراسان رضوی 42.4 درصد و میزان بیکاری در این استان 12.5 درصد بوده است. هر یک درصد افزایش مشارکت اقتصادی به معنای افزایش بیش از 50 هزار نفر جویای کار جدید به بازار کار است. جمشیدی همچنین به افزایش 75 هزار نفری تعداد شاغلان خراسان رضوی در بهار امسال اشاره و بیان می‌کند: تعداد شاغلان استان بهار سال گذشته یک میلیون و 935 هزار نفر بود در حالی که این میزان بهار امسال به 2 میلیون و 55 هزار نفر افزایش یافته است.
این مقام مسئول به کاهش نیم درصدی میزان بیکاری در خراسان رضوی طی بهار امسال نیز اشاره و اظهار می‌کند: میزان بیکاری بهار پارسال 14/8 درصد بود که امسال به 14/3 درصد کاهش یافت.
وی می‌افزاید: 17 درصد از کل اشتغال ایجاد شده در کشور طی بهار امسال مربوط به خراسان رضوی است. کل اشتغال ایجاد شده در کشور طی بهار امسال 703 هزار نفر بود که خراسان‌رضوی سهم بالایی در این زمینه داشته است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ادامه می‌دهد: بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان مشارکت اقتصادی در استان بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 درصد افزایش یافته و از 43/1 به 45/1 درصد رسیده است.
وی همچنین با بیان اینکه میزان بیکاری در استان پارسال از میانگین کشوری بالاتر بود می‌گوید: بیکاری استان طی سال گذشته 13/2 درصد و میانگین کشوری آن 12/4 درصد بوده است.
جمشیدی با اشاره به اینکه میزان بیکاری در خراسان‌رضوی طی سال گذشته 8/0 درصد از میانگین کشوری بیشتر بوده است، می‌افزاید: بررسی نشان می‌دهد دانش آموختگان مراکز آموزش عالی 48 درصد از بیکاران خراسان رضوی و در حدود نیمی از جویندگان کار را در این استان تشکیل می‌دهند.

تثبیت 33 هزار شغل
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی نیز در این خصوص می‌گوید: در طول یک سال گذشته با رسیدگی به پرونده‌های مربوط به واحدهای تولیدی استان، از تعطیلی واحدها جلوگیری و بیش از 33 هزار فرصت شغلی درآنها تثبیت شد.
«سید امیر مرتضوی» بر تلاش دادگستری این استان برای امنیت خاطر سرمایه گذاری و توسعه صنعتی تاکید و بیان می‌کند: با حمایت‌های لازم از سوی دادگستری خراسان رضوی و تلاش‌های اعضای کمیسیون 5 نفره شهرک‌های صنعتی، در طول یک سال گذشته 300 پرونده مربوط به واحدهای تولیدی استان با میانگین 110 شغل برای هر واحد به این کمیسیون ارجاع شد، به طوری که تاکنون منجر به حفظ بیش از 33 هزار شغل شده است.
وی اظهار می‌کند: عمده پرونده‌های مزبور مربوط به مشکلات صنعتگران با بانک‌ها، اداره امور اقتصادی و دارایی، بیمه و سایر سازمان‌های مرتبط در حوزه روش محاسبات سود و جرائم، نوع قراردادهای بانکی، عدم توان پرداخت از سوی فعالان حوزه صنعت و مصادره اموال یا کارخانه‌های آنها از سوی بانک‌ها بوده است.
مرتضوی می‌گوید: با مصوبات این کمیسیون و مساعدت‌های قانونی، بانک‌ها با ارائه مهلت و تسهیلات دیگر به صنعتگران به مطالبات قانونی خود رسیده و کارخانه‌ها نیز از تعطیلی نجات یافتند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code