موضوعات
خراسان جنوبی

مشکلات زعفران‌کاران خراسان جنوبی تمامی ندارد

نویسنده:
قدمت طلای سرخ در خراسان جنوبی به عنوان استانی که با کیفیت‌ترین زعفران دنیا را دارد به ۸۰۰ سال قبل برمی‌گردد اما کمبود میزان سطح آب، شور شدن منابع آبی و دلال بازی مشکلات موجود بر سر راه زعفران‌کاران خراسان جنوبی است...
1396/08/13
قدمت طلای سرخ در خراسان جنوبی به عنوان استانی که با کیفیت‌ترین زعفران دنیا را دارد به ۸۰۰ سال قبل برمی‌گردد اما کمبود میزان سطح آب، شور شدن منابع آبی و دلال بازی مشکلات موجود بر سر راه زعفران‌کاران خراسان جنوبی است.
دست‌هایش پینه بسته است، شب را زود می‌خوابد تا خروس‌خوان بعد از اقامه نماز صبح روانه مزارع زعفران شود. سوزهوای کویر به گونه‌ای‌ است که روزها گرم اما شب‌های خنکی دارد.
سحرگاهان خنکای نسیم بر صورتش می‌خورد اما او به شوق برداشت یک ساله‌اش این سختی‌ها را به جان می‌خرد.بر سر زمین که می‌رسد، با دیدن گل‌های بنفش رنگ حال و روزش خوب می‌شود در کنار زعفران‌ها نماز شکر را به جا می‌آورد و درحالی که ذکر خدا را می‌گوید شروع به برداشت  زعفران می‌کند.
سخن از زعفران است، زعفرانی که به طلای سرخ شهرت یافته و 95 درصد تولید آن در کشور است. زعفرانی که یکی از گران‌بهاترین محصولات جهان بوده و جایگاه ویژه‌ای در سراسر جهان دارد  و اشتغال زیادی در مناطق کم آبی مانند خراسان جنوبی و رضوی ایجاد کرده است.

تولید 20 تا 30 درصد زعفران ایران در خراسان جنوبی
به گزارش تسنیم، قدمت طلای سرخ در خراسان جنوبی به عنوان استانی که با کیفیت‌ترین زعفران دنیا را دارد به 800سال قبل برمی‌گردد و بین 20تا 30 درصد کل تولید زعفران کشور از آن خراسان جنوبی است.
این طلای خوش‌رنگ و بو نه تنها برای کشور بلکه برای خود تولیدکننده این استان سود چندانی  ندارد و خراسان جنوبی همچنان عنوان محرومیت را با خود یدک می‌کشد.
سنتی بودن کاشت، داشت و برداشت، نوسانات قیمت، خشکسالی و سایه سیاه دلالان از یک سو و حالا هم ورود رقبای جدید از جمله افغانستان به بازار زعفران و نبود برند خاص برای این محصول ارزشمند محنت و رنج کشاورزان را دو برابر کرده است.

مشکل دلال‌بازی در هنگام برداشت زعفران
 یکی از زعفران‌کاران قائنی در بیرجند، گفت: دلال بازی در هنگام برداشت و خرید و فروش زعفران زمینه خوبی برای برخی افراد فراهم کرده چراکه قیمت زعفران در فصل برداشت پایین است و وقتی محصول از دست کشاورز خارج شد قیمت‌ها افزایش می‌یابد.
«محمد حسین زاده» افزود: مراحل برداشت زعفران بسیار دشوار است اما سود واقعی نصیب بهره‌بردارن می‌شود. از طرفی کمبود باران و خشکسالی در این چند سال باعث شده که چاه‌های کشاورزی با کمبود آب مواجه شوند و زعفران‌کاران را با مشکل مواجه کند. «عبدالله مرکی» یکی دیگر از زعفران‌کاران با اشاره به اینکه نه افزایش قیمت و نه کاهش قیمت زعفران به سود کشاورزان است گفت: افزایش و کاهش قیمت زعفران مناسب نیست چراکه بازهم سود نصیب دلال‌ها می‌شود اما قیمت کنونی زعفران خوب است هر چند که به طور کامل نمی‌تواند دسترنج زعفران کاران را تامین کند.
وی اظهار کرد: متاسفانه دلال‌های زعفران باعث شدند سود اصلی این محصول که زحمت اصلی آن را کشاورز می‌کشد به دست او نرسد و اگر مسئولان اقدامی کنند تا دلال‌ها حذف شوند کشاورزان هم دلگرم‌تر به کارشان ادامه می‌دهند و قاچاق زعفران هم رخ نمی‌دهد.
زعفران به عنوان یکی از محصولات مهم و ارز آور در دنیا به حساب می‌آید و خراسان جنوبی نزدیک به 15 هزار هکتار از اراضی سطح زیرکشت زعفران را به خود اختصاص داده و 51 تن زعفران خشک ایران در استان خراسان جنوبی برداشت می‌شود.
شهرستان قائنات بزرگترین شهرستان خراسان جنوبی در حوزه کشاورزی و به خصوص در بحث زعفران است که 4 هزار و 500 هکتار زعفران خراسان جنوبی در این  شهرستان کشت می‌شود و نزدیک به 17 تن از 51 تن زعفران خشک خراسان جنوبی منحصر به قائنات است.

