موضوعات
خراسان جنوبی

14 سال خشکسالی در مزارع زعفران خراسان‌جنوبی

نویسنده:
استاندار خراسان جنوبی گفت: تداوم پدیده خشکسالی طی 14 سال اخیر موجب تهدید در تولید زعفران شده است.
1396/06/13
به گزارش همشهری، «سید علی اکبر پرویزی» که در نشست مشترک رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با فعالان بخش کشاورزی و صنعت غذای استان های خراسان رضوی و خراسان جنوبی که در محل اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد افزود: 15 هزار هکتار از ارضی کشاورزی این استان به کشت زعفران اختصاص دارد.
وی با تاکید براینکه اگر هرچه سریع‌تر برای خشکسالی و مدیریت منابع محدود آب راه حلی پیدا نشود و شرایط ادامه یابد بازار جهانی زعفران را از دست می‌دهیم عنوان‌کرد: از دست دادن بازارهای جهانی زعفران اشتغال و اقتصاد منطقه را متزلزل خواهد کرد.
پرویزی همچنین از تصویب برخی طرح‌ها در مجلس شورای اسلامی در خصوص مدیریت آب انتقاد و بیان کرد: قوانین غیرکارشناسانه موجب شده در برخی حوزه‌ها مانند کشاورزی و آب نتوانیم به خوبی عمل کنیم. به عنوان مثال سال 1387 با اعطای مجوز به تمامی چاه های غیرمجاز 25 سال گذشته، ضربه مهلکی به آب های کشور زده شد.
وی افزود: مجلس باید در قانون گذاری توجه بیشتری داشته باشد و بر روی طرح‌هایی که آثار سوء به همراه دارد بررسی بیشتری انجام دهد. دستگاه های اجرایی گاهی در اجرای قوانین دچار مشکل می شوند. باید اتاق بازرگانی از اجرای برخی قوانین در این حوزه ممانعت  کند تا روند تصویب قوانین غیرکارشناسانه تغییر یابد.
استاندار خراسان جنوبی به طرح جامع زعفران نیز اشاره و بیان کرد: این طرح مورد تایید است و حاضر به سرمایه گذاری در آن هستیم. زعفران از مهمترین محصولات این استان است و در این خصوص کمک حال اتاق بازرگانی هستیم.
همچنین در این نشست تفاهم‌نامه‌ای میان شورای ملی زعفران و کمیسیون کشاورزی مجلس برای همکاری‌های بیشتر در توسعه کشت زعفران در استان‌های خراسان‌رضوی و خراسان‌جنوبی با عنوان «طرح جامع زعفران» به امضاء رسید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code