موضوعات
خراسان جنوبی

صادرات فله‌ ای آنغوزه در خراسان جنوبی

نویسنده:
خراسان جنوبی با تولید سالانه 60 تن آنغوزه یکی از مهدهای تولید این گیاه در کشور است، اما استفاده از پتانسیل این گیاه دارویی با چالش‌هایی همچون خام‌فروشی، بسته بندی و عرضه نامناسب، قاچاق و کاهش تولید بر اثر خشکسالی مواجه است.
1396/06/04
به گزارش ایرنا گیاه آنغوزه گیاه علفی چند ساله است. ریشه آن کمی ضخیم و گوشتی، برگ‌های آن بسیار بریده و غباری، ساقه آن مجوف و گوشتی و بلندی آن تا 2متر است. گل‌های آن به رنگ زرد و  چتر مانند در انتهای ساقه ظاهر می‌شود.
این گیاه در چند سال اول ساقه قابل روئیتی ندارد و برگ‌های آن گسترده روی زمین است که در مراتع به نام «کماه و انگزاکماه» آن را می‌شناسند.
آنغوزه شیره گیاهی است که از تیغ زدن ریشه، پایین ساقه یا قطع ساقه گیاهان مولد آنغوزه از ناحیه یقه گیاه خارج می‌شود و در طول تابستان برداشت می‌شود و به 2 صورت کشته ( خشک شده) و شیره در بازار عرضه می‌شود.
وجود بیش از یک‌هزار و 300 گونه گیاه خودرو در دل کویر و بیابان خراسان جنوبی سرمایه ای عظیم از نعمت‌های خدادادی است. آنغوزه یکی از با ارزش‌ترین این گیاهان دارای اثر دارویی و درمانی است.
گیاه آنغوزه از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است و هر کیلوگرم از این گیاه در بازار کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس، هند، آفریقا جنوبی، آلمان و چین به قیمت بالایی به فروش می‌رسد.
در حال حاضر این گیاه دارویی در حلب‌های روغن و با بسته بندی نامناسب و قیمت غیر واقعی صادر می‌شود در حالی که برداشت این گیاه با تخریب محیط ‌زیست و انقراض گونه‌های بومی همراه است.
بر اساس نظر کارشناسان گیاهان دارویی با ایجاد صنایع تبدیلی، می‌توان ارزش اقتصادی چند برابری را از این محصول داشته باشیم اما تاکنون هیچ گونه طرحی برای فرآوری این محصول در استان ارائه نشده است.
خشکسالی چند ساله اخیر در کاهش برداشت آنغوزه تاثیرگذار بوده است به طوری که در چند سال گذشته برداشت آنغوزه برای حفظ و احیای این گیاه در برخی از مراتع استان ممنوع اعلام شد.
قاچاق این محصول و کشف هر از چندگاه آن در کوله بار قاچاقچیان نیز از دیگر چالش‌های این گیاه با ارزش خراسان جنوبی است.

برداشت 60 تن آنغوزه در خراسان جنوبی
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افزود: پیش بینی می‌شود امسال بیش از 60 تن محصول آنغوزه به ارزش 60 میلیارد ریال از مراتع استان جمع آوری شود.
«علیرضا نصرآبادی» بیان کرد: این محصولات بر اساس ضوابط قانونی از 100 هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی در شهرستان‌های طبس، بشرویه و نهبندان از اوایل تیرماه تا اواخر شهریور ماه برداشت می‌شود.
وی با بیان اینکه این محصول به علت نبود صنایع تبدیلی و فرآوری به صورت خام صادر می‌شود، گفت: فرآوری این محصول در افزایش چند برابری ارزش اقتصادی آن تاثیرگذار است.
وی برداشت هر نوع گیاه دارویی از سطح عرصه‌های طبیعی را مستلزم رعایت مقررات و دستورالعمل‌های قانونی دانست و اظهار کرد: آنغوزه جزو گیاهانی است که برداشت آن مجاز است.
وی ادامه داد: در خراسان جنوبی 21 طرح برای برداشت آنغوزه وجود دارد.

