موضوعات
خراسان جنوبی

واردات خراسان جنوبی 90 درصد کاهش یافت

نویسنده:
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در 7 ماهه امسال میزان واردات استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ ارزش 90 درصد و وزن کالا 78 درصد کاهش داشته است.
1396/09/07
 به گزارش ایرنا، «داود شهرکی» در سومین جلسه کارگروه توسعه صادرات استان با محوریت کشور افغانستان، افزود: محدودیت واردات تنها از یک بازارچه، یکی از دلایل مهم کاهش واردات از کشور افغانستان به ایران است.
وی گفت: در این مدت 7 قلم عمده وارداتی به ارزش 546 هزار و 937 دلار به وزن 952 هزار و 83 کیلوگرم کالا از گمرکات خراسان جنوبی وارد شد.
شهرکی بیان کرد: برنج، شاهدانه بو داده، شکر، شتر، بی‌کربنات سدیم صنعتی، سدیم بی کربنات گرید خوراکی و دستگاه عمل آوری و بسته بندی قیر از اقلام عمده وارداتی به استان بوده است.
وی ادامه داد: خراسان جنوبی دارای 4 بازارچه مرزی یزدان، میل 73، میل 78 و دوکوهانه و 2 گمرک بیرجند و ماهیرود است و 460 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد. شهرکی مجموع صادرات کشور در 7 ماهه گذشته را 20/5 میلیارد دلار عنوان کرد و یادآور شد: از این میزان حدود 1/5 میلیارد آن به افغانستان به عنوان پنجمین مقصد صادراتی ایران صادر شده است.
وی ادامه داد: به عبارت دیگر 6 درصد ارزش کل صادرات کشور به افغانستان صورت گرفته است از این رقم حدود 26 درصد از مرزهای خراسان جنوبی خارج شده است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی عنوان کرد: کشورهای افغانستان، عراق و پاکستان بازارهای هدف صادراتی خراسان جنوبی هستند که مهم‌ترین شریک تجاری استان افغانستان با 92 درصد مجموع صادرات است. فعال شدن گذرگاه‌های مشترک مرزی به منظور استفاده از ظرفیت‌های تولیدی 2 کشور، گسترش مشاغل مولد در دو سوی مرز و ایجاد مراکز عرضه خرده فروشی اقلام مجاز 2 طرف در فروشگاه‌های عرضه مستقیم بازارچه ای از جمله پیشنهادات شهرکی در این جلسه بود.
وی خواهان سرمایه گذاری مشترک و راه اندازی واحدهای تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی مرز ماهیرود شد و افزود: همچنین می‌توان در افغانستان سرمایه گذاری و با سرمایه گذاری مشترک تجار ایرانی و افغانستانی شهرک‌های صنعتی در مناطق مرزی راه اندازی کرد.
راه اندازی کنسولگری ایران در ولایت فراه افغانستان و متقابلا کنسولگری افغانستان در بیرجند، تسهیل صدور روادید و استفاده از ظرفیت کشت فراسرزمینی در کشور افغانستان از دیگر پیشنهاداتی بود که در این جلسه بر آن تاکید شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code