موضوعات
خراسان جنوبی

کم‌آبی در ۱۹ درصد روستاهای خراسان‌جنوبی

نویسنده: حسین کیانی خراسان‌جنوبی-خبرنگار
طی 18 سال اخیر بیش از 700 روستا در خراسان جنوبی به دلیل خشکسالی خالی از سکنه شده است و با توجه به ادامه روند خشکسالی‌ها مهاجرت از روستاهای این استان همچنان رو به افزایش است....
1396/07/12
  طی 18 سال اخیر بیش از 700 روستا در خراسان جنوبی به دلیل خشکسالی خالی از سکنه شده است و با توجه به ادامه روند خشکسالی‌ها مهاجرت از روستاهای این استان همچنان رو به افزایش است. مهاجرت‌ و خالی شدن روستاها از جمعیت زنگ خطر بزرگی است اما آنگونه که شواهد امر نشان می‌دهد این زنگ خطر هنوز به گوش متولیان امر نرسیده است و بسیاری از روستاهای خراسان جنوبی با بحران بی‌آبی مواجه هستند.

آبرسانی به ۵۰ درصد روستاهای استان با تانکر
نماینده نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: 50 درصد روستاهای خراسان جنوبی با تانکر آبرسانی می‌شوند.   «نظر افضلی» با بیان اینکه امیدواریم دولت دوازدهم به رفع مشکلات اقتصادی شرق کشور بیشتر توجه کند، گفت: خراسان جنوبی در حوزه‌های خشکسالی، اقتصادی و زیست محیطی خطوط قرمز را رد کرده که این موضوع هشداری جدی برای مسئولان است.  وی افزود: وضعیت اقتصادی روستاها نگران کننده است و اگر کمیته امداد امام خمینی(ره) در برخی از روستاهای افراد نیازمند را زیر نظر پوشش نداشته باشد، مردم در فقر مطلق هستند. وی با بیان اینکه امیداوریم دولت به رفع مشکلات اقتصادی روستاهای خراسان جنوبی بیشتر توجه کند، اظهارکرد: خشکسالی‌های پیاپی و چندین ساله سبب شده است که بیش از نیمی از روستاهای خراسان جنوبی با تانکر آبرسانی شود. ما دچار بحران بی آبی در منطقه هستیم.

 18 سال خشکسالی
نماینده بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی نیز ‌گفت: خشکسالی‌های ۱۸ ساله امان مردم را بریده و قریب به ۵۰۰ روستای استان با تانکر آبرسانی می‌شود.  حجت‌الاسلام «سیدمحمدباقر عبادی» افزود: مشکلات استان به قدری زیاد است که حل آن بدون تعامل دولت، توجه رئیس جمهور و تلاش استانداران و نمایندگان امکانپذیر نیست.  وی با اشاره به خسارات خشکسالی‌های 18 ساله در این استان بیان‌کرد: در برخی نقاط استان و همچنین روستاها حتی یک درخت هم دیده نمی‌شود.  نماینده بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: در برخی روستاهای استان زندگی مردم فقط با یارانه پرداختی از سوی دولت اداره می‌شود و خشکسالی باعث مهاجرت مردم و بروز مشکلات بسیاری برای روستاییان خراسان جنوبی شده است.

کم‌آبی در روستاها
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی نیز در این باره با بیان اینکه ۴۲۶ روستای استان به صورت سیار آبرسانی می‌شود گفت: سال گذشته ۵۰ روستا از چرخه آبرسانی سیار خارج شده است.
«علی اکبر بسکابادی» با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی ۹۷۴ روستای زیر ۲۰ خانوار جمعیت و ۹۰۷ روستای بالای ۲۰ خانوار وجود دارد، اظهارکرد: ۹۹/۸ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار آبرسانی شده است.
وی با بیان اینکه ۶/۸۳ درصد روستاهای زیر ۲۰ خانوار شهرستان آبرسانی شده است اظهارکرد: فقط ۱۹ درصد روستاهای استان دارای تنش آبی هستند که عمدتا در فصل تابستان رخ می دهد. ۲۰ درصد نیز فاقد آب بوده یا شبکه آبی راکد دارند.
وی گفت: آب ۳۸ شبکه آبرسانی روستایی براثر خشکسالی قطع شده است. ۱۶۴ روستای خراسان جنوبی فاقد شبکه آب هستند و در بحران آبی به سر می‌برند.
بسکابادی با بیان اینکه ۱۲۸ هزار و ۶۸۶ مشترک تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی هستند، ادامه داد: از مجموع مشترکان 3 درصد مشترکان عمومی، ۹۲ درصد مسکونی، 4 درصد صنعتی و 0/35 درصد آب آزاد هستند.

 120 میلیارد تومان برای آبرسانی به‌روستاهای خراسان جنوبی
 امسال ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی به روستاهای استان اختصاص یافته است و در صورت تخصیص اعتبارات پیش بینی می‌شود ۹۳ روستای استان آبرسانی شود.
وی همچنین از پرداخت 5 میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی به روستاهای خراسان جنوبی خبر داد و افزود: این اعتبار برای آبرسانی به روستاها، تکمیل ساخت 24 مجتمع آبرسانی و 6 طرح تک روستایی استان هزینه می‌شود.
وی اضافه‌کرد:  امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، 300 میلیون دلار برای شرکت ‌های آب و فاضلاب روستایی کشور پیش بینی شد که سهم خراسان جنوبی 20 میلیارد تومان  است.
این مقام مسئول با بیان اینکه تاکنون آستان قدس‌رضوی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای نصب ۲۵ دستگاه آب شیرین کن کمک کرده است افزود: همچنین بنیاد برکت تاکنون 2 میلیارد تومان به آبرسانی روستاها کمک کرده است.

۴۷ درصد روستاها، خالی از سکنه
مدیرکل کمیته امداد استان خراسان جنوبی نیز گفت: از 19 سال پیش تاکنون ۴۷ درصد روستاهای استان به دلیل خشکسالی خالی از سکنه شده است. «رضا سلم‌آبادی» افزود: بروز خشکسالی در این منطقه از 18 سال پیش تاکنون باعث شده است که  زیرساخت‌های کشاورزی و دامداری از بین برود به طوری که 3 هزار و 700 روستای موجود در استان خراسان جنوبی طی 19 سال گذشته به هزار و 700 روستا کاهش یافته است. بر همین اساس 47 درصد روستاها خالی از سکنه شده‌اند.  وی با اشاره به مشکلات اقتصادی روستاییان در خراسان جنوبی اظهار کرد: حدود 6 هزار نفر جمعیت زیر 6 سال در خراسان جنوبی دچار سوء‌تغذیه هستند.  همچنین هزار نفر از زنان باردار و شیرده در استان از سوء‌تغذیه رنج می‌برند که فقط 61 نفر از آنان تحت پوشش کمیته امداد هستند.  سلم‌آبادی بیان کرد: 27 هزار نفر از بیماران صعب‌العلاج در سراسر کشور تحت پوشش کمیته امداد هستند که حدود 2هزار نفر از آنان در خراسان جنوبی زندگی می‌کنند؛ 8 درصد بیماران صعب‌العلاج کشور در این منطقه سکونت دارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code