صادرات فله ای آنغوزه
کارشناس گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی خراسان جنوبی هم گفت: فرآوری محصول آنغوزه باعث افزایش چند برابری ارزش اقتصادی محصول می‌شود، اما تاکنون طرحی برای سرمایه گذاری و فرآوری این محصول ارائه نشده است.
حسن پروانه اظهار کرد: برای ارزش افزوده محصول می‌توان آن را به‌صورت بسته‌های کوچک شبیه به قرص بسته‌بندی کرد تا باعث افزایش ارزآوری محصول شود.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون این محصول به صورت فله ای با بسته بندی نامناسب در حلب‌های روغن 5 و 17کیلویی صادر می‌شود، بیان کرد: این محصول در داخل کشور مصرف بسیار کمی دارد و تقریبا کل محصول جمع‌آوری شده استان به‌صورت خام از کشور خارج می‌شود.
وی با بیان اینکه هر کیلو شیره آنغوزه یک میلیون و 500 هزار ریال و هر کیلو آنغوزه خشک شده، 500 هزار ریال به فروش می‌رسد، گفت: از هر بوته آنغوزه 60درصد آنغوزه خشک شده و 40 درصد شیره برداشت می‌شود.
وی اظهار کرد: در برخی از نقاط استان این محصول به صورت غیر قانونی و غیراصولی برداشت و به سایر استان‌ها قاچاق می‌شود.

خشکسالی‌ها در کاهش برداشت آنغوزه تاثیر گذار است
این کارشناس گیاهان دارویی یکی از مشکلات آنغوزه استان را کاهش محصول بر اثر خشکسالی‌های 18 ساله اخیر ذکر کرد و افزود: در چند سال گذشته کاهش قابل توجهی در برداشت محصول نداشته ایم، اما خشکسالی‌ها در کاهش برداشت محصول تاثیر جدی داشته است.
وی اضافه کرد: خشکسالی‌ها اخیر در فقر مراتع و نابودی برخی از بوته‌های این گیاه تاثیرگذار بوده است.
پروانه گفت: مراتع استان همه ساله توسط بهره برداران بذرپاشی و احیا می‌شود.
وی یادآور شد: گیاهان دارویی علاوه بر خاصیت‌های دارویی به دلیل اینکه از مرحله کشت تا برداشت نیاز به تامین بودجه ندارند، بسیار به صرفه هستند.
وی گفت: شیره و کشته آنغوزه دارای بوی تند و طعم گس و تیزی است و بوی آن به سرعت در اطراف پراکنده می‌شود.
پروانه با بیان اینکه مصرف آنغوزه در میان مردم بومی به‌صورت خام از قدیم رایج بوده و از آن جهت دفع کرم معده و بهبود اسید معده استفاده می‌شود، اضافه کرد: کشاورزان از آنغوزه به خاطر داشتن بوی تند برای دور کردن حیوانات موذی از درختان میوه و از بین بردن بعضی از کرم‌ها و آفات سبزی استفاده می‌کنند.
وی یادآور شد: آنغوزه برای درمان اختلالات عصبی در کودکان، کاهش فشارخون، رفع دندان درد، درمان یبوست و درمان ناراحتی‌های تنفسی مانند آسم، سیاه سرفه و برونشیت کاربرد دارد.

بهره‌برداران، ازبرداشت‌آنغوزه زیر 3سال خودداری کنند
«مهدی علی آبادی» یکی از بهره برداران آنغوزه هم گفت: برای برداشت این محصول در مرحله نخست گیاه را نشانه گذاری می‌کنیم و در مرحله بعدی کول‌کنی و تیغ زنی بوته را انجام می‌دهیم. وی با بیان اینکه گیاه 3 تا 5ساله برای برداشت آنغوزه مناسب است، افزود: مرتعداران نباید نسبت به برداشت آنغوزه از گیاه کمتر از 3 سال اقدام کنند چرا برداشت محصول از گیاه در سال‌های آینده به شدت کاهش یافته و گاها باعث خشک شدن آن نیز می‌شود.
وی عنوان کرد: بوته گیاه آنغوزه باید در زمان برداشت خشک باشد و درصورت سبز بودن بوته آماده بهره‌برداری نیست.
وی گفت: خشکسالی‌ها در کاهش برداشت آنغوزه تاثیرگذار بوده است، اما به دلیل بذر پاشی این محصول در چند سال گذشته و بارندگی‌های مناسب، امسال برداشت خوبی از مراتع خواهیم داشت.
وی اظهار کرد: برداشت آنغوزه از مراتع، منوط به اخذ مجوز از منابع طبیعی است و برداشت بدون مجوز این محصول ممنوع است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code