موضوعات
خراسان جنوبی

مسئولان جلوی پای سرمایه‌گذاران سنگ نگذارند

نویسنده: محمدرضا سرسالاری خبرنگار
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی باید شرایط را برای سرمایه گذاران تسهیل کنند، گفت: برای رونق اقتصاد باید شرایط سرمایه گذاری به ویژه در استان‌های کم برخوردار مانند خراسان جنوبی تسهیل شود....
1396/06/15
  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی باید شرایط را برای سرمایه گذاران تسهیل کنند، گفت: برای رونق اقتصاد باید شرایط سرمایه گذاری به ویژه در استان‌های کم برخوردار مانند خراسان جنوبی تسهیل شود.
به گزارش ایرنا،«سید محمود نوابی» در مراسم افتتاح آغاز عملیات تجهیز و برداشت ماده معدنی طلا دار برای انجام تست کاربردی  در معدن هیرد نهبندان افزود: مسئولان در مقابل سرمایه‌گذار سنگ اندازی و سخت گیری نکنند کمک بزرگی به سرمایه گذار است.
این مقام مسئول گفت: سرمایه گذاری در مناطقی مانند خراسان جنوبی به ویژه معدن طلای هیرد شهرستان نهبندان کار بزرگی است  و دستگاه‌های اجرایی استان باید همراه و همدل سرمایه گذاران باشند.
وی با تاکید بر فرهنگ سازی در حوزه  سرمایه گذاری، بیان کرد: با بهره برداری از معدن طلای هیرد نهبندان آینده درخشانی در انتظار خراسان جنوبی و شهرستان نهبندان است.
نوابی در ارتباط با معدن طلای هیرد نهبندان اظهار کرد: عملیات اکتشاف، تجاری سازی و احداث کارخانه معدن طلای هیرد سال گذشته با دستور وزیر وقت به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی واگذار شد.
وی عنوان کرد: دولت مایل نیست در مکان‌هایی که بخش خصوصی می‌تواند سرمایه گذاری کند ورود پیدا کند ولی در نقاط محروم و کم برخوردار، سازمان‌های توسعه ای موظف به سرمایه گذاری هستند.
وی یادآوری کرد: ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی مسئولیت معدن طلای هیرد نهبندان را پذیرفته‌اند. با توجه به فرآیند پروژه، آینده طلای هیرد نهبندان امیدوار کننده است. رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکنندگان افزود: اجرای عملیات کارخانه معدن طلا خود نقطه قوتی برای حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در این منطقه است، در غالب آنها تمامی زیرساخت‌های مورد نیاز نیز تامین خواهد شد.
نوابی گفت: سرمایه گذاری در این مکان علاوه بر ایجاد اشتغال سبب ماندگاری جمعیت نیز خواهد شد.
وی بیان کرد: در هر مقطعی که بخش خصوصی سهام خریداری کرده و شریک می‌شود شرکت تهیه و تولید مواد معدنی نیز اعلام آمادگی می‌کند.
عملیات استخراج و بهره برداری معدن طلای هیرد نهبندان با ظرفیت تولید سالانه 10 هزار تن مواد معدنی امروز آغاز شد.
گواهی کشف این معدن طلا شهریور ماه 95 صادر و با سرمایه گذاری 52 میلیارد ریال امروز عملیات استخراج و بهره برداری از آن آغاز شد.
در شهرستان نهبندان 67 پروانه اکتشاف معدن با سرمایه گذاری 121 میلیارد و 717 میلیون ریال، 16 گواهی کشف با 9 میلیون و 647 تن ذخیره قطعی و 53 میلیارد و 270 میلیون ریال صادر شده است.
همچنین 102 پروانه بهره برداری معدن با 73 میلیون و 732 هزار تن ذخیره قطعی و یک میلیون و 135 هزار تن ذخیره اسمی با سرمایه گذاری 538 میلیارد و 891 میلیون ریال و هزار و 69 اشتغال از دیگر فعالیت‌های معدنی شهرستان نهبندان است.
افتتاح کارخانه پودر میکرونیزه شرکت پودر کیمیای زنوک، شرکت در مراسم تقدیر از حامیان حقوق مصرف کننده، بازدید از کارخانه کویر تایر و مصاحبه با اصحاب رسانه از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه نوابی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در استان بود.

ذخیره قطعی 2 میلیارد و 570 میلیون تن انواع مواد معدنی
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در این مراسم گفت: در حال حاضر 53 نوع ماده معدنی با ذخیره قطعی 2 میلیارد و 570 میلیون تن، که غالبا از نوع کانسارهای مهم و استراتژیک فلزی، غیرفلزی و مصالح ساختمانی هستند در استان شناسایی شده است.
«داود شهرکی» افزود: وضعیت زمین شناسی و معدنی استان با وجود ساختارهای پیچیده زمین شناسی و در عین حال بسیار متنوع و قرارگیری در پهنه‌ها و کمربندهای ولکانوپلوتونیک کانی زایی سبب شده تنوع ذخایر معدنی زیاد باشد.
این مقام مسئول گفت: در حال حاضر 507 فقره پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه‌گذاری 16 هزار و 845 میلیارد ریال و ظرفیت اشتغال 11 هزار و 80 نفر در استان صادر شده است.
شهرکی اظهار کرد: پتانسیل‌های معدنی و کشاورزی منطقه سبب شده تا غالب ترکیب صنایع استان را صنایع معدنی، غذایی و نساجی مبتنی بر تولیدات و مواد اولیه موجود در استان تشکیل دهند.
وی ادامه داد: البته سطح و میزان فرآوری مواد اولیه معدنی و کشاورزی تا میزان مطلوب فاصله دارد و استقرار صنایع جدید با هدف استفاده مناسب از ظرفیت ها، ایجاد ارزش افزوده و اشتغال مناسب ایجاب می‌کند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، تمرکز بر اکتشاف سیستماتیک بر پایه شیوه‌های نوین اکتشاف در راستای کاهش هزینه و زمان، تکمیل طرح‌های نیمه تمام معدنی و رفع موانع پیش روی معدنکاران را از جمله اهم اقدامات انجام شده در بخش معدن استان برشمرد.
شهرکی یادآور شد: آزادسازی محدوده‌های اکتشافی غیرفعال و واگذاری از طریق ثبت در سامانه کاداستر در راستای جذب سرمایه‌گذاری جدید و جلوگیری از بلوکه ماندن این مناطق، توسعه اکتشاف گسترده از طریق تعریف پهنه‌های اکتشافی و ایجاد ظرفیت‌ها و قابلیت‌های اکتشاف تکمیلی از دیگر اقدامات در بخش معدن است.
وی، حمایت از فعالان حوزه اکتشاف از طریق صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی و کاهش ریسک سرمایه گذاری، کاهش حقوق دولتی معادن، صدور مجوز تعطیلی موقت معادن و تمرکز بر احداث صنایع معدنی با توجه به ظرفیت‌های معدنی استان را از دیگر اقدامات انجام شده در بخش معدن عنوان کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code