کم شدن میزان سطح آب و شوری عامل نگرانی زعفران‌کاران
مدیر جهاد کشاورزی قائنات گفت: مشکل اصلی زعفران کاران شهرستان کم شدن میزان سطح منابع آبی و شور شدن آب در برخی از منابع  است.
 «عبدالحسین سجادی» با بیان اینکه شور شدن آب در برخی منابع آبی توسعه کشت زعفران را با مشکل مواجه کرده است، افزود: استفاده از روش‌های نوین آبیاری ضرورت دارد و اولین بار امسال حدود 5 هکتار از اراضی زعفران قائن زیر پوشش آبیاری بارانی قرار گرفته است که با اجرای آن شاهد افزایش عملکرد در سطح و کاهش مصرف آب بوده‌ایم.
وی افزود: به زعفران‌کاران پیشنهاد استفاده از روش‌های نوین آبیاری را داده‌ایم و تاکنون 4دوره کلاس آموزش ترویجی و 3مورد بازدید آموزشی برای 160 نفر از زعفران‌کاران و آموزش لازم برای تغذیه زعفران و نحوه صحیح کاشت، آبیاری بارانی و فرآوری این محصول استراتژیک ارائه شده است.

مشتریان خارجی به دنبال زعفران خراسان جنوبی
رئیس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز اظهار کرد: خراسان جنوبی از نظر میزان تولیدات علیرغم اینکه زادگاه زعفران است و برند زعفران در کشور به عنوان زعفران قائنات شناخته می‌شود اما دومین تولیدکننده پس از استان خراسان رضوی است و نکته مهم این است که کیفیت زعفران خراسان جنوبی رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است.
«هاشم ولی‌پورمطلق» افزود: زعفران تولید شده در خراسان جنوبی به دلیل برداشت گل زعفران قبل از طلوع آفتاب و برداشت غنچه قبل از باز شدن کیفیت، عطر و قدرت رنگ دهی بالاتری دارد و مرغوب‌ترین زعفران دنیاست.
وی با بیان اینکه زعفران خراسان جنوبی مشتریان زیادی در کشورهای خارجی از جمله آلمان، آمریکا، اسپانیا و کشورهای حوزه خلیج فارس دارد، اظهار کرد: 36 هزار زعفران‌کار خراسان جنوبی تا پایان آبان ماه محصول خود را برداشت می‌کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: امسال 54 تن زعفران خشک از اراضی زیرکشت این محصول در خراسان جنوبی برداشت می‌شود این درحالی است که در سال گذشته 51 تن زعفران خشک از اراضی زیرکشت این محصول در خراسان جنوبی برداشت شده است.
ولی‌پورمطلق افزود: امسال سازمان تعاون روستایی برای خرید زعفران اعلام آمادگی کرده است و پیش‌بینی می‌شود قیمت زعفران نسبت به سال‌های گذشته با یک روند نزولی مواجه شود.
وی افزود: یکی از دلایل کاهش قیمت زعفران، برداشت این محصول در یک مقطع زمانی و شیوه خرید زنجیره ای زعفران است.

