موضوعات
خراسان جنوبی

همایش مبارزه با مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

نویسنده:
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: یکی از ارزشمندترین کارهای دولت یازدهم، اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است که در دستور کار قرار داد...
1396/05/04
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: یکی از ارزشمندترین کارهای دولت یازدهم، اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است که در دستور کار قرار داد.
به گزارش ایرنا، «علی زندی» در همایش یک روزه «صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر» و تجلیل از فعالان این حوزه عنوان کرد: اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر یعنی استفاده از توان و ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، ائمه جمعه و جماعات، سپاه، بسیج و تمامی کسانی که در این عرصه می‌توانند نقش ایفا کنند.
این مقام مسئول اضافه کرد: مقام معظم رهبری سال 94 در بحث حوزه آسیب‌های اجتماعی پنج مورد را بیان فرمودند، یکی از آنها مبارزه با مواد مخدر است.
وی گفت: امروز نظام مفتخر است، در اجرای منویات مقام عظمای ولایت و تدابیر و رهنمودهای ریاست جمهوری به عنوان رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر و ابلاغیه وزیر کشور به عنوان دبیرکل ستاد مبارزه جدی با جبهه استکبار داشته باشد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با بیان اینکه اقداماتی که در حوزه درمان طی 4سال اخیر انجام شد، بی نظیر است، افزود: قدم‌هایی که در مبارزه با مواد مخدر برداشته شد، مقدس است. خدا وعده داده که اگر انسانیت یک نفر احیا شود، انسانیت جامعه ای احیا خواهد شد.
زندی اظهار کرد: 465 کیلومتر مرز با بزرگ ترین تولید کننده مواد مخدر دنیا، خراسان جنوبی را در حوزه حمل و نقل، نگهداری و مصرف مواد مخدر آسیب پذیر کرده است.
وی با اشاره به کشت بوته خشخاش در افغانستان، گفت: برابر آخرین اخبار ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری، سطح زیر کشت تریاک از سال 1376 نسبت به سال 1395 رشد بسیار فزآینده ای داشته است.

 تولید 84 درصد تریاک دنیا در افغانستان
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، ادامه داد: مقایسه اراضی زیرکشت خشخاش از سال 76 تا 95 حکایت از رشد 247 درصد آن دارد. سال 76، سطح زیرکشت خشخاش 58 هزار هکتار بود که این عدد در سال 95، به 201 هزار هکتار افزایش یافت.
زندی بیان کرد: افغانستان بزرگترین کشور تولید کننده مواد مخدر است و 84 درصد تریاک جهانی مربوط به این کشور است.
وی با بیان اینکه تولید تریاک در این مدت 71 درصد افزایش یافته، عنوان کرد: سال 95، 4 هزار و 800 تن مواد مخدر در افغانستان تولید شد.

 اعتیاد؛ فرهنگ صادره از غرب
وی عنوان کرد: گاهی بیان می‌شود، چرا عرضه و مصرف مواد مخدر در ایران افزایش دارد مگر نظام با این امر مبارزه نمی‌کند و نیروهای نظامی و انتظامی نظارت ندارند؛ رهبر معظم انقلاب اعتیاد را فرهنگ صادره از غرب دانسته‌اند.
وی اضافه کرد: در فرمایشات معظم له آمده، اگر مسئولان با مواد مخدر مبارزه می‌کنند این حرکت بزرگ و جهادی مقدس است. بزرگترین سند افتخار نظام در این حوزه تقدیم 3 هزار و 700 شهید و بیش از 12 هزار نفر جانباز است.
وی گفت: در این ارتباط 97 نفر از جوانان استان جان خود را در مبارزه با مواد مخدر از دست داده و 85 نفر جانباز شدند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code