موضوعات
خراسان جنوبی

شهرستان خوسف صنعتی می‌شود

نویسنده:
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه رویکرد استاندار در راستای برنامه‌های ستاد اقتصاد مقاومتی است، گفت: با آستان قدس رضوی انجام برای در اختیار گذاشتن نمایشگاهی برای فرودش محصولات خراسان جنوبی شده است....
1396/07/16
  مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه رویکرد استاندار در راستای برنامه‌های ستاد اقتصاد مقاومتی است، گفت: با آستان قدس رضوی انجام برای در اختیار گذاشتن نمایشگاهی برای فرودش محصولات خراسان جنوبی شده است.
به گزارش تسنیم از بیرجند، «حسین موهبتی» در جلسه شواری راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان خوسف اظهار داشت: یکی از بازوهای قدرتمند دولت برای رسیدن به اهدافش بخش خصوصی است و سرمایه گذار خارجی در اولویت دولت‌ها قرار دارد .
وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران خارجی رغبت خوبی برای سرمایه‌گذاری در شهرستان خوسف از خود نشان داده‌اند، افزود:سرمایه گذار خارجی هر از چند گاهی تولید را  از کشور خارج  می‌کند، ولی سرمایه ثابت و اشتغال آن برای کشور باقی می‌ماند .
 مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت:در دنیا دولت وظایف خود را به بخش های دیگر واگذار می‌کند و امروزه سیستم دولتی به اداره نوین دولتی تغییر کرده و در دولت نیز این برنامه در حال اجراست. در کشور چشم انداز 1404 و برنامه‌های 5ساله توسعه  به همراه برنامه‌های بودجه سالیانه وجود دارد که بر این اساس در حال برنامه ریزی هستیم.

رویکرد دولت در برنامه ششم توسعه اقتصاد مقاومتی است
موهبتی افزود:مقام معظم رهبری در وضعیتی که در تحریم بودیم پس از برگزاری جلسات متعدد و در راستای کاهش اثرات تحریم با مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام جدیدی در 24 بند با عنوان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ کردند و برای اجرایی کردن این سیاست‌ها دولت برنامه‌هایی تدوین کرده است. رویکرد دولت در برنامه ششم توسعه همان اقتصاد مقاومتی است.
وی  با بیان اینکه برابر برنامه‌های توسعه دولت از سرمایه گذاری منع شده است گفت:  به‌ جای آن دولت باید با تقویت بخش خصوصی و بنگاه‌های زود بازده و حمایت از سرمایه‌گذاری خصوصی اقدام کند.

برنامه دولت دوازدهم رشد اقتصادی فراگیر اشتغالزا
و ضد فقر است
موهبتی با بیان اینکه برنامه دولت دوازدهم  رشد اقتصادی فراگیر اشتغالزا و ضد فقر است و برای این امر دولت باید بخش خصوصی را  تقویت کنند، افزود: منابع درآمدی دولت بیشتر  فروش نفت و مالیات است که از این میزان درآمد 45 هزار میلیارد هر ماه به صورت یارانه بین مردم توزیع می‌شود.
وی از رایزنی با آستان قدس رضوی برای در اختیار گذاشتن نمایشگاهی برای فروش محصولات استان خراسان جنوبی خبر داد و اظهار داشت: در این راستا امیداست  بتوانیم از ظرفیت 27 میلیون زائری که سالانه به مشهد مقدس سفر می‌کنند استفاده کنیم.

رویکرد استاندار خراسان جنوبی در راستای ستاد اقتصاد مقاومتی
موهبتی با اشاره به رویکرد استاندار جدید افزود: رویکرد  مروج‌الشریعه   بیشتر در راستای ستاد اقتصاد مقاومتی باید است و رویکرد اقتصاد مقاومتی باید عملیاتی شود. این رویکرد نگاه از پایین به بالا و نگاه از بخش‌ها و شهرستان‌ها به استان باشد که در این راستا قابلیت‌های هر بخش و هر دهستان شناسایی می‌شود و بر آن اساس طرح و پروژه‌ای آماده  و در کمیته برنامه ریزی شهرستان و استان و ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی تصویب و پس از آن تامین اعتبار می‌شود.
مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: در آینده نزدیک شهرستان خوسف  به شهرستانی صنعتی تبدیل خواهد شد.
موهبتی از برنامه‌های دولت برای سرمایه گذاری در شهرستان خوسف خبر داد و افزود: پیش بینی‌های خوبی انجام شده و باید ظرفیت‌های شهرستان بیشتر معرفی شوند.
وی اظهار داشت: هر شهرستان باید برنامه توسعه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تدوین و بر اساس این برنامه ها سیاستگذاری کند. این موضوع به عنوان طرح توازن منطقه در برنامه ششم پیش‌بینی شده و سازمان مدیریت مکلف شده این طرح را پیش‌بینی نماید.

سرمایه‌گذاری شرکت استرالیایی در مس شهرستان خوسف
فرماندار ‌خوسف‌  در این جلسه گفت: یک شرکت استرالیایی در بحث مس اعلام آمادگی کرده که محل انجام سرمایه‌گذاری اطراف روستای معدن قلعه‌زری است.
«محمد شفیعی» اظهار کرد: تحقق افتصاد مقاومتی ضامن تولید و اشتغال و مقابله با معضل بیکاری است. از مهم‌ترین برنامه‌های دولت ایجاد زمینه حضور و فعالیت علاقه‌مندان برای سرمایه‌گذاری است.
وی افزود‌: در بحث اشتغال ظرف 2سال آینده  اگر حمایت شویم 2 هزار و 500  شغل ایجاد خواهد شد در صورت تامین زیر ساخت‌ها به‌زودی فاز اول  کارخانه‌های چدن،کک وفولاد  افتتاح خواهد شد‌.
فرماندار شهرستان خوسف گفت:کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی در بحث انجیر و عناب با اشتغالزایی بیش از 30 نفر و کارخانه تولید لامپ‌های ال ای دی و کارخانه تولید الیاف صنعتی با اشتغال‌زایی برای 150 نفری ،کارخانه آسفالت شماره 2،کشتارگاه صنعتی که مجهزترین کشتارگاه در استان خواهد بود و بیش از 4 معدن کشف شده که در مراحل اخذ مجوزند اشتغالزایی قابل توجهی را خواهند داشت.
شفیعی افزود: 3معدن طلا در شهرستان خوسف کشف شده که برای 2 معدن گواهی صادر شده و معدن سوم در حال اخذ گواهی پروانه است و این معادن و کارخانه فرآوری آنها حدود 330 نفر اشتغالزایی در شهرستان خواهند داشت.
وی از سرمایه‌گذاری یک شرکت استرالیایی در بحث مس خبر داد و اظهار داشت: محل انجام سرمایه‌گذاری این شرکت اطراف روستای قلعه زری است و با این سرمایه گذاری اقدامات خوبی انجام خواهد شد. فرماندار شهرستان خوسف گفت: با توجه به برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری اشتغال و در صورت صدور برخی مجوزها در حوزه‌های مختلف با توجه به ظرفیت و زیر ساخت‌های موجود و نیاز صنعت، کشاورزی، خدماتی، صنوف، معدن، گردشگری، صنایع دستی برای 2 هزار و 500 نفر اشتغالزایی در شهرستان محقق خواهد شد و در منطقه آبگرم 2 محدوده  در بحث مس در حال اکتشاف است و پیش بینی می‌شود در این مناطق معادنی از عناصر فلزی مثل سرب، روی و طلا کشف می‌شود. شفیعی افزود: در فازهای بعدی کارخانه تولید کک و فولاد 80 درصد دستگاه‌های مورد نظر آن وارد کشور شده است اما دغدغه میزان مصرف آب این کارخانه مطرح است و از سویی این شرکت آمادگی خود را در سرمایه‌گذاری در خصوص انتقال پساب اعلام کرده و از محل سدهای زیر زمینی  که به روی رودخانه فصلی شاهرود در دست احداث است و روان آب‌های این کارخانه تا حدودی مشکل آب کارخانه برطرف شده است.

اعلام آمادگی سرمایه گذاران خارجی در بحث نیروگاه خورشیدی
وی بیان داشت: در بحث کارخانه نیروگاه خورشیدی نیز سرمایه‌گذاری از کشورهای کره جنوبی،آفریقای جنوبی و هند اعلام آمادگی کرده و یک نیروگاه نیز عملیات اجرایی آن شروع شده که تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید و از طرفی در زیر ساخت‌های پست 132 مگاواتی خوسف که کمبود است، در پی برطرف کردن آن هستیم.
شفیعی با بیان اینکه در بحث ایجاد کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در روستای ماژان و شهرک صنعتی انجام خواهد شد، افزود:  ان‌شاالله  این کارخانه به زودی کلنگ‌زنی می‌شود و کارهای اجرایی کارخانه شیر نیز در شهرک صنعتی شروع و سوله آن خریداری شده که اشتغال مستقیم آن 20 نفر و غیر مستقیم 300 نفر  است و برای کسانی که تولید کننده شیر در منطقه هستند، ایجاد درآمد خواهد کرد.
فرماندار خوسف گفت: طرح تولیدی لامپ های LED در شهرک صنعتی است که این طرح نیز  315 تا 340 نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم خواهد داشت و سرمایه گذار شرکت  اعلام آمادگی کرده که  30 درصد هزینه‌های ایجاد کارخانه توسط سرمایه گذار و مابقی توسط تسهیلات جذب شود.

بزرگترین کشتارگاه صنعتی شرق کشور در خوسف ایجاد می‌شود
شفیعی از پیگیری ایجاد بزرگترین کشتارگاه صنعتی شرق کشور در خوسف خبر داد و افزود: سرمایه گذار آن اعلام آمادگی کرده و کارهای اولیه شامل تهیه طرح  انجام شده و مجوزهای لازم در حال اخذ است.
وی یکی از  مشکلات فرا روی اشتغال را زمان بر بودن صدور مجوزهای لازم از دستگاه اجرایی دانست و اظهار داشت:  با پیگیری‌های انجام شده اولین موسسه تسهیل‌گری سرمایه گذاری توسط بخش خصوص به صورت پایلوت در این شهرستان با حضور مسئولان استانی و کشور راه اندازی خواهد شد و این موسسه با شناسایی ظرفیت و پتانسیل‌های منطقه نسبت به  مشاوره به سرمایه گذاران و اخذ مجوزها از ادارات همکاری لازم با سرمایه گذاران را انجام خواهد داد.

معافیت مالیاتی 13 ساله برای سرمایه گذاری در شهرک صنعتی خوسف
فرماندار شهرستان خوسف از معافیت های مالیاتی 13 ساله برای سرمایه گذاری در شهرک صنعتی خوسف خبر داد و گفت: با توجه به شرایط منطقه‌ای این شهرستان و نزدیکی به مرکز استان فرصت خوبی برای سرمایه گذاری فراهم شده و فرمانداری از سرمایه‌گذاری در این شهرستان در اندازه توان خود حمایت خواهد کرد.
وی  از بهره برداری از 2ایستگاه پمپ بنزین در جاده ترانزیتی بیرجند ـ خوسف و روستای ماژان در آینده ای نزدیک خبر داد و اظهار داشت:  با بهره‌برداری از این 2 پمپ بنزین برای 100 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد خواهد شد.
شفیعی افزود: بحث اقتصاد مقاومتی دغدغه‌ای برای تمام قوا  بوده و یکی از اولویت‌های مهم دولت  بحث اقتصاد است‌.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code