موضوعات
خراسان جنوبی

مشوق‌های سرمایه گذاری؛ مهم‌ترین راهکار برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم

نویسنده:
استاندار خراسان جنوبی گفت: ارائه مشوق‌های سرمایه گذاری مهم‌ترین راهکار برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم و کم برخوردار است.
1396/07/22
  به گزارش ایرنا، «محمد مهدی مروج الشریعه» در ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان نهبندان، افزود: باید تمام شرایط برای سرمایه گذار در استان ایجاد شود. ارائه مشوق‌ها در مناطق محروم باعث افزایش انگیزه سرمایه گذاران می‌شود. استاندار اضافه کرد: باید با ایجاد تبصره ای مشوق‌هایی در مجلس برای مناطق کمتر توسعه یافته در نظر گرفته شود. وی بیان کرد: باید ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در شهرستان‌ها با رویکرد تولید و اشتغال برگزار شود. امسال از سوی مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده که مخاطب آن مردم و مسئولان هستند. استاندار با بیان اینکه در استان و شهرستان نهبندان همدلی و انسجام خوبی بین مردم و مسئولان وجود دارد، بیان کرد: باید در جذب سرمایه گذار تمام مسئولان تلاش کنند چرا که توسعه اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است. مروج الشریعه عنوان کرد: باید امنیت سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران ایجاد کنیم چرا که گاه کلام نادرستی باعث می‌شود سرمایه گذار دلسرد شود. استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه باید پازل مربوط به جذب سرمایه‌گذاری به صورت جامع دیده شود، اضافه کرد: سرمایه گذاری باید در هر منطقه متناسب با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها باشد. مروج الشریعه ایجاد زیرساخت‌‌ها را مهم‌ترین عامل در جذب سرمایه گذار دانست و اظهار کرد: بهتر است برای توسعه اقتصادی نهبندان ابتدا به این شهرستان گازرسانی شود و بعد نسبت به جذب سرمایه گذار اقدام شود. وی بیان کرد: تامین برق و آب از زیرساخت‌های مهم است، باید در سرمایه گذاری‌ها نیاز سرمایه گذاران به حداقل برسد.

 طرح توسعه نهبندان، نیازمند بازنگری
وی با بیان اینکه طرح توسعه نهبندان با توجه به اینکه در 2 دهه گذشته طراحی شده نیازمند بازنگری است، گفت: با همکاری یکدیگر برای اجرای طرح توسعه نهبندان تلاش  می‌کنیم چرا که نوع ورود سرمایه گذار و نوع نگاه الان نسبت به 2 دهه قبل متفاوت است.
وی با اشاره به اینکه حوزه صنعت و معدن برای سرمایه گذاری در اولویت قرار دارد، بیان کرد: باید سرمایه گذاری به‌خصوص در بخش معدن با چرخه کامل انجام شود چرا که در خام فروشی بیشتر ارزش افزوده نصیب استان‌های دیگر می‌شود.
وی افزود: فرآوری مواد معدنی در خراسان جنوبی ضروری است چرا که با ایجاد واحدهای فرآوری زمینه اشتغال بیشتر در استان فراهم می‌شود.
وی بیان کرد: از شهرداری‌هایی که نسبت به فرآوری سنگ‌های معدنی اقدام کنند، حمایت می‌کنیم. باید از ظرفیت‌های داخلی برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید استفاده کنیم.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه احکام برنامه ششم توسعه ابلاغ شده از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواست با مطالبه گری جدی از وزارتخانه مربوطه سهم واقعی استان را در زمینه‌های مختلف پیگیری کنند.
مروج الشریعه با اشاره به ظرفیت گردشگری تالاب کجی نهبندان هم گفت: این تالاب ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی است.
وی ادامه داد: تالاب کجی نهبندان به عنوان یک ظرفیت نیازمند ایجاد زیرساخت است، باید پتاسیل این منطقه معرفی شود و راحت از کنار این ظرفیت گردشگری گذر نکنیم.
نهبندان مرکز این شهرستان در 200 کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
شهرستان نهبندان با بیش از 59 هزار نفر جمعیت و 26 هزار کیلومترمربع مساحت از شمال و غرب به شهرستان بیرجند، از جنوب به استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان و از شرق به افغانستان و شهر زابل محدود می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code