موضوعات
خراسان جنوبی

سرمایه گذاری 55 میلیون دلاری قزاقستان در خراسان جنوبی

نویسنده:
مشاور خارجی سرمایه گذاری کارخانه تولید فروسیلیس آلومینیوم طبس از توابع خراسان جنوبی گفت: یک هیأت تجاری از قزاقستان برای احداث کارخانه تولید فروسیلیس آلومینیوم با ظرفیت سالانه 50 هزار تن و 55 میلیون دلار سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرد....
1396/05/02
  مشاور خارجی سرمایه گذاری کارخانه تولید فروسیلیس آلومینیوم طبس از توابع خراسان جنوبی گفت: یک هیأت تجاری از قزاقستان برای احداث کارخانه تولید فروسیلیس آلومینیوم با ظرفیت سالانه 50 هزار تن و 55 میلیون دلار سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرد.
به گزارش ایرنا، «یورگن هاین» در جلسه بررسی درخواست سرمایه‌گذاری در طرح فروسیلیس آلومینیوم طبس که با حضور 2 تن از معاونان استانداری خراسان جنوبی در این شهر برگزار شد، افزود: محصول این واحد تولیدی در کارخانه‌های مختلف از جمله فولاد سازی، کاربری دارد.
وی با اشاره به فعالیت چنین واحدهایی در سوئیس، آلمان، قزاقستان و قرقیزستان افزود: مطالعاتی برای راه‌اندازی پروژه سوم در ایسلند، برزیل و...انجام شد،اما چون امکانات اولیه فراهم نبود،با توجه به ظرفیت‌های خوب در ایران تصمیم گرفته شد، این پروژه در جمهوری اسلامی راه اندازی شود.
هاین، میزان مصرف زغال‌سنگ و برق مورد نیاز واحد فروسیلیس آلومینیوم طبس را به ترتیب سالانه 200 هزار تن و 50 تا 60 مگاوات ذکر کرد و یادآور شد: تولید این محصول چندان به آب نیاز ندارد.
وی افزود: مصرف گاز هم زیاد نخواهد بود، با احداث نیروگاهی در مجاورت، کارخانه مصرف گاز 100 تا300 میلیون مترمکعب خواهد بود.
مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه فلز و آلیاژ(ICMD) آلمان در ادامه اظهار کرد: با احداث این واحد زمینه اشتغال 300 نفر در منطقه فراهم خواهد شد و با راه اندازی نیروگاه و معدن زغال‌سنگ 600 نفر مشغول به کار خواهند شد.
هاین ادامه داد: بازار مصرف این محصول در قدم اول جمهوری اسلامی ایران و سپس کره‌جنوبی، چین، کانادا، ایتالیا، روسیه و... خواهد بود.
وی توضیح داد: بعد از سه سال از ثبت تولید فروسیلیس در دنیا، تولید این محصول در سوئیس و آلمان آغاز شد؛ تقاضا هم در واحدهای مختلف صنعتی برای این محصول زیاد است.
مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه فلز و آلیاژ آلمان افزود: اولین کارخانه در قرقیزستان به صورت آزمایشی با ظرفیت 25هزار تن در سال احداث شد و تا قبل از سال آینده میلادی اولین محصول آن تولید و روانه بازار خواهد شد.
وی بیان کرد: کارخانه دوم با 162 میلیون دلار سرمایه‌گذاری در یکی از شهرهای قزاقستان در حال احداث و راه اندازی است.
نماینده هیأت تجاری قزاقستان نیز در این نشست گفت: در حال حاضر براساس تکنولوژی موجود چنین واحدهایی در برخی کشورها راه اندازی شده یا در حال احداث است.
«عبدالرسول ژرمانف» با بیان این که احداث واحد فروسیلیس آلومینیوم طبس یکی از مهم ترین پروژه‌های بین المللی به شمار می‌رود، افزود: در حال حاضر این پروژه در قزاقستان و قرقیزستان درحال اجراست و حجم سرمایه گذاری در این 2 پروژه بیش از 300 میلیون دلار است؛ واحدهای متالوژی دنیا به این محصول نیاز دارند.
نماینده قزاقستان افزود: به مدت سه سال برای احداث واحد یاد شده در ایران تحقیق شد و اطمینان پیدا کردیم این پروژه در ایران  موفق خواهد شد. وی تاکید کرد: با توجه به فراهم بودن امکانات لازم و فراوانی منابع و انرژی تصمیم نهایی برای سرمایه‌گذاری در طبس اتخاذ شد.

 مسئولان آماده کمک به سرمایه‌گذران هستند
همچنین معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبی دراین جلسه گفت: بیشتر مدیران دستگاه‌های اجرایی استان در این نشست حضور دارند تا به شما به عنوان سرمایه گذار خارجی اطمینان دهند، خراسان جنوبی و شهرستان طبس با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد برای استقبال از سرمایه گذاری آماده است.
«بی بی عصمت سرفرازی» افزود: بررسی‌های سه ساله نشان می‌دهد،سرمایه گذاران در این مدت منابع انسانی و منابع طبیعی خراسان جنوبی و طبس را به خوبی بررسی کرده اند. وی ادامه داد: نگاه دولت مبتنی بر این است  که در حوزه سیاست خارجی باید بستر و فضای امن برای سرمایه گذاری فراهم شود.
وی گفت: باورها این است برای توسعه پایدار متوازن و همه جانبه نیاز به سرمایه گذاری خارجی و انتقال تکنولوژی داریم که هم در سند توسعه چشم انداز و هم سیاست‌های ابلاغی نظام و هم برنامه ششم توسعه به خوبی به آن تاکید شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبی تاکید کرد: تیم مذاکره‌کننده ایران در برجام به جهان ثابت کرد ایران به گفت و گو و ارتباط متقابل همراه با احترام به دنیا علاقه دارد. وی ادامه داد: در حوزه سیاست خارجی، سرمایه‌گذاری و نیز مباحث اقتصادی با تعامل و گفت و گو، موضوع برد- برد خواهد بود  که حتما در این پروژه هم تمام این موارد را مد نظر داریم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code