ضعف صنایع تبدیلی در خراسان جنوبی به دلیل نبود رابطه با بازارهای بین المللی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی از دلایل عقب افتادن صنایع تبدیلی در خراسان جنوبی نداشتن رابطه با بازارهای بین‌المللی است افزود: امیدواریم با ورود سرمایه گذاران خارجی در چند سال آینده این مشکل برطرف شود.
وی بیان کرد: سیستم‌های نوین آبیاری برای محصول زعفران اولویت دارد چرا که در حال حاضر تنها راه نجات کشاورزی در استان اجرای سیستم‌های نوین آبیاری است.

ضرورت رقابت‌پذیری و حمایت از صنعت زعفران
رئیس شورای ملی زعفران ایران نیز  اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال میزان تولید زعفران در کشور نسبت به سال گذشته از وضعیت بهتری برخوردار باشد.
«محسن احتشام» با بیان اینکه ما راهی جز بازاریابی، بازارسازی و بازار داری عینی نداریم افزود: موفقیت در بازارهای جهانی امروز حاصل دانش بازاریابی است.
رئیس شورای ملی زعفران ایران بیان کرد: باید همه دست به دست هم دهیم تا جایگاه زعفران ایران را با برند ملی و برندهای جغرافیایی در سطح بازارهای جهانی تثبیت کنیم.
احتشام تصریح کرد: خوشبختانه سرمایه‌گذاری‌های بسیار خوبی در صنعت زعفران در دو استان خراسان رضوی و جنوبی انجام شده به نحوی که بیش از میزان تولید ظرفیت فرآوری و بسته‌بندی داریم.
وی با بیان اینکه باید از صنعت زعفران حمایت و آن را رقابت‌پذیر کنیم خاطرنشان کرد: با کمک به ورود تکنولوژی‌های جدید در امر نهادهای بسته‌بندی رقابت‌پذیر و رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی ما باید از زعفران  برای اجرای مولفه‌های اقتصاد مقاومتی اشتغال بسازیم و از خام فروشی و صادرات فرصت‌های شغلی جلوگیری کنیم.
 کشاورزان  برای انطباق مزارع خود با زعفران ارگانیک همگام شوند
رئیس شورای ملی زعفران ایران یادآور شد: باید تسهیلات ارزان قیمت و بلند مدت در اختیار صنعت زعفران و صادرکنندگان قرار گیرد و این صنعت تقویت شود. احتشام افزود: مانند راهی که کشورهای دیگر در موفقیت محصول خود مانند زعفران و محصول جنسینگ که یکی از محصولات کره جنوبی است، طی کردند و امروز سهم مهمی در ایجاد اشتغال و ارزآوری ایجاد شده است. وی با بیان اینکه یکی دیگر از مواردی که کشاورزان باید همگام با خواسته‌ها و نیازهای بازارهای جهانی همراه شوند کشت زعفران ارگانیک است افزود: این امر یکی از راه‌های افزایش بهره‌وری و فروش زعفران با قیمت بالاتر است.
رئیس شورای ملی زعفران ایران با اشاره به اینکه کشاورزان باید در جهت انطباق مزارع زعفران خود با زعفران ارگانیک همگام شوند گفت: در حال حاضر کیفی‌ترین و بیشترین زعفران دنیا را تولید می‌کنیم اما در جهت پرآوازه کردن این مزیت گام‌های بلندی برنداشته‌ایم.
احتشام با بیان اینکه باید تلاش کنیم نام زعفران را با نام ایران در جهان پر آوازه کنیم گفت: صادرکنندگان نیز توانایی این مهم را به نحو احسن دارند و باید مورد حمایت قرار بگیرند.
وی تصریح کرد: شورای ملی زعفران با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران به زودی در جهت این مهم گام‌های خوبی را بر خواهند داشت به نحوی که صادرات زعفران مدیریت شده و نظام‌مند می‌شود.
رئیس شورای ملی زعفران ایران گفت: یکی از این گام‌ها صدور کارت اهلیت صادرکننده زعفران خواهد بود تا از رقابت‌های منفی و به دور از عرف تجارت جلوگیری